3 Dilde Hazırlanan Filmlerle Irak'ta

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 22 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  3 Dilde Hazırlanan Filmlerle Irak'ta konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Abdullah Erin, Irak'a Arapça, Kürtçe ve İngilizce tanıtım CD'leri gönderdiklerini bildirdi.
  Erin, , bölgenin farklı kültürleri ve dilleri bulunduğunu, bölgedeki Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt'in en eski kültürlerin doğduğu Bereketli Hilal diye adlandırılan coğrafyada, Mezopotamya topraklarında yer aldığını belirtti.
  Köklü uygarlıklara ev sahipliği yapmış coğrafyanın verimli topraklarında yer alan ajansa bağlı illerin, Dicle Nehri'nin ve ona bağlı çayların bereketini, bölgeye hakim olmuş birçok devletin tarihi ve kültürel mirasını, İpek Yolu üzerinde yer almanın imkanlarını bir arada barındırdığını anlatan Erin, birçok dinin ve topluluğun barış içinde bir arada yaşamasına imkan veren yeryüzündeki ender toprak parçalarından biri olduğunu kaydetti.
  Ajansa bağlı illerin kültürünü anlatan 4 dilde tanıtım filmi hazırlandığını ifade eden Erin, şöyle dedi:
  ''Bu sınır ticaretinde de olumlu etkiler yaratabilir. Irak'a Arapça, Kürtçe ve İngilizce tanıtım CD'leri gönderdik. Suriye'ye de gönderebiliriz. Ajans olarak 4 ilin bütün toplum kesimlerine kendi dilleriyle ulaşmak istiyoruz. Tanıtım filmi 4 ilin öncelikli sektörlerini ve potansiyellerini ortaya koyan 10 dakikalık bir film. 4 ili görsellerle desteklemek suretiyle özet olarak anlatıyor. Filmde illerin tarihi, ticari yapıları ve kültürü yer alıyor. Yöremiz farklı kültürleri ve dilleri olan bir yer. Türkçe'nin yanı sıra Arapça, Kürtçe ve Süryanice konuşuluyor. Ajans olarak bu 4 ilimizdeki bütün toplum kesimlerine ulaşmak istiyoruz. Ajans politikalarımızdan bir tanesi de budur. O nedenle tanıtım filmini Arapça, Kürtçe ve İngilizce olarak da hazırladık. Bu tanıtım filmini Süryanice hazırlamaya da niyetimiz var. Tek hedefimiz 4 ildeki toplumun bütün kesimlerine kendimizi tanıtmaktır.''
  Erin, tanıtım filminin tüm versiyonlarını internet sitelerine koyacaklarını da sözlerine ekledi.


  Kaynak: Habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dilde Hazırlanan Filmlerle Forum Tarih
Canı Dilde Hane Kıldın Akıbet Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 25 Ocak 2012
Mendilden Bebek Yapımı - Artık Materyal Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 14 Aralık 2011
Dilde Çatlaklar Ağız ve Diş Sağlığı 2 Aralık 2011
Dilde Yapraksı Kabarcıklar Ağız ve Diş Sağlığı 2 Aralık 2011
Rüyada yabancı dilde yazı okumak ne anlama gelir? Rüya Tabirleri 15 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş