2030'da iki gezegen daha gerekecek

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 7 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  2030'da iki gezegen daha gerekecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2030'da iki gezegen daha gerekecek

  İnsanoğlu bu tüketim hızıyla 2030 yılında ihtiyaçlarını karşılaması için iki gezegene daha ihtiyaç duyacak.Dünya küresel mali krizden daha kötü bir doğal kaynak kriziyle karşı karşıya. Dünya, küresel krizden çok daha kötü sonuçları olabilecek ekolojik bir krize doğru ilerliyor. Bunun en temel sebebi, insanların dünyanın doğal kaynaklarını sorumsuzca kullanıyor olmaları. Dünya, bir yılda yeniden üretebileceğinden yüzde 30 daha fazla kaynak tüketiyor. İnsanların alışkanlıkları değişmediği takdirde, 2030 yılında mevcut yaşam tarzını korumak için iki ayrı gezegene ihtiyaç duyulabilir...

  Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF), Yaşayan Gezegen 2008 adlı raporunda, insanlığın doğal kaynaklara yönelik taleplerini belirten ekolojik ayak izlerinin Dünya’nın kendini yenileme kapasitesini yüzde 30 oranında aştığı belirtilerek, kişisel tüketim ve nüfus artışı yüzünden son 45 yılda insanın gezegen üzerindeki baskısının iki katına çıktığı kaydedildi.

  Bu aşırı kullanımın, ekosistemi tüketmekte olduğu ve çöplerin havada, toprakta ve suda birikmesine yol açtığına değinilen raporda, sera etkisi yaratan gazların salımının neden olduğu iklim düzensizliklerinin, orman kıyımının, su kıtlığının ve biyolojik çeşitlilik kaybının “tüm ulusların kalkınması ve refahını gittikçe daha çok tehlikeye düşürdüğü” ifade edildi.

  Raporda ayrıca, dünyanın tüm bölgelerindeki 1686 farklı omurgalı canlı türüne dayanarak yeryüzündeki biyolojik çeşitliliği ölçen Yaşayan Gezegen Endeksi’nde son 35 yılda yüzde 30 oranında azalma kaydedildiği belirtildi.

  WWF, Endeksteki bu azalma göz önünde bulundurulduğunda, biyolojik çeşitlilik konusundaki Rio Konvansiyonu’nda hedeflenen 2010 yılına kadar dünyadaki biyolojik çeşitlilikteki erozyonu azaltma amacına ulaşılmasının gittikçe daha şüpheli hale geldiğini belirtti.

  Su kaynakları konusunda da, elli kadar ülkenin az veya çok bu konuda bir gerilimle karşı karşıya bulunduğu, iklim değişiklikleri yüzünden, tüm yıl boyunca veya mevsime bağlı olarak su kıtlığına maruz kalan insanların sayısında artış olmasının beklendiği kaydedildi

   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Paylaşım için saol..
   

Bu Sayfayı Paylaş