21 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı

'Yurt İçi Haberler' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  21 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  21 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı


  METEOROLOJİK GÖRÜNÜM


  Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümü aralıklarla yağışlı geçecek. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Edirne, Kırklareli çevreleri, gece saatlerinde Balıkesir, Bilecik, Tekirdağ, Çanakkale, Kütahya, Bolu, Düzce, Karabük, Eskişehir çevreleri ile İstanbul, Sakarya, Kocaeli ve Bursa'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; bugün akşam ve gece saatlerinde Marmara ve Ege bölgeleri ile Bolu, Düzce ve Isparta çevrelerinde, yarın (Pazartesi) öğleden sonra Doğu Akdeniz ve Orta Karadeniz'de kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey, iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos), Marmara'da kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

  HAVA SICAKLIĞI :Batı ve iç kesimlerde hissedilir derecede (8-10 derece) azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.
  RÜZGAR :Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), zamanla Marmara'da kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta kuvvette; kuzey, iç ve batı bölgelerde kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

  UYARILAR

  KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; bugün akşam ve gece saatlerinde Marmara ve Ege bölgeleri ile Bolu, Düzce ve Isparta çevrelerinde, yarın (Pazartesi) öğleden sonra Doğu Akdeniz ve Orta Karadeniz'de kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Lokal su baskını, sel, taşkın, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar vs.) ilgililerin ve vatandaşlarımızın tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

  KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; kuzey iç ve batı kesimlerde güney ve güneybatı (lodos), bu akşam saatlerinden sonra Trakyadan başlıyarak zamanla tüm Marmara'da kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden, kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Baca gazı kaynaklı zehirlenmeler, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, deniz ulaşımında aksamalar vb.) tedbirli olunması gerekmektedir.

  ANİ SICAKLIK DÜŞÜŞÜ UYARISI; Hava sıcaklığının batı ve iç kesimlerde 8 ila 10 derece düşerek mevsim normallerinin altına inmesi beklendiğinden başta gribal enfeksiyon olmak üzere soğuk havanın oluşturacağı olumsuz şartlara karşı vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekmektedir.

  BÖLGELERİMİZDE HAVA

  MARMARA
  Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar bu akşam ve gece bölgenin batısınden başlayarak zamanla tamamında kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, Edirne ve Kırklareli ile gece saatlerinde Tekirdağ, Balıkesir ve Bilecik çevreleri ile İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde şeklinde olacak. Rüzgar güney ve güneybatı (Lodos), Trakya ile zamanla bölge genelinde kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek. En Düşük (°C) En Yüksek (°C)


  EGE
  Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar, yağmur ve sağanak, kıyılarında gökgürültülü sağanak, gece saatlerinde Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların akşam saatlerinden sonra kıyılarından başlıyarak zamanla bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar bu akşam ve gece güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.


  AKDENİZ
  Parçalı ve çok bulutlu, bugün (Pazar) akşam ve gece batısı, yarın (Pazartesi) doğusu yağmur ve sağanak, kıyı kesimleri gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların bu gece saatlerinden sonra Isparta ile Antalya'nın Akseki ve İbradı ilçeri, yarın öğleden sonra Doğu Akdeniz'de kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar bu akşam ve gece saatlerinde bölgenin batısında güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.


  İÇ ANADOLU
  Çok bulutlu, kuzeyi ile yarın (Pazartesi) bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; bu gece Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur, sabah saatlerinde bölgenin kuzeybatısının yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.


  BATI KARADENİZ
  Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli (Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük, Kastamonu ve Bartın) yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, gece saatlerinden sonra Bolu, Düzce ve Karabük çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların gece saatlerinde Bolu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar bu akşam ve gece güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli esecek.


  ORTA ve DOĞU KARADENİZ
  Çok bulutlu, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri yarın bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; yarın öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz'de kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli esecek.


  DOĞU ANADOLU
  Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin batısı ile Erzurum, Muş, Bitlis ve Şırnak çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak Erzurum, Muş ve Bitlis çevrelerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar bölgenin batısında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli esecek.


  GÜNEYDOĞU ANADOLU
  Parçalı ve çok bulutlu, Adıyaman çevreleri ile yarın bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.


  DENİZLERDE HAVA
  Karadeniz, bu gece Marmara ve Güney Ege ile yarın Batı Akdeniz'de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

  KARADENİZ
  Çok bulutlu ve yağmurlu Rüzgar: Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatıdan 5 ila 7 yarın 3 ila 5 doğusu 6, Doğu Karadeniz'de güney ve güneydoğudan 3 ila 5 kuzeyi akşam güneydoğudan, gece kuzeybatıdan 5 ila 7 yarın 4 ila 6 kuvvetinde Dalga: 1,5 ila 2,5m, batısı ile gece doğusunda 2,0 ila 3,0m,Görüş: iyi, yağış anında orta.

  MARMARA
  Çok bulutlu ve yağmurlu, Rüzgar: kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 gece 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,0 gece 2,0 ila 3,0m,Görüş: iyi, yağış anında orta.

  EGE
  Çok bulutlu sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 güneyi kuzeybatıdan 4 ila 6 , Güney Ege'de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 gece batı ve güneybatıdan 5 ila 7 kuzeyi 4 ila 6 kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m güneyinde gece 2,0 ila 3,0m Görüş: Orta.

  AKDENİZ
  Çok bulutlu sağanak yağışlı Rüzgar: Batı Akdeniz'de doğu ve güneydoğu zamanla güneybatıdan 4 ila 6 yarın güneyi güneybatı ile akşam tamamı kuzeybatıdan 5 ila 7 , Doğu Akdeniz'de doğu ve kuzeydoğudan doğusu güneydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş: iyi, yağış anında orta.

  VAN GÖLÜ
  Çok bulutlu, Rüzgar: güney ve güneybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 1,5m Görüş: iyi

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aralık 2009 Günlük Forum Tarih
30 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 29 Aralık 2009
29 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 29 Aralık 2009
28 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 27 Aralık 2009
27 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 26 Aralık 2009
25 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 24 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş