23 Nisan 1920 Tbmm'nin Açılışı Hakkında Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Eylül tarafından 6 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  23 Nisan 1920 Tbmm'nin Açılışı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tbmm'nin Açılışı

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Açılışı 23 Nisan 1920

  Mustafa Kemal Atatürk önceden beri Meclis-i Mebusan'ın İstanbul'da değil, Anadolu'da toplanmasını istemekteydi. İşgal altındaki İstanbul'da meclisin tehlikede olduğu savunuyordu. Atatürk'ün bu düşüncesine karşın Heyet-i Temsiliye'nin yaptığı toplantılarda meclisin İstanbul'da toplanması fikri ağır bastı. Meclisi Mebusan üyelerini belirlemek için Ali Rıza Paşa hükümeti döneminde seçimler yapıldı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyeleri seçimlerde başarılı oldu ve Heyeti Temsiliye, seçilen milletvekillerinin Meclis-i Mebusan'da "Müdafaa-i Hukuk" adında bir grup oluşturmasını istemekteydi. Buna karşın Meclis-i Mebusan'da böyle bir grup kurulamadı.

  Atatürk, kendisinin Meclis-i Mebusan'ın başkanı seçilmesini ve Anadolu'da süren hareketin yasal olarak tanınmasını istiyordu. Ancak 18 Mart 1920'de İngiliz işgal kuvvetleri Meclis-i Mebusan'daki Heyeti Temsiliye milletvekillerini tutukladı ve sürgüne gönderdi. Bu tutuklamalardan sonra 18 Mart 1920'de Meclis-i Mebusan kapandı. Atatürk, bunun üzerine Heyet-i Temsiliye'yi temsilen meclisi Ankara'da toplanmaya çağırdı ve 21 Nisan 1920'de yayınladığı bir bildiri ile meclisin 23 Nisan 1920'de toplanacağını duyurdu. 23 Nisan Cuma günü Hacı Bayram Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından dualar ile meclis açıldı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Meclis-i Mebusan üyelerinden oluşan 324 milletvekili ile kurulan meclis, zorluklar nedeniyle 115 milletvekili ile açıldı. Aynı gün gerçekleşen toplantıda meclis adının "Türkiye Büyük Millet Meclisi" olmasına karar verildi.

  23 Nisan 1920 tarihinde, Parlamento geleneklerine göre, en yaşlı üye olan Sinop Milletvekili Şerif Bey (d. 1845), Başkanlık kürsüsüne çıktı ve konuşma yaparak Meclis'in ilk toplantısını açtı.

  Bu Yüksek Meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla ve Allah'ın yardımıyla milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip, kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek, Büyük Millet Meclisi'ni açıyorum.

  Bu açış konuşmasında, millî egemenliğe dayalı yeni Türk parlamentosunun adı da "Büyük Millet Meclisi" olarak konulmuştu. Bu ad herkesçe benimsedi. Daha sonra Atatürk'ün tüm konuşmalarında yer aldığı şekliyle ve ilk kez 8 Şubat 1921 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesinde de yazılı olarak, "Türkiye Büyük Millet Meclisi" (TBMM) adı kalıcılık kazandı.

  TBMM, 24 Nisan 1920 günü yaptığı ikinci toplantısında Mustafa Kemal Atatürk'ü meclis başkanlığına seçti. Atatürk, kendi öncülüğünde kurulan TBMM'nin başkanlığını Cumhurbaşkanı seçildiği gün olan 29 Ekim 1923 tarihine kadar sürdürdü.


  alıntı Viki
   

 2. güzel bilgiler var burada süpe bir yer bu site ben bu siteden başka güzel site bulamadım
   

 3. Çok süper bir site hem de fazla uzun yazmıyorlar diğer siteler bana göre uygunsuz ve bu site sayesinde performans tan 100 aldımmm :D
   

 4. performans ödevime bunu yazamam çünkü çok uzunnn
   

 5. performans ödevim için olmaz
   

 6. ben bunun bir kısmnını yazdım ancak meclisin ilk toplantısının içinde neler olduğu yazmıyor
   

 7. Arkadaşlar zorla yaptıramazlar ama sizde cümleleri okuyup aklınızda kalanları yazarsanız performans ve ödevlerde kolaylık kazanırsınız ben türkçe öğretmeniyim böyle birşey görmedim öğretmenleriniz sizi nasıl yetiştirdi
  Türkçe Öğretmeni : Fatih Aykahanoğlu
   

 8. Bence ögretmenin dedigi gibi olmali bence hakli.:D:D
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nisan 1920 Tbmm'nin Forum Tarih
23 Nisan 1920'de ne oldu kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
23 Nisan 1920 Şiir, 23 Nisan 1920 Şiirleri Şiirler 5 Nisan 2012
23 Nisan 1920 de Ne Olmuştur Tarihi Bilgiler 5 Nisan 2012
23 Nisan 1920 İlk TBMM’nin Genel Özellikleri Tarihi Bilgiler 10 Ocak 2012
23 Nisan 1920 TBMM’nin Açılması ve Önemi Tarihi Bilgiler 10 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş