3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri - Çeşit Çeşit Fırçalar

'Okul Öncesi Eğitim' forumunda Dine tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri - Çeşit Çeşit Fırçalar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amaç :
  Çocuğun nesneleri dokunsal olarak algılamasını sağlama çocuğun dokunsal olarak algıladığı nesneyi tanımlayabilme becerisini destekleme.


  [​IMG]
  Materyal :
  Diş saç bulaşık elbise boya makyaj badana fırçaları sert ve yumuşak kıllı olan fırçalar kumaş torba.

  Uygulama :
  Bu etkinlikte kullanmak istediğiniz fırçaların temiz olmasına dikkat ederek tüm fırçaları temiz kumaş bir torbaya doldurun. Çocuğunuzun/ çocukların yanına gelip torbayı sallayarak fırçaların ses çıkarmasını sağlayın. Çocuğun/ların torbanın içinde ne/neler olabileceği hakkında tahminler yürütmesini sağlayın. Çocuklara torbada neler olduğunu açıklamadan önce çocuğunuzdan/çocukların birbirinden torbanın içine iki elini birden sokarak seçtiği bir fırçayı tanımlamasını isteyin. Çocuğa sorular yönelterek tanımlamasını kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin
  "Dokunduğun nesne sert mi?
  Tüyleri var mı?
  Bir sapı var mı?
  Dokunduğunda sana neler hissettiriyor?
  Sence bu ne olabilir?
  Şeklinde sorular sorabilirsiniz. Çocuğun dokunarak tanımladığı fırçayı torbadan çıkararak ne olduğunu görmesini sağlayın ve bu fırçanın hangi işlerde kullanıldığını anlatmasını isteyin. Bu etkinlik çocukların istedikleri fırçaları kullanarak sınıfta asılan bir kağıda veya bahçede bir köşeye resimler yaprak da sonlandırılabilir.
   

Bu Sayfayı Paylaş