3 Boyutlu Harf/Yazı Hazırlama

'Photoshop Dersleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  3 Boyutlu Harf/Yazı Hazırlama konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merhabalar... =)

  Bir harfi/yazıyı nasıl 3 boyutlu hale getireceğimizi anlatmaya çalışacağım elimden geldiğince.

  Çalışmayı hazırlarken Adobe Photoshop CS3 kullandım...  500x500 (Veya istediğimiz ölçülerde) beyaz bir belge açalım. Bu belge üzerine Custom Shape Tool ile bir adet ® çiziyorum. Text aracı ile yazmak isterseniz Alt + 0174 tuşlarına basmanız yeterli.

  [​IMG]  Karakteri Custom Shape Tool ile çizdiyseniz, katmana sağ tıklayıp "Resterize Layer" seçeneğine tıklayın.

  Bu karakterin içini #FF9C00 kodlu renge boyuyorum. Daha sonra Ctrl + T tuşlarına basıyorum ve sağ tıklayıp "Distort" seçeneği ile aşağıdaki gibi perspektif benzeri görünüm kazandırıyorum:

  [​IMG]  Bu katmanın 2 kere kopyalıyorum (Katmana sağ tıklayıp "Duplcate Layer" ile). Bu kopyaların içini de #FFC66C kodlu renge boyuyorum.

  İlk katmanı en üste taşıyorum. Kopyaladığım ilk katmanı seçiyorum. Araç kutusundan "Move" aracını (V) seçerek, klavyeden Shift tuşuna basılı tutuyorum ve bir kere sağ, bir kere yukarı ok tuşuna basıyorum. Yani katmanı sağ üst çapraza 1 adım ilerletiyorum. Görünüm aşağıdaki gibi:

  [​IMG]  Aynı işlemi diğer kopya katman için de yapıyorum. Bu sefer 1 adım daha fazla ilerletiyorum. Bu katman fazla gelebilir, tercihinize kalmış. Görünüm aşağıdaki gibi:

  [​IMG]  Yeni bir katman oluşturuyorum. Köşelerde kalan yerleri #FFC66C kodlu renge boyuyorum. Bu kısımları seçerken, "Polygonal Lasso" aracını kullanıyorum:

  [​IMG]

  [​IMG]  2 kopya katmanı ve sonradan oluşturduğum katmanı seçip Ctrl + E ile birleştiriyorum, tek katman haline getiriyorum. Bu katman seçiliyken "Burn Tool" (O) ile, Exposure değerini %60 vererek aşağıda belirttiğim yerleri yakıyorum.

  [​IMG]

  [​IMG]  Diğer katmanı seçiyorum ve bu katmanı diğerinden daha çok yakıyorum:

  [​IMG]  Daha sonra bu katmanın küçük önizlemesine Ctrl tuşuna basılı tutarak tıklıyorum. Yani bir seçim alanı oluşturuyorum. "Lasso" aracını seçiyorum. Bu haldeyken seçilen alana sağ tıklıyorum ve "Stroke" seçeneğini seçiyorum.

  Açılan penceredeki "Width" alanına 2 giriyorum. Renk olarak #FFAB45 kodlu rengi seçiyorum ve Ok deyip kapatıyorum pencereyi. Görünüm:

  [​IMG]  Yumuşak bir fırça seçiyorum ve fırçanın Opacity değerini %50-55 verip, aşağıda belirlediğim yerleri boyuyorum. Gölge görünümü veriyorum yani. Bunu alttaki katman seçiliyken ve seçim alanı oluşturup yapıyorum (Katman önizlemesine Ctrl ile beraber tıklayıp):

  [​IMG]

  [​IMG]  Arkaplan katmanına gradient ile öylesine bir renk veriyorum ve çalışmamı bitiriyorum. Umarım anlatabilmişimdir... =)

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boyutlu Harf Yazı Forum Tarih
Kalp Nasıl Çalışır - Kalbin Çalışması 3 Boyutlu Genel Sağlık 17 Nisan 2011
Windows 8′De 3 Boyutlu Masaüstü Olacak! Diğer İşletim Sistemleri 9 Mart 2011
Çanakkale Şehitliği'ni Online 3 boyutlu gez! Çanakkale Tanıtımı 20 Ocak 2011
Üç Boyutlu Cisimler ve Hacimleri Konu Dışı Başlıklar 6 Ocak 2011
Stellarium Üç Boyutlu Uzay Simülasyon Programı S-T 6 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş