2011 Yılı Kömür Fiyatları

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  2011 Yılı Kömür Fiyatları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kömür fiyatları 2011,
  2011 kömür fiyatları ne kadar?
  2011 kömür fiyatları

  2011 yılında kömür fiyatları değişmeyecek..


  [​IMG]

  Türkiye'nin önde gelen bir kömür ithalatçısından alınan bilgiye göre, ekonomideki güçlü büyümeye paralel olarak Türkiye'de ithal kömür pazarının gelecek birkaç yılda da Avrupa'nın en hareketli pazarlarından biri olmaya devam etmesi bekleniyor. Amsterdam'da yapılan yıllık Coaltrans konferansında konuşan Yıldırım Grubu Başkanı Robert Yıldırım, "2011'den itibaren çimento üretimindeki artışın yanı sıra yeni termik santrallerin yapılmasıyla birlikte kömür ithalatının yüzde 10-20 arasında artacağını düşünüyorum" dedi.

  Dünyada yaşanan kur savaşları ya da parasal gevşeme hareketleri genel olarak emtia fiyatları üzerinde etkili olurken, kömür fiyatlarında ciddi bir değişim beklenmiyor.

  "Yakıt olarak kömür kullanan termik santrallerde lisans süreci uzun sürdüğü için büyüme beklenildiği kadar hızlı olmuyor" diyen Yıldırım, 2011'de ısınma ve kok kömürü ithalatının 25 milyon tonun üzerine çıkabileceğini ifade etti. Türkiye 2009'da termik santrallerde kullanılmak üzere 6 milyon ton kömür ithal etmişti.

  Türkiye'nin kömür ithalatında beklenen artışa karşın, uluslararası piyasalarda kömür fiyatlarında ciddi bir değişim yaşanmayacağı düşünülüyor. Kömür sektörünün en büyük yıllık konferansı olan Coaltrans'ta yapılan ankette göre ne üreticiler ne de tüketiciler ve işlemciler 2011 yılında kömür fiyatlarında artış öngörmüyor. Konferansta 200 delegenin katılımıyla yapılan elektronik anket, termal kömür fiyatlarının, dolar değerlensin ya da düşsün, mevcut seviyesine yakın seyretmesinin beklendiğini gösterdi. Termal kömürde gösterge niteliğinde olan Güney Afrika kömürünün Richards Bay FOB fiyatının, şu anki 92 dolar dolar/ton seviyesine göre sadece 4 dolarlık artışla 96 dolar/ton olması bekleniyor. Anket sonuçları, 2011'de CIF ARA Avrupa fiyatlarının ise mevcut 101-102 dolardan küçük bir artışla 103 dolara çıkacağını gösterdi.

  Önümüzdeki 12 ay içinde fiyatların bu yılki seviyesine koruyacağına dair beklentinin temelinde Asya ve Avrupa'da talebin biraz azalması yatıyor. Analistler, geçtiğimiz haftalarda yaptıkları açıklamalarda, doların zayıflamasını bağlı olarak emtia ve kömür fiyatlarında ton başına en az birkaç dolar artış beklediklerini belirtmişlerdi. Doların değerinin yanında, doğalgaz fiyatları da kömür fiyatlarının belirlenmesinde etken olacak. Coaltrans konferansında yapılan ankete göre, 2011'de elektrik santrallerinde kullanım açısından kömür ve doğalgaz arasında bir rekabet yaşanacak.

  Avrupa kömürü Türkiye'den alabilir

  Bu arada, başta İtalya olmak üzere gelecek yıl birçok Avrupa ülkesinin kömür ithalatını artırabileceği belirtiliyor. Reuters'da yer alan bir analize göre Avrupa'da kömür üretiminin geleceği yeni kömür santrallerine yönelik sert muhalefet nedeniyle karanlık bir görüntü çiziyor. Ancak analistler, Türkiye'nin Avrupa sınırlarına dâhil edilmesi durumunda bu görüntünün büyük oranda değişeceğine işaret ediyor. Analistler, Avrupa'nın 2015 sonrasına kadar önemli bir ithal kömür piyasası olmaya devam edeceğini söylüyor. Paris merkezli Societe Generale Bankası'nın analistlerinden Paul Monnier, "Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde kömür üretimi düşerken, Avrupa içindeki kömür talebi 500 milyon ton civarında kalmaya devam edecek. Ülkelerdeki üretim açığının artan ithalatla karşılanacağını düşünüyoruz" dedi.

  Türkiye ve termik enerjiye bağlı Romanya ve Bulgaristan gibi ülkeler olmadan, Avrupa'nın kömür kullanımı 2015 yılına kadar yüzde 8 oranında, yani 13 milyon ton düşerek, yılda 140 milyon tona gerileyebilir. Diğer yandan, Türkiye'nin inşa etmeyi planladığı 22 gigawatt güç sağlayacak yeni kömür yakıtlı termik santraller ve Doğu Avrupa'daki bazı yeni santrallerle, bu madendeki tüketim önümüzdeki beş yılda 55 milyon ton artış gösterebilir.


  internethaber
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 2011 Yılı Kömür Forum Tarih
2011 Yılının En Çok Satan Albümleri Müzik Sohbet & Fan Club 8 Mart 2012
2011 yılında en çok satan 20 kitap Kitap, Resim ve Dergi 11 Aralık 2011
2011 Yılı TUS Sonbahar Dönemi Sınav sonuçları SBS - ÖSS - Sınavlar 18 Ekim 2011
2011 yılının en seksi kadını Sanatçı-Ünlü Resimleri 6 Ekim 2011
2011 Yılında En Çok Dinlenen Şarkıların Listesi Müzik Sohbet & Fan Club 21 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş