21 Mart Dünya Şiir Günü yaklaşırken...

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  21 Mart Dünya Şiir Günü yaklaşırken... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye Yazarlar Sendikası’nın Kültür Servisi - Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ‘21 Mart Dünya Şiir Günü’, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Konak Belediyesi’nin PEN Yazarlar Derneği’yle birlikte düzenlediği 5. Uluslararası İzmir Şiir Buluşması, 20-22 Mart tarihleri arasında Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi’nde yapılacak.

  Etkinlik yarın saat 12.00’de İzmir Konak Belediye Başkanı A. Muzaffer Tunçağ, Uluslararası PEN Türkiye Merkezi Başkanı Tarık Günersel ve Uluslararası PEN Hırvatistan Merkezi Başkanı Zvonko Makovic’in konuşmalarıyla başlayacak. Açılış konuşmalarının ardından Hidayet Karakuş Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni okuyacak. Ardından 5. Uluslararası Şiir Buluşması’nın onur konuğu olan Ahmet Oktay adına bir sunum yapılacak.

  ‘Ahmet Oktay Şiirleri’ başlıklı söyleşiye Doğan Hızlan ve Ahmet Bozkurt konuşmacı olarak katılacak. İzmir Şiir Buluşması’nda ‘Dillerin, Kültürlerin Şiir Kardeşliği’, ‘Şiir Yayımlama ve Şiir Yayıncılığının Sorunları’, ‘Anadolu’dan Balkanlar’a Bedreddini Bellek ve Şiirleri’ , ‘Küresel Kriz ve Muhalif Şiir’, ‘Atilla Jozsef’ten Nâzım Hikmet’e Balkanlar’da Şiir’, ‘Ege’nin Antik Şiiri’ ‘Şiirin ve Dilin Cinsiyeti’ konulu söyleşiler, Gülsüm Cengiz, İvan Gadjanski, A. Neyzar Karahan, Zvonko Makovic, Mazhar Alphan, Anton Baev, Ayten Mutlu, Sezai Sarıoğlu, Coşkun Şimşekli, Uluer Aydoğdu, Ünal Ersözlü, Ahmet Günbaş, Biba İsmail, Halim Yazıcı, Namık Kuyumcu, Lal Ateş, Derya Önder, Hasan Öztoprak, Haxhi Shabani, Goran Djordevic, Nahit Kayabaşı, Selim Temo, Agron Tufa, Ataol Behramoğlu, Tevfik Taş, Mansur Balcı, Lidia Cherieliuc, Hüseyin Peker, Erdal Alova, Can Ceylan, H. İbrahim Özbay, Tahsin Şimşek’in şiir okumaları yer alacak. Yrd. Doç. Dr. Beyhan Özdemir’in ‘Balkanlar’ fotoğraf sergisinin de izleyiciyle buluşacağı İzmir Şiir Buluşması’nda Küba Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal da ‘Havana’da Türk Tutkusu 1898’ adlı kitabını imzalayacak.

  İSTANBUL’DA DÜNYA ŞİİR GÜNÜ

  Türkiye Yazarlar Sendikası’nın (TYS), 21 Mart Dünya Şiir Günü 21 Mart Cumartesi günü, saat 12.00’de Tünel’de başlayacak. Etkinliği 2009 PEN Şiir Ödülü’nü alan şair Kemal Özer’in kaleme aldığı bu yılki Dünya Şiir Günü Bildirisi okunduktan sonra Tiyatro Fabrikası, usta şairlerin şiirlerinden oluşan “Şiir Tiyatrosu”nu sunacak. Daha sonra şairler, şiir kitapları dağıtarak Taksim’e yürüyecek ve oradan da Maçka’daki Şairler Parkı’na gidilecek. Beşiktaş Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen buradaki etkinlikte, Tiyatro Fabrikası, ikinci gösterisini sunacak ve şairler şiirlerini okuyacak. TYS, saat 19.00’da ise Barış Radyo’nun konuğu olacak.


  (Cumhuriyet)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Mart 2009

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ''Ben giderim adım kalır/Dostlar beni hatırlasın/Düğün olur bayram gelir/Dostlar beni hatırlasın'' dizelerinin sahibi dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 36. yılında Sivaslılar Vakfı tarafından vakıf merkezinde anılacak.

  21 Mart Cumartesi saat:20.00de Sivaslılar Vakfında anılacak olan Aşık Veysel, şiirleriyle Türk kültürünün vazgeçilmez yapı taşlarından biri olarak görülüyor. Eserlerinde Türkçeyi en yalın ve güçlü şekilde kullanan
  Aşık Veysel, şiirlerinde verdiği mesajlarla Türk milletine her zaman birlik ve beraberliği öğütlüyor...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mart Dünya Şiir Forum Tarih
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Şiirler Şiirler 3 Mart 2013
Dünya Tiyatro Günü Hakkında Bilgi ve Şiir 27 Mart 2012 Tiyatro ve Skeçler 27 Mart 2012
Dünya Çocuk Şiirleri Günü 22 Mart Özel Gün ve Geceler 4 Mart 2010
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hakkında Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 21 Aralık 2013
Dünyanın Hareketleri 21 Haziran – 21 Mart 21 Aralık – 23 Eylül Uzay ve Gökyüzü 12 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş