3 Çocuktan 1'i Kahvaltı Yapmıyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 30 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  3 Çocuktan 1'i Kahvaltı Yapmıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uykuda yavaşlayan insan ****bolizmasının tekrar hızlandırılması, gün boyu gereksinim duyulacak enerjinin sağlanması, dikkat ve odaklanma gibi zihinsel faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi ve vitamin mineral alımının sağlanması için en önemli adım sağlıklı bir kahvaltı. Buna rağmen en çok atlanılan öğünlerden biri olan kahvaltı konusunda alışkanlığımız düzenli değil. Türkiye’de çocukların 3’te 1’i düzenli kahvaltı yapmıyor.

  Çocukların ****bolizmasının hızlandırılmasında tam tahılların da eklendiği bir kahvaltının önem taşıdığını söyleyen Richards, uyku sonrası yavaşlamış ****bolizmanın iyi bir kahvaltı ile hızlandırılabileceğini ve gün boyu enerji ihtiyacının sağlanmasında anahtar rol üstlendiğini ifade etti. Richards, kahvaltıda tam tahıl tüketiminin de ideal bir kahvaltı için gerekli olduğunu vurguladı. Kahvaltılık gevrek tüketen çocukların aynı zamanda düzenli kahvaltı yapma eğiliminde olduğunu belirten Richards, çocuklarda kahvaltı yapmama sebeplerinin zaman darlığı ve çocuklara keyif verecek seçeneklerin yokluğu olarak ortaya çıktığını ifade ediyor.


  Çocukların Yüzde 30'u Demir Eksikliği Anemisi Yaşıyor

  Richards, Türkiye’de çocukların mikrobesin alımındaki yetersizlikler nedeniyle anemi, D vitamini, B12 vitamini, folik asit ve kalsiyum eksikliği ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Türkiye’de okul çağındaki çocukların yüzde 30’u demir eksikliği anemisi yaşıyor.

  Richards: “ABD, İngiltere, Fransa ve Avustralya’da çocuklar ile yapılan pek çok çalışma gösteriyor ki, süt ile tüketilen zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrek tüketen çocuklar demir, kalsiyum, magnezyum, B vitamini gibi önemli besin öğelerinin günlük alınması gereken miktarlarını karşılamaya daha yatkın oluyor. Tam tahıllı kahvaltılık gevrek tüketimi besin değerinin yanı sıra çocukların günlük faaliyetleri için gün boyunca zengin bir enerji kaynağı oluşturuyor” diye konuşuyor.

  Öte yandan, Richards, yapılan araştırmalara göre tam tahıl tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha düşük vücut kitle indeksine sahip olduğunu, daha az yağ daha fazla lif tükettiklerinin ortaya çıktığını belirtiyor. Aynı zamanda düzenli tam tahıl tüketenlerin daha düzenli kahvaltı eden kişiler olduğunu ve gün boyunca abur-cubur yemeği azalttıklarını söyleyen Richards, tam tahıldan zengin kahvaltı sayesinde hem yetişkinlerde hem de çocuklarda etkili kilo kontrolü sağlanabileceğini aktarıyor.

  “Sağlıklı Kilo Kontrolü İçin Tam Tahıllı Kahvalı”

  Tam Tahıl yönünden zengin bir beslenmenin daha düşük beden kitle indeksi, daha düşük bel çevresi ve azalan aşırı kilo riski ile ilişkisine dair güçlü kanıtlar bulunduğunu belirten Richards, bu konuda birçok araştırmadan örnekler verdi.

  Buna göre; İngiliz Beslenme Vakfı’nın yayınladığı araştırmaya göre Kahvaltılık Gevrek tüketimi ile fazla kilolu olma riskinde azalma, daha düşük beden kitle indeksi arasındaki ilişki tutarlı kanıtlarla ispatlanmıştır. 2009 yılında European Clinical Journal’da yayınlanan araştırma ise göre beslenmeye eklenen her 1 gram tahıl aşırı kilo alma riskini erkeklerde yüzde 10, kadınlarda yüzde 4 oranında azalttığını gösteriyor.

  Richards, Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan araştırmadan yaptığı alıntıda İngiltere, Amerika, İran, Norveç, İsveç ve Finlandiya’dan toplanmış veriler ışığında tam tahıl tüketenlerde daha az merkezi yağlanma ve daha düşük bel/kalça oranı görüldüğünü kaydediyor.

  “Günde 30 gr. Tam Tahıllı Kahvaltılık Sağlık Kaynağı”

  Richards, günde üç porsiyon tam tahıllı gevreklerden yiyen kişilerin ise yüzde 21-27 arasında daha az olasılıkla diyabete yakalandıkları belirtiliyor. Yüksek lif içeriği nedeniyle kolesterol ve kilo kontrolünde etkili olan tam tahıl tüketenler kalp-damar hastalıklarına da daha az yakalanıyor.

  Günde 30 gr. tam tahıllı kahvaltılık gevrek tüketenlerin tam tahılın sağlık üzerindeki tüm faydalarından yararlanabileceğini belirten Richards, 7-77’ye her yaştan birey için kritik olan tam tahıl tüketiminin hala yeterli düzeye gelmediğini vurguluyor. Tam tahıllı kahvaltılık gevreklerin günlük ihtiyacı karşılamak açısından, düşük şeker oranı, vitamin, mineral ve liften zengin içeriği, yağ oranının azlığı ve tok tutma özelliği nedeniyle en iyi alternatiflerden olduğunu söylüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuktan Kahvaltı Yapmıyor Forum Tarih
Çocuktan al haberi atasözünün anlamı açıklaması Atasözleri & Deyimler 17 Aralık 2010
Bir Özürlü Çocuktan Annesine Yazılan Şiir Şiirler 9 Mart 2010
10 çocuktan biri kötü muamele görüyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Ağustos 2009
Her 150 çocuktan biri otizm riski taşıyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 31 Mart 2009
12 Yaşındaki Çocuktan Müthiş İcat Bilim & Teknoloji 3 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş