23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Spor Bayramı Hakkında Bilgi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Spor Bayramı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  23 Nisan hakkında bilgi
  23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  Bu bayram bir taraftan Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı, egemenliğin ilan edildiği anlamlı bir gün, diğer taraftan "yarının büyükleri, geleceğin garantisi" çocuklar için bir şenliktir. 23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisinin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını birlikte kutlarız. Egemenlik, yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik, yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır.
  Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişahta idi. Ülkeyi padişah yönetirdi. imparatorluğun son yıllarında, yabancı devletlerin de baskıları sonucu, ülke iyi yönetilemedi. Yurt bakımsız kaldı. Ülke sorunları çok büyüdü. Bu sırada I. Dünya Savaşı başladı. Savaş dört yıl sürdü. Bizimle birlikte olanlar savaşta yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Yurdumuz ingilizler, Fransızlar, Yunanlılar, italyanlar tarafından paylaşıldı. Padişah ve yandaşları ülkenin paylaştırılmasına ses çıkaramadılar.
  Mustafa Kemal Paşa, Ulusal Kurtuluş Savaşını başlatmak için istanbuldan Samsuna 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsundan Amasyaya, oradan Erzuruma ve Sivasa gitti. Sivas ve Erzurumıda kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla "Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır o da ulusal egemenliktir" diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler - milletvekilleri - Ankarada 23 Nisan 1920 günü toplandılar. İlk Büyük Millet Meclisinin toplandığı bina Ankarada Ulus alanından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyar, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankarada duyulduğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı. Ulusal Kurtuluş SavaşımızIa ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Paşanın önderliğinde ulusumuz dünyaya " Ulusal Kurtuluş Savaşı" dersi verdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtıı yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu.
  23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisimizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Milli Egemenlik Bayramı 23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. 1924 yılından beri kutlanmaktadır. Atatürkün Türk
  çocuklarına armağan ettiği dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak için her yıl düzenleniyor. Bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamıştır.
  Atatürk, çocuklara çok değer verirı gezilerinde okullara uğrarı ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürkı yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisanda yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisanda yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuşmalar yaparları şiirler okurlar. Gece fener olayları düzenlenir.
  23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükleri olan siz çocukların bayramıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nisan Ulusal Egemenlik Forum Tarih
23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Etkinlikleri Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2012
23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı Tarihi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 22 Mart 2012
23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramının Zamanı Seviyeli-Ciddi Konular 22 Mart 2012
23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Mesajları Özel Gün ve Geceler 22 Mart 2012
23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Oyunları Tiyatro ve Skeçler 22 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş