2o ve 21. yy larda buluşlar - yirmi ve yirmibirinci yüzyıllarda keşifler-İcatlar

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda UquR tarafından 21 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  2o ve 21. yy larda buluşlar - yirmi ve yirmibirinci yüzyıllarda keşifler-İcatlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2o ve 21. yy larda buluşlar - yirmi ve yirmibirinci yüzyıllarda keşifler-İcatlar


  20 ve 21. Yüzyıllarda Yapılan Buluşlar - keşifler
  İmkansızdılar ama çalıştılar

  Leonardo da Vinci, imkansız bir icat taslağını yaptığı zaman, 15. Yüzyıl bilginleri Vinci´yi susturarak; "Bunu unut Leon. Eğer makinalar uçabiliyorsa, biz bundan haberdar oluruz." dediler. 20. Yüzyıl, akılötesi icatlarla doludur ve bunların bazıları tüm insanlığı etkileyecek hatta evrimi değiştirecek kadar önemlidirler fakat çıkara ve maddeye yönelik iş dünyası, birçok inanılmaz buluşu engellemiş veya bulucularını yok etmiştir. İşte size, 20. Yüzyıl´ın olağanüstü 10 buluşu; bu buluşlar gerçekleşti ama kullanılamadı. Jean Manning, geleceğin enerji devrimini arlatıyor.

  Jean Manning

  Tarihin her döneminde, yeni icatları karşı çıkıldı ve mucidlerin başına gelmedik şey kalmadı. İşte birkaç örnek; İngiliz Bilim Akademisi Benjamin Franklin´le paratöner çubuğunu keşfettiği zaman alay etmiş ve keşfi reddetmişti. Alman mühendisleri 1902´de Ferdinant von Zeppelin´i zeplini icat ettiğinde saçmalıkla itham etmişler ve böyle bir aracın uçamayacağını ilan etmişlerdi ama Zeppelin aynı yıl Atlantiği uçarak aştı. 1903´de Amerikan basını, Wright Kardeşleri sahtekarlıkla itham etti, Wright´lar ilk uçağı uçurduktan beş yıl sonra bile Amerikan resmi çevreleri ve Hükümet uçağı reddetmeye devam ettiler. Sonraki yüzyıllarda sayısı ve periyodu başdöndürücü bir hızla artan keşfiler ve icatlar belki de 21. Yüzyıl´daki icatlar standart bilimin sonucu olacak ve geleceğin tarih öğrencisi 20. Yüzyıl bilginlerinin neden yeni buluşları önemsemediğini merak edecek.

  1- Uzay Enerjisi Dönüştürücüsü

  Bu tür icatlar, petrol krizini yok edebilirler ve çevresel problemlerin çözümüne yardımcı olabilirler. Çoğunlukla serbest enerji ya da yakıtsız elektrik jeneratörleri olarak adlandırılır. Dönüştürücü, daha önceden bilenen kaynakların çok ötesindedir. Priz, pil, petrol tankı vs yok. Güç görünmeden bağlanıyordu. Aslında bu tür geleneklere aykırı saf enerji üreten aletler bugün bulunmaktadır ve çok daha öncelerde19. Yüzyıl´da tasarımları yapılmıştır. Sonsuz Devinim veya duraksız hareket kavramı ya da Rube Goldberg´in mekanik hareket tertibatını unutulmakta çünkü durması gerekiyor ve bu bir fizik yasası. Katı halli enerji çevirgeçlerinin (hareket eden bölümleri olmayan) çevre evrendeki bir enerji alanından etkilendiği söyleniyor. Bu fazla enerjinin kaynağı sıfır noktalı düzensiz değişim miktarı olarak fizikçiler tarafından bilinir. Sıfır noktalı moleküller içerisinde sıcak hareketlenmede bellii bir ısı derecesi, soğuğu durdurur. Sıfır derece Kelvin, kozmik enerji ya da ara boyutlu düzensiz değişimlerde hala sallanan bir hareketlenme gösterir. Manyetik ve girdaplı ya da dönme hareketleri evrenin bu rasgele düzensiz değişimlerle çalıştığını gösterir. 1930´larda Amerikalı bir bilimadamı olan T. Henry Moray, denizden gelen enerjiden güç alarak ışın yayan bir enerji aygıtını icat etti. Bizi çevreleyen deniz, tüm yönlerden dünyayı ve belki de sayısız galaksileri sürekli etkileyen kozmik ışınlarla sürekli yüklenir. Bu kozmik arka plan radyasyonun kullanımı, elektriğin ilginç bir soğuk oluşuma çevrilmesiyle Moray´ın aygıtı elektrik ampülünü yaktı, yassı bir demiri ısıttı ve bir motoru çalıştırdı.

  İsviçre´de bulunan ruhani bir komün özel bir masa üstü serbest enerji aletine sahiptir. Fakat grup üyeleri, grubun dışında olan kişilerin bu teknolojiyi kötü amaçlara dönüştüreceklerinden korktular. Komün, yabancılara kapılarını kapamadan önce, Avrupalı mühendisler aracın binlerce volt çıkarttığına şahit oldular. Sonrası belirsiz, grup kimseyle görüşmüyor ve aygıt ortadan kayboldu. Siz her zaman normaldışı ustaların olabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve bu tür şeyler mümkün olamayacağını unutun. Buna karşın geleneklere aykırı diğer enerji teknolojilerinin çoğu hala güvenilmez, ham örnekler devresindedir (İlki Wright´ların uçaklarıydı ama sadece yaklaşık 100 feet uçmuştu). AC (dalgalı akım) elektriği üreten ve iletme sistemlerini bulan, dahi Nikola Tesla´nın (1857-1943) 1930´larda serbest enerji aygıtıyla bir Pierce-Arrow arabası çalıştırdığı anlatılıyordu. Ama Tesla, bu icadın imkansız olduğunu söylüyordu. Belki bu olay, Tesla´dan önce olmuş olabilir. John Worrel Keely´in (1827-1898) serbest icatları arasında suyun kavitasyonunda (akan bir sıvıda alçak basınçlı buhar boşluklarının meydana gelip çökmesi) kullanılan Hidro Pnömo-Pulsating-Boşluk motoru bulmuştu. Ama Keely´in buluşu kalıcı olamadı oysa olağanüstüydü ama ilerleme sürüyor. Georgia´da bir grup % 110´dan, %300 oranında değişen su kavitasyonu aletlerini satıyor.

  Kanada, Vancouver´de bulunan Tesla araştırmacısı John Hutchison, Tesla´nın gizli enerjisinin doğal bir akışa sahip olduğunu söyler. 1995 baharında Hutchison en son icadını bir makina mühendisine ve bir yazara göstermişti. Hutchison Dönüştürücüsü, elektriksel yankılanma ilkesini ve kristalize materyalleri içerir. Aygıt serbest enerjiyi dönüştürmekte ve küçük motorları çalıştırmaktadır. Kentucky Bilim ve Teknoloji Komisyonunu oluşturan bilim ekibi, 1980´lerde bir dizi lambayı yakabilen ve düzensiz değişimli uzay enerjisini elektriğe çeviren bir aygıt icat etti. Ekip üyelerinden Profesör Lambertson serbest enerji alanına giden yolu yakalamıştı, seramik ve metal bilgisini bir enerji dönüştürücüsü yapmak için kullandı. İlginçtir hatta inanılmazdır ama Lambertson, ruhsal tebliğlere inanıyor ve bur medyumdan aldığı efsanevi kıta Atlantis´in enerji kaynağı olan kristal enerjisi bilgilerinden yola cıkıyordu. Prof. Lambertson henüz kristal enerjisini tam olarak kullanmayı başarabilmiş değildir ama küçük dönüştürücülerin gelecekteki dev enerji kaynaklarının yolunu açacağını belirtmektedir.

  2- Soğuk Erime

  Japonya´da soğuk erime, Yeni Hidrojen Enerjisi olarak adlandırılır ve petrolcü uluslar bu deneylere pek sıcak bakmıyorlar. Öncülük eden iki deneyci Amerika´dan atılmıştı ve bilimsel araştırmacı David Lewis bu olayı "Yükselen Atlantis" adlı kitabında skandal olarak ifade etmektedir çünkü sonuçta petrol ekonomisi tehlike altındadır. Soğuk Erime hakkında geçen Nisan ayında Monte Carlo´daki Uluslararası 5. Bilim Konferans´ında bir rapor sunuldu. Florida´nın Temiz Enerji Teknolojileri Şirketi normal voltajın 10 katı enerji verimini sağlayan soğuk erime hücresini gösterdi. Benzer diğer şirketler ısı enerjisinin bu yeni kaynağı üzerinde çalışıyorlar. Soğuk Enerji yani "Fusion Enerjisi", atomik veya nükleer bir enerji kaynağıdır, aslında elde edilmiş yeni bir enerji türüdür ama temiz olup olmadığı belirsiz olduğu gibi kökeninde nükleer enerji merkezleri bulunmaktadır.

  3- Yankı kullanılarak yakıt için özel su şiddeti sistemi

  Su-yakıt konusunda kimyadan çok titreşimler sistemi üzerinde durulmuştur. Bir sistem basınç ve ısı etkisindeki sudan hidrojen, gaz ve oksijen meydana gelmesiyle oluşan enerjinin % 100 ötesindedir. Bir örnek 1983 yılında Dr. Andrija Puharich´in yayınladığı Amerikan patentli "Bölünen Su Molekülleri için Metot ve Aygıtı"dır. Puharich´in metodu karışık elektrik dalga oluşumlarıydı, su moleküllerinin sesini yansıtıyor, hidrojen ve oksijeni çözen molekülleri parçalıyordu. Tesla´nın elektrik yansıma anlayışını kullanarak Puharich tüm fizik öğrencilerinin bildiği elektroliz etkisiyle su molekülünü böldü (Yankılanma, bir opera sanatçısının sesinin kristalin molekül yapısını titreten frekansa ulaştığı zaman kristal bir kadehi parçalamasıdır). Puharich güya Kuzey Amerika´da yaptığı100.000 km.´lik seyahatini karavanla yapmış ve yakıt olarak sadece su kullandığını iddia etmişti. Yüksek Meksika Dağlar´ını geçişinde yakıt olarak kar kullanmıştı. Bir araçta gerek duyulan bölünen su molekülleri, büyük fabrikaların ve hidrojen güçlü sistemlerden daha çok devrimcidir. Yanınızda güçlü bir bomba olabilen bir tank dolusu hidrojen yakıtını taşımanıza ihtiyacınız yoktur. Başarılı bir diğer mucit New Jersey´li Francisco Pacheco´ydu. Pacheco İki Kutuplu Otoelektrik Hidrojen Jeneratörü´nü icat ederek, hidrojeni deniz suyundan ayırdı. Isı ya da alışılmış elektrik enerjisi olmadan suyu hidrojen ve oksijen olarak ayıran öncü olarak bilenen John Worrel Keely, 20. Yüzyıl´ın başında önemli adımlar atan bir diğer ismiydi. Makinaları harekete geçirmek için ses ve diğer titreşimler enerjileriyle çalıştı. Su moleküllerindeki enerjiyi serbest bırakmak için Keely, doğru frekansta sallanan diyapazonların bulunduğu bir silindirin içerisine su akıttı. Bu işlem, Keely´nin su moleküllerini ayırdığını ve enerjiyi serbest bıraktığı ya da enerjinin esas oluşumdan daha fazlasını çözdüğü anl..... mı geliyordu? Bu tür soruları cevaplayan kayıtlar yoktur, bununla beraber bir yüzyıl sonra Keely hala konuşuluyor. Geçenlerde bir bilimadamı Keely´in su molekülünü ayıran doğru frekans kuramının doğru olduğunu keşfetti. Keely, atomların titreşim özelliğinin bir enerji kaynağı olabileceğini anlamıştı.

  4- Enerjiyi telsizle gönderme sistemi

  Anne dünyaya bak ... Enerji hatları yok! Tesla, bu tür bir övünmeyi hak etmiş olabilir. Fakat bu olamadı. Dünya, elektrik gücünü taşıyan nakil hatlarıyla doludur. Elektrik gücünü telsizle göndermek için Tesla´nın icadı veya düşüncesiydi ama Wall Street´te pek tutulmadı. Tesla Colorado Springs´deki kulenin üstünde bir laboratuar inşa etti. Dağı, gök gürlemesi gibi sesler çıkaran ve yapay yıldırımlarla doldurdu ve sonra tüm güç telsizlerini ve bağlantı sistemlerini yerleştirdiği Long Island´da bulunan ahşap kulübeye döndü. Edison´un elektrik enerjisine yatırım yapan banker J. Pierpont Morgan, herhangi bir yere herkesin bir anten koyabileceğini ve elektrik gücü elde edeceğini anladığı anda, Tesla´nın kredisini kesti ve yapmaya çalıştığı diğer finansal bağlantılarını da engelledi. Colorado Springs´deki kule çok küçük bir paraya satıldı. Geçen yıllar içinde bilimadamları Tesla´nın Colorado´da telsizle enerji sistemini başarıyla uyguladığını öğrendiler. Örneğin, Tesla özel frekansların dünyanın enerji katmanları ile birleştiğini biliyordu ve elektrik titreşimlerini telsizle gönderebilmişti.

  5- Karşıt-Yerçekim aygıtı

  1923 yılında Townsend T. Brown´un uçan diskleri elektrik ile yerçekimi arasındaki bağlantıyı göstermişti. 28 yıl boyunca bu konu üzerinde çalışan Brown statik elektrik içerikli itici kuvvet patenti aldı. Brown başarmıştı ve diskler öyle hızlı uçtu ki sonuçlar 1956 yılında Uluslararası Havacılık dergisinde açıklandı. Brown 1985 yılında öldüğünde elektrik verilince aracı yerden kaldıran araçlara sahipti. Eğer elektriksel yerçekimi geliştirilirse, bilinen elektromanyetik ilkelerine uymayan bir elektrik teknolojisine sahip oluruz. Örneğin bir gemi, motoru çalışmadan herhangi bir yöne itilir. Lastik, şaftlar, pervaneler ya da dişli çarklar yoktur. Elektronikçi Hathaway 1980´lerin ortalarında havadaki ağır metal parçalarının hareketini ve elektromanyetik bir alan içerisine konulduklarında yukarıya doğru hareket etmesi olayının üzerinde çalışan John Hutchison´la işbirliği yaptı. Bu araç aracılığı ile, yerçekimi yok edilecekti. John Searle´nin hafif disk jeneratörü ise daha ilginçtir ama sonuç olarak Karşıt-Yerçekimi aygıtı henüz gerçekleşmemiştir.

  6- Elementlerin değiştirilmesi için bir metot

  Atom elementlerini değiştirmek ve elementleri gizemli bir hale sokmak; bu mümkün mü? Simya işi gibi görünüyor fakat deneyciler deniyorlar. Bazı bilimadamları bu düşünceyi bir metafizikçi olan Walter Russel´den (1871-1963) öğrendiler. Ruhsal deneyler sırasında Russel, görülmeyen, arka plandaki geometrik bir ortamın atomlarından, uzaya kadar evrende herşeyi bir bütün olarak yorumluyor ve uyumu anlatıyordu. Üstelik Russel´ın yaklaşımları bilimsel birer kehanetti; 1926´da trityum, deuteryum, neptünyum, plutonyum gibi elementleri önceden haber verdi. Mühendis Ron Kovac ile Colorado´lu Toby Grotz, Dr. Tim Binder´in yardımı ile Westinghouse Laboratuarları´nda Russel´ın çalışmalarını tekrarladılar. Russell, mühürlü bir kuvartz tüpü içindeki su buharındaki hidrojen oranını oksijene çevirmek ya da buharı tamamen farklı elementlere dönüştürmek için yeni bir yol bulmuştu. Deneylerin sonuçları, Russell´inki ile aynıydı, uzaydaki hareketin geometrisi, atomik değişim için çok önemliydi. Russell´in başarılarının temeli, yassılaşmış oksijen çekirdeğinin nitrojene, hidrojene ya da tersine dönüşmesidir. Çekirdeği değiştirmek için manyetik alanın şeklini değiştirilir. Çok pahalı olmasına rağmen, sistem temel olarak bir masaüstü bilim çalışmasıdır. Binlerce yıllık Simya artık yaşama yeniden dönmüştür; elementlerin dönüştürülmesi insanlığın varabileceği en üst noktalardan birisidir.

  7- Orgon Akümülatörü

  Wilhelm Reich (1897-1957) Avrupa´dan Amerika´ya uzanan yaşamıyla psikiyatri, politika, ****oloji, biyoloji, mikroskobik tetkikler ve kanser araştırmalarına kadar incelediği her alanda ardında etkin bir iz bıraktı. Çalışmaları icatlarla doluydu. Yaşam enerjisine "orgon" adını vermişti. Reich, bu enerjinin dünyanın atmosferinden geçtiğini ve yaşayan organizmaları etkilediğini ileri sürüyordu. Amerikan ilaç endüstrisi ile olan anlaşmazlığı yüzünden Reich´in yaşamı hapishanede son buldu, kitapları ve çalışmaları federal memurlar tarafından yakıldı. Çünkü Reich yerleşik düzene karşıydı. Orgon Akümülatörü, organik ve inorganik materyallerden meydana gelmiş bir kutudur. İlgili deneylerin sonuçları olağanüstüdür. Akümülatör içerisindeki ısının çok yükselmesi, termodinamiğin 2. kanununun sınırlarını gösterir. Yoğunlaşmış ya da yoğunlaşmamış orgon, sağlık problemlerine yardımcı olabilir ama Akümülatör standart bilime karşıdır. Orgon enerjisi aslında yitirilmiş veya yerini bulamamış bir enerji türüdür veya geleceğin en önemli enerji türevi olacaktır.

  8- Bulut Dağıtan

  1952 yılında Wilhelm Reich kimyasal maddeler aracılığı ile bulutsuz yağmur yaratma metodunu icat etti. Eterik hava mühendisliği olarak bilinen bulut dağıtma, aklın kabullenmekte zorlandığı bazı ilkeleri içerir. Teknoloji kolay ve ucuzdur. Küçük bir aygıt, bazı borular ve akar su; hepsi bu. Fakat meteoroloji ve orgonomi bilinmediği sürece kimse evinde denememeli. Reich orgon enerjisinin, havayı kontrol etmedeki rolünü ve radyoaktivite aracılığı ile etkilendiğini anladığı zaman çok heyecanlandı. Evet, bu sistemle istenildiği kadar yağmur elde etmek mümkündü hatta Sahra bir göl haline getirilebilirdi ama tek bur mahzur vardı; o da yağan suyun radyoaktif olması. Bu mahzur giderildiğinde, gezegenin su sorunu çözülmüş olacaktır.

  9- Rife Mikroskopu Ve Frekans Jeneratörü

  1920´lerin sonlarında San Diego´lu Royal Raymond Rife yüksek büyütmeli ve yüksek çözümlemeli bir ışın mikroskopu icat etti. Bu, elektron mikroskobuyla görülebilen ölü örneklerden farklı renksiz yaşayan hücrelerin görebildiği anlamındadır. Rife, temel olarak mikro organizmaların doğal frekansını düzenleyen elektromanyetik bir frekans jeneratörü geliştirmişti ve elektromanyetik frekanslar özel bakteri oluşumlarını öldürüyordu. Rife, virüslerin nasıl yaşadıklarını ve öldüklerini açıklıyor ve geleneksel canlı organizmaların yalnız canlı tohumlar vasıtasıyla meydana gelebileceği teorisini destekliyordu. Frekans yani ses jeneratörü Rife Mikroskobu altında bakterileri öldürüyordu ve bu olay belgelerle kanıtlandı. Ama hastalıkların ilaçsız ve acısız tedavisi, elbette ki bu işten para kazananlar tarafından iyi karşılanmadı.

  10- Elektronik Telepati Aygıtı

  1960´ların başlarında Life dergisi, Patrick Flahagan´ı, dünyanın en iyi bilimadamlarından biri olarak ilan etmişti. İcatları arasında deri temasıyla bir insana düşünce programlayabilen elektronik bir alet olan Nörophone´du. İlk Nörophone´yi 14 yaşındayken yaptı. İki elektrot yaptı, plastik kliplerle izole etti, daha sonra elektrotları sesi doğal biçimde veren ama hoparlörleri olmayan bir amplikatörle bağladığı özel bir transformatöre telle tutturdu. Ve sonra amplifikatörden gelen müzigi kafasının içinden duyabildi. Patent memurları, kemikleri titretmeden ya da duyma sinirinden geçmeden sesin net olarak duyulmasının mümkün olmadığını söylediler. Bu nedenle aletin patentini vermemek için 12 yıl direndiler. Fakat patent bürosunda çalışan sağır bir memur bir Nörophone ile duymaya başladığı zaman dosya tekrar açıldı. Flahagan Amerikan donanmasıyla beraber insan/balık dilini araştırdı. Uzayda herhangi bir yerde üç boyutlu sinir iletilerinin beynin bütünü tarafından algılandığı araştırmasının içindeydi. Daha sonra bellek bankalarının içine girmeyi amaçlayan bir Nörophone´u Patent Bürosu´na önerince, Gizlilik Kuralı gereğince cezaya çarptırdı ve 5 yıl boyunca bu aygıt hakkında biriyle konuşması ya da bunun üzerinde çalışması yasaklandı. Bu bir hayal kırıklığıydı çünkü patenti almak 20 yıl sürdü. Sağır insanlara duymaları için yardım ettikten sonra Flahagan´ın bir sonraki mucizesi körlerin görebilmesi için yaptığı çalışmalardır. Flahagan, Nörophone´un tüm dünya tarafından kullanıldığı günde yaşamasa dahi, evrimin sonuçlanacağı görüşünde.

  İşte size on inanılmaz buluş ama hiçbirisi yaşama geçmiş değil. Kimisi çıkarcı ve geri zekalı iş adamları tarafından engellenip, ortadan kaldırılmış, kimisi ise henüz bir sonuca ulaşamamış. Ama kesin olan birşey var; bu buluşlar 21. Yüzyıl´da sonuçlanacak ve kullanılmaya başlanacaklar. Şimdi yukardakileri bir daha okuyun ve gözünüzün önüne gelecek olan dünyada yaşamayı bir düşünün...
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Şubat 2010

 2. UquR

  UquR Üye

  20.YÜZYIL 21. Yüzyılın Keşifleri

  1901:
  -Amerikalı Rubel, ofset makinasını icat etti.
  -Amerikalı Fischer, çamaşır makinası yaptı.
  -Amerikalı mucit King Camp Gillette, jileti icat etti.

  1902:
  -İngiliz Lanchester, otomobilde disk freni icat etti.
  -New York`ta ilk gökdelen yapıldı.

  1903:
  -Amerikalı Beidler, fotokopoyi icat etti.

  1904:
  -Fransız L. Cartier kol saati yaptı.
  -California`da ilk traktör sürüş denemesi yapıldı.

  1906:
  -Amerikalı Coolidge, Tungsten ampulü buldu.
  -İskoçyalı J.Dewar, termosu icat etti.

  1907:
  -Amerikalı Crile, ilk kan naklini yaptı.
  -Rus İvanov, hayvanlarda yapay döllenmeyi gerçekleştirdi.

  1908:
  -Amerikalı Firestone, dişli otomobil lastiği yaptı.

  1910:
  -Fransız G. Claude, neon tüpünü icat etti.
  -Avusturyalı Kaplan, uskurlu türbini buldu.
  -Rumen-Fransız Coanda, tepkili motorlu uçak geliştirdi.

  1913:
  -Alman Hans Geiger, radyasyon ölçüm aleti Geiger`i icat etti.
  -İlk ev buzdolabı Chicago`da yapıldı.
  -Amerikan gazetesinde, ilk bulmaca yayımlandı.

  1914:
  -IBM şirketi kuruldu.
  -İngiliz Swinton, savaş tankı icat etti.

  1915:
  -Amerikalı astronom P. Lowell Plüton gezegenini matematiksel olarak keşfetti. (Gezegen 1930`da teleskopla görüldü.)

  1916:
  -ABD`de General Motors kuruldu.

  1917:
  -Amerikalı H. Kalmus, renkli sinema filmini yaptı.
  -Amerikalı Schick, elektrikli traş makinası yaptı.
  -Fransız Lucien Levy, radyoyu icat etti.

  1920:
  -İngiliz Griffith, turbo motor geliştirdi. -Amerikalı Samuel Waters, stereo ses düzeni geliştirdi.

  1921:
  -Amerikalı R.Drew, yapışkan bant icat etti.

  1922:
  -Amerikalı Taylor et Young, radar taslağı çizdi.

  1923:
  -İngilizler, ilk uçakgemisini (Hermes) yaptı.
  -ABD`de buldozer yapıldı.

  1924:
  -Fransız Ramon, difteri aşısını buldu.

  1925:
  -Amerikalı Armstrong, FM yayını yapmayı başardı.

  1926:
  -Norveçli E.Rotheim, aerosolü icat etti.
  -Fransız Ramon et Zoeller, tetanoz aşısını buldu.
  -Heisenberg, atom çekirdeğinin yapısını ortaya çıkardı.

  1927:
  -Alman Bauer, pleksiglası icat etti.
  -Londra ile New York arasında telefon hattı kuruldu.

  1928:
  -Macar Szent-Gyorgyi, C vitaminini keşfetti.

  1930:
  -G.Afrikalı Theiler, sarı humma aşısını buldu.
  -Almanlar, flash lamba geliştirdi.
  -ABD`de, dondurulmuş gıda piyasaya çıktı.

  1932:
  -Alman Knoll et Ruska, elektronik mikroskop geliştirdi.

  1934:
  -Otomatik çamaşır makinası ABD`de yapıldı.

  1935:
  -Fransız Jules Fagard dolmakalem icat etti.
  -Gallup, kamuoyu araştırma enstitüsü kurdu.

  1936:
  -Amerikalı Kendall, kortizonu buldu.

  1938:
  -İlk naylon ürün ABD`de tanıtıldı: Diş fırçası.

  1939:
  -Amerikalı PH.Levine, kandaki RH faktörünü saptadı.
  -ABD`de bulaşık makinası yapıldı.

  1940:
  -Almanlar, havadan denize fırlatılan füze yaptı.
  -Plütonyum, Amerikalılarca bulundu.

  1941:
  -Alman Heikel firması, uçaktan fırlayan koltuk yaptı.

  1942:
  -ABD`de napalm icat edildi.
  -Amerikalılar, bazuka yaptı.

  1943:
  -Sovyetler, Molotof kokteyli yaptı.
  -Amerikalı Land, polaroid filmi icat etti.

  1944:
  -Sovyetler, manyetik rezonansı (MR) keşfetti.
  -Amerikalı Avery, McLeaod ve McCarthy, DNA`yı keşfetti.
  -Antiboyitik keşfedildi.

  1945:
  -Amerikalı P. Le Baron Spencer, mikrodalga fırın yaptı.
  -Savaş sırasında, Almanlar sayılamayacak kadar çok keşif ve icat yaptı; Karanlıkta görmeyi sağlayan kızılötesi aygıttan sütün morötesi ışınla pastörize edilmesine, sentetik kan plazmasından uçaklara, füzelere kadar...

  1947:
  -Zona virüsü keşfedildi.
  -Amerikalı K.Tuohy, plastik lens yaptı.
  -İngiliz Holmes, kurşun izotoplarıyla dünyanın yaşını hesapladı.
  -Amerikalı Goldmark, 33`lük plak yaptı.
  -UFO görüldüğüne dair ilk iddia ABD`de ortaya atıldı.

  1949:
  -45`lik plak ABD`de piyasaya çıktı.

  1950:
  -Amerikalı R.Shelder ilk kredi kartını çıkardı.
  -İlk böbrek nakli ABD`de yapıldı.

  1951:
  -Amerikalı William Shockley, transistör yaptı.
  -Müsekkin ilaçları piyasaya çıktı.
  -Fransızlar ``zoom``u icat etti.
  -ABD`de renkli TV yayını başladı.

  1952:
  -Fransızlar, sanıkların ``robot resmi``ni çizmeye başladı.
  -ABD`de, halka ilk kez sinemada film gösterildi.
  -Fransızlar, uçakla ilk kez ses duvarını aştı.

  1954:
  -İlk transistörlü radyo alıcısı yapıldı.
  -Amerikalı Pincus, Rock et Chang, doğum kontrol hapı geliştirdi.
  -Amerikan Bell firması, güneş pili yaptı.

  1955:
  -Amerikalı Leskell, EKG`yi icat etti.

  1956:
  -Amerikalı Tijo et Levan, kromozom sayısını saptadı.

  1957:
  -Fransa`da ilk ilik nakli yapıldı.
  -İlk Boeing uçağı deneme için havalandı.

  1958:
  -Amerikan Ampex firması, ilk renkli video-kamerayı geliştirdi.
  -İlk Amerikan uydusu Explorer 1 fırlatıldı.
  -NASA kuruldu.

  1959:
  -Sovyet Lunik füzesi Ay`a ulaştı.

  1960:
  -ABD meteoroloji uydusu fırlattı.
  -SSCB, uzaya köpek gönderdi.

  1961:
  -ABD, uzay aracıyla uzaya maymun gönderdi.

  1962:
  -Amerikan Mariner-2 uydusu Venüs`ün üzerinde uçtu.

  1963:
  -Hollandalılar, müzik kaseti yaptı.
  -ABD`de, karaciğer nakli yapıldı.
  -ABD`de, ilk akciğer nakli gerçekleştirildi.
  -ABD`de, ameliyat sırasında yapay kalp kullanıldı.

  1964:
  -ABD`de lazer tabancası geliştirildi.
  -Çek Wichterle, esnek lens icat etti.
  -Mini etek Londra`da piyasaya çıktı.

  1965:
  -Amerikan Mariner-4 uydusu, Mars üzerinde uçtu.
  -Sovyet kozmonotu Aleksey Leonov, uzayda yürüdü.
  -Amerikalı Gordon Cooper et Charles Conrad, uzayda en uzun süre kalma rekoru kırdı.

  1966:
  -SSCB, Ay`a uydu indirdi.
  -Sovyetlerin Venüs-3 uydusu, Venüs`e giden ilk uydu oldu.
  -İngilizler, ilk Hovercraft`ı denedi.

  1967:
  -Amerikalı Goulian, Sinsheimer et Kornberg, DNA molekülünü sentezlemeyi başardı.
  -G.Afrika`da Christian Bernard, ilk kalp nakli ameliyatını yaptı.

  1968:
  -Boeing uçağı, saatte bin km hızla ilk uçuşunu yaptı.

  1969:
  -Ses duvarını aşan Concorde, ilk uçuşunu yaptı.

  1970:
  -Video-kaset ABD`de piyasaya çıktı.
  -Japonlar, küçük hesap makinası yaptı.

  1971:
  -Amerikalı Blumberg et Millman, Hepatit-B aşısını buldu.
  -Amerikalı R.Damadian, manyetik rezonansla tümörlerin saptanabileceğini açıkladı.
  -Sovyetler, Mars`a uydu indirdi.

  1972:
  -Fiber kablo, Amerikalılarca yapıldı.

  1973:
  -ABD`de renkli fotokopi basıldı.
  -İngilizler, ilk Scanner`ı yaptı.
  -Bakteriye yabancı gen aşılayan Amerikalılar, genetik çağını başlattı.
  -Amerikalılar, ışık hızını tespit etti.

  1974:
  -Fransız Roland Moreno, bellek kartını icat etti.
  -3 milyon yıllık ``insanın anası`` Lucy fosili bulundu.

  1975:
  -Fransız Jean de Gouchy, insanın ilk genetik haritasını çıkardı.
  -İngilizler, inekten ineğe cenin nakli yaptı.

  1976:
  -ABD, Mars`a iki sonda indirdi.

  1977:
  -Sibirya`da, buzlar arasında yaklaşık 10 bin yıllık bozulmadan kalmış Mamut ölüsü bulundu.

  1978:
  -Sony firması Walkman üretti.
  -Everest`in doruğuna ilk kez çıkıldı.
  -İlk tüp bebek İngiltere`de doğdu.
  -Üç Amerikalı havacı, balonla Atlantik`i geçti.

  1979:
  -IBM, püskürtmeli yazı makinası geliştirdi.
  -Fransız Reisbeck et Yiou, karbon-14 yöntemini geliştirdi.
  -Philips ve Sony, compact disc geliştirdi.
  -İngilizler, grip aşısı buldu.

  1980:
  -AİDS ortaya çıktı.
  -ABD`de, ilk genetik tedavi denemesi gönüllüler üzerinde yapıldı.

  1981:
  -Amerikan Columbia uzay mekiği deneme uçuşu yaptı.
  -Fransızlar, Ariane füzesini denedi.

  1982:
  -Sony, ilk Betacam`ı üretti.

  1983:
  -Amerika yerlilerinin Asya`dan geldikleri, kan tahlillerine dayanılarak kanıtlandı.

  1984:
  -Fransız E. Beaulieu, RU486 adlı hamileliği önleyen hapı geliştirdi.

  1985:
  -Amerikalı M. Harrison, 26 haftalık cenini anne karnından çıkararak ameliyat etti.

  1986:
  -İngiliz S. Willedson, döllenmiş yumurtaya çekirdek nakliyle koyun kopyalamayı başardı.
  -Halley kuyrukluyıldızının üzerinde 5 uydu uçuş yaptı.
  -Ruslar, MİR uzay istasyonunu yörüngeye oturttu.
  -İngilizler, çok alçaktan uçan uçakları saptayabilen radar yaptı.
  -Amerikalı S. Dretler, böbrek taşlarını lazerle kırdı.
  -DNA testiyle ilk kez babalık tesbiti yapıldı.
  -Japon Hideo Mori et Rihachi Ilizuka, X ve Y kromozomlarını ayırmayı başardı.
  -Bilim adamları, ozon tabakasında delik olduğunu saptadı.

  1989:
  -Japonlar, bazı hastalıkların tedavisi amacıyla, damarda dolaşabilecek kadar küçük robot yaptı.
  -Atmosferde karbon miktarının arttığı yapılan ölçümlerle saptandı.

  1990:
  -Hubble uzay teleskopu yörüngeye yerleştirildi.

  1992:
  -İnsandaki 21. kromozomun haritası eksiksiz çıkarıldı.

  1994:
  -Internet salgını dünyaya yayıldı.

  1995:
  -Saniyede 100 milyar işlem yapan bilgisayar geliştirildi.

  1996:
  -İskoç bilim adamları, yetişkin hayvan hücresini kopyaladı.
  -AİDS`le mücadelede üçlü ilaç kombinezonu geliştirildi.

  1997:
  -Koyun Dolly`nin kopyalamayla dünyaya geldiği açıklandı.

  1998:
  -Uzayda, yıldızlararası bölgede, 24 saatte dünyadaki bütün okyanusları 60 kere doldurabilecek kapasiteye sahip 'Su buharı fabrikası' bulunduğu açıklandı.
   

 3. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkür ederim..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - larda buluşlar yirmi Forum Tarih
arkeolojik buluşlardan çarpıcı kareler Diğer Resimler 4 Ocak 2009
Bir dilin bilinmeyen zamanlarda ayrılmış kollarına ne denilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Kazılarda toprak çanak çömlek bulunması toprağın insan hayatındaki önemine hangi bakımdan kanıt olur Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2017
Piramitlerin yapımında hangi malzeme ve araçlardan yararlanıldı madde madde kısaca Tarihi Eserler Antikalar 7 Şubat 2017
Müslüman bilim insanları hangi alanlarda bilime katkı yapmıştır kısaca Düşünürler-Filozoflar 7 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş