3 boyutlu filmler korsana kabus oldu

'Sinema Dünyasından Haberler' forumunda Dine tarafından 19 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  3 boyutlu filmler korsana kabus oldu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Görüntüdeki hareketleri gerçek gibi gösteren 3D teknolojisinin kullanıldığı filmler büyük ilgi görürken, sektör bu teknolojiyi korsana karşı en büyük silah olarak nitelendiriyor.

  [​IMG]

  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, her alanda olduğu gibi sinema sektörü de gelişen teknolojiden en üst seviyede yararlanıyor. Özellikle son yollarda yüksek teknoloji desteğiyle geliştirilen yeni filmler, sinema keyfini ikiye katlıyor.
  Teknolojinin son yıllarda sinema sektörüne sunduğu en büyük yeniliklerin başında ise 3D teknolojisi geliyor. İnsanları izledikleri görüntünün içine taşıyan, adeta filmdeki oyuncularla aynı heyecanı, sevinci, hüznü ve korkuyu yaşatan 3 boyut(3D) teknolojisiyle hazırlanan filmler, son yıllarda giderek artıyor.
  Özel salonlarda, gözlüklerle izlenebilen üç boyutlu filmler, sinema sektörünün korsana karşı en büyük silahı olarak da nitelendiriliyor. 3 boyutlu bir filmi, sinema salonlarında kaçak yollarla çekim yapıp, kopyala***** çoğaltmak mümkün olmuyor.
  Sinema sektöründe hasılat ve seyirci rakamları üzerine yayın yapan bir internet sitesinin sahibi Tolga Akıncı, 3D'nin halen dünyadaki en ileri sinema teknolojisi olduğunu söyledi.
  Görüntüyü adeta gerçek gibi sunan 3 boyutlu filmlerin insanlara farklı deneyimler yaşattığını belirten Akıncı, bu nedenle 3D özellikli filmlerin büyük bir izleyici kitlesi topladığını ifade etti.
  Akıncı, Türkiye'de üç boyutlu filmlerin 2009 yılı itibarıyla hız kazandığını, 2010 yılında bu teknolojiye sahip yapımların patlama yapmasının beklendiğini bildirdi.
  Her sinema salonunda 3 boyut özelliğine sahip filmleri gösterme imkanının olmadığını belirten Akıncı, ''Bu durum, 3D'yi destekleyen salonlara da ilgiyi artırıyor. Vizyona giren filmi 3 boyutlu oynatan salonlar, tüm biletlerini neredeyse öğle saatlerine kadar satıyor. Ama diğer salonlarda rahatlıkla istenilen seansa bilet bulunabiliyor'' dedi.
  SON ÖRNEK AVATAR
  Tolga Akıncı, dünya genelinde yükselen 3 boyutlu film teknolojisinin son örneğinin, ''Titanic''in yönetmeni James Cameron'ın son filmi ''Avatar'' olduğunu, Türkiye'de bu filmin, 4 haftada, 158 salonda 1 milyon 310 bin 871 kişi tarafından izlendiğini söyledi.
  Türkiye'de bütün salonlarda oynayan çok az filmin bu rakama ulaşabildiğini ifade eden Akıncı, ''Avatar''ın her salonda oynamamasına rağmen bu rakama ulaşmasının 3 boyutlu bir film olmasından kaynaklandığını belirtti.
  Akıncı, son dönemde sinema salonlarına giren 3D teknolojisi sayesinde film izlemenin keyfinin, yaklaşık 2 saat beyaz perdenin büyüsüne kapılmaktan öteye gittiğini vurgula*****, ''Kendinizi film karesinin ortasında hissetmek beyaz perdenin büyüsünü artıran bir etken olarak karşımıza çıkıyor'' dedi.
  Geçen yıl 3D teknolojisiyle gösterilen filmler arasında ''Bolt'', ''Canavarlar Yaratıklara Karşı'', ''Sevgililer Günü Katliamı'' gibi yapımların da yer aldığını bilderen Akıncı, 2010 yılı itibarıyla gösterime girmesi beklenen filmler arasında da bu teknoloji kullanılarak çekilen önemli yapımlar olduğunu kaydetti.
  Akıncı, bu yıl içinde ''Alis Harikalar Diyarında'', ''Garfield Pet Force'' ve ''Shrek Forever'' yapımların 3 boyutlu olarak vizyona girecek filmlerden birkaçı olduğunu, iki yıl içinde 40'tan fazla 3 boyutlu filmin sinemalarda gösterilmesinin beklendiğini söyledi.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - boyutlu filmler korsana Forum Tarih
Kalp Nasıl Çalışır - Kalbin Çalışması 3 Boyutlu Genel Sağlık 17 Nisan 2011
Windows 8′De 3 Boyutlu Masaüstü Olacak! Diğer İşletim Sistemleri 9 Mart 2011
Çanakkale Şehitliği'ni Online 3 boyutlu gez! Çanakkale Tanıtımı 20 Ocak 2011
Üç Boyutlu Cisimler ve Hacimleri Konu Dışı Başlıklar 6 Ocak 2011
Stellarium Üç Boyutlu Uzay Simülasyon Programı S-T 6 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş