3 ayda 50 bin kişi Sınır Kapısını kullandı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  3 ayda 50 bin kişi Sınır Kapısını kullandı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye – Suriye arasında vize uygulamasının kaldırılmasıyla iki ülke arasındaki hudut kapılarında insan yoğunluğu arttı. Mardin’in Nusaybin ilçesi Hudut Sınır kapısında 3 ayda yaklaşık 50 bin insanın Hudut Sınır kapısında giriş – çıkış yaptığı açıklandı.

  Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici AA muhabirine, 2007, 2008 ve 2009 yılı Hudut Sınır kapısı verileriyle vize uygulamasının kalktığı son 3 aylık giriş – çıkış verilerini değerlendirdi.

  Türkiye – Suriye arasında her geçen yıl giderek artan bir etkileşim olduğunu gözlemlediğini bildiren Kaymakam Gemici, iki ülke yetkilileri arasında yapılan anlaşmalarla 1 Ekim 2009 tarihinde vize uygulamasının tarih olduğunu söyledi.

  Kaymakam Gemici son üç yıl ile vize uygulaması kalktıktan sonraki dönem verilerini şöyle ortaya koydu;
  “Nusaybin Hudut Sınır kapımızda 2007 yılında 77 Bin, 2008 yılında 100 Bin ve 2009 yılında 125 Bin insan giriş – çıkışı oldu. Vize uygulamasının kalktığı 1 Ekim 2009 tarihi ile 12 Ocak 2010 tarihleri arasında ise sadece üç aylık süre zarfında bu sayı 50 Bin’i buldu. 2010 yılı sonuna kadar şuan ki en yüksek sayımıza ulaşacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

  - VİZENİN KALDIRILMASINDA NUSAYBİN’E MADDİ GETİRİSİ OLMADI
  Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen, Türkiye – Suriye arasında vize uygulamasının kaldırılmasında Nusaybin’e herhangi bir maddi getiri olmadığını söyledi.

  Vize uygulamasının kaldırılması heyecanıyla bölgede binlerce insanın Pasaport almak için girişimde bulunduğunu ifade eden Özmen; “ancak Nusaybin Hudut Sınır Kapısı pasavan kapı ve eski işlevi kalmadı. İlçemize yeni açılacak sınır kapısı için 200 Dekarlık mayınlı sahanın temizlenmesine rağmen burada da henüz çalışmalar istenilen düzeye ulaşmadı. Vatandaşlarımız, vize uygulamasının heyecanıyla sınır kapılarında istediği sonucu alamadı” dedi. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ayda kişi Sınır Forum Tarih
İnsanlığa hizmet etmiş kişileri tanımanın ve onları örnek almanın faydaları kısaca Sorular ve Cevaplar 24 Kasım 2016
En Faydalı Kişisel Gelişim Kitapları Nelerdir? Kitap, Resim ve Dergi 12 Eylül 2012
Yonca Bitkisinin Faydaları Yararları Nelerdir Şifalı Bitkiler 25 Nisan 2012
Fidayda Şarkısı Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 4 Mart 2012
İskender Paydaş Feat Teoman Bu Aşk Fazla Sana Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 17 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş