3 Aralık Dünya Özürlüler Günü

'Özel Gün ve Geceler' forumunda DilzaR tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  3 Aralık Dünya Özürlüler Günü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Özürlülerin sosyal ve ekonomik haklarına ulaşabildiği bir Türkiye dileğiyle...

  Dünya nüfusunun % 10’u, Türkiye nüfusunun % 12,29’u özürlü Yani ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon özürlü yurttaşımız var. Özürlülerin sorunlarının çözümü için başta devlet, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının el ele vermesi gerekmektedir. Özürlü yurttaşımızı dört duvar arasında hapseden, özürlüyü düşünmeyen dünya görüşü değiştirilmelidir. Özürlülerin günlük yaşamda karşılaştığı sorunların çözümü için kent planlamaları özürlülerde düşünülerek tasarlanmalıdır. Tüm bina, yapı ve konutlarda özürlülerin erişimini sağlayacak önlemlerin alınması zorunlu olmalı, uymayanlara ağır yaptırımlar uygulanmalıdır.
  Özürlülerin durumuna uygun mesleki eğitim programları geliştirilerek onların insanca yaşayacakları bir ortamın ekonomik alt yapısı hazırlanmalıdır burada kimlere görev düştüğü açık sanırım.
  Özürlülük; doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlanmaktadır.


  Bugün sağlık, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik ve toplumsal yaşama tam katılım gibi temel sorunlarda özürlü vatandaşlarımız için de büyük fırsat eşitsizlikleri yaşanmaktadır.

  Hükümetin Genel Sağlık Sigortası Paket içeriği ne yazıkki şaşırtıcıdır. Paran kadar sağlık yaklaşımı, sağlık sorunu olmayana önerilen prim ile bakıma muhtaç olandan istenecek prim arasındaki uçurumdan, dahası en temel insan hakkı olan vatandaşlarına sağlıklı yaşamı sağlama ve sürdürme sorumluğundan kaçtığını görmemek mümkün değil.Hükümetten basın açıklaması değil çözüm bekliyoruz. Bizlerde çok fazla istekleri yok. Sadece yıllardır devam eden bu eşitsizliğe kulak verilmesini istiyorlar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Aralık 2008

 2. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Frmartuklu Ailesi Olarak Engelli ve Özürlü Kardeşlerimizi Her Konuda Destekliyoruz Ve Yanlarındayız.​


  [​IMG]

  Unutmayın! Yasadigimiz surece hepimiz birer engelli adayıyız..

  "BEYNIMIZDEKI ENGELLER, BEDENIMIZDEKI ENGELLERDEN DAHA BUYUK EKSIKLIKTIR. ."

  Toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için her yerde çeşitli etkinliklerle kutlamalar düzenleniyor. WHO'ya göre dünya nüfusunda 500 milyon engelli yaşıyor.

  Türkiye'de nüfusun yüzde 12.29'u yani 8.5 milyon kişi engelli. Erkeklerde bu oran 11.10, kadınlarda yüzde 13.45 Engellilerin herkes gibi 365 günü yaşadığı gerçeğinin görmezden gelinerek sadece 1 gün için gazete, tv ve kamuoyunda gündeme getirilmemeli.
  Engelliler Günü bir toplumun gerçekleriyle yüzleştiği bir gündür.
  Bu grup 3 Aralık 2008 tarihini sevgililier gününden daha çok önemseyen bireylerin bir araya geldiği platformdur...*
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aralık Dünya Özürlüler Forum Tarih
Dünyanın Hareketleri 21 Haziran – 21 Mart 21 Aralık – 23 Eylül Uzay ve Gökyüzü 12 Aralık 2013
Dünya Madenciler Günü 4 Aralık Özel Gün ve Geceler 27 Kasım 2011
Dünya AIDS Günü 1 Aralık Özel Gün ve Geceler 18 Kasım 2011
Dünya Kooperatifcilik Günü 21 Aralık Özel Gün ve Geceler 12 Kasım 2011
Dünya İnsan Hakları Günü 10 Aralık Özel Gün ve Geceler 12 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş