2010'da Çıkacak Yerli Cep Telefonları

'Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller' forumunda Siraç tarafından 2 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  2010'da Çıkacak Yerli Cep Telefonları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2010'da Çıkacak Yerli Cep Telefonları

  Yıl sonunda piyasaya çıkarılacak olan yerli cep telefonları, kullanıcılarına seçme özgürlüğü veriyor

  BTK İkinci Başkanı Galip Zerey, uzun süredir MOBİSAD ve bağlı şirketlerin müdürleri ile görüşmeler yaptıklarını, bunun sonunda ilk prototip yerli telefonun üretildiğini söyledi.
  Vergi indirimi avantaj
  Zerey, Gençcell firması tarafından üretilen telefonların, yüksek fiyatlı telefonlardaki gibi özelliklere sahip olmayacağını, yurtdışından ithal edilen 200 TL altındaki telefonlarla eş değer özelliklere sahip olacağını kaydetti. Zerey, geçtiğimiz ay “Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” kapsamında kabul edilen 40 TL maktu vergi uygulamasının yerli üretim için bir avantaj olduğunu da kaydetti.

  Yıl sonunda satılacak
  Gençcell Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Gölcü ise General Mobile firması ile Türkiye'de ilk üretimi yaptıklarını, bu bağlamda 20 adet prototip cihazı üreterek yurtdışına kalite kontrolüne gönderdiklerini kaydetti. Gölcü, “Gönderdiğimiz cihazların tamamı onay aldı. Sanıyorum bu yılın sonunda itibaren vatandaşlarımız Türkiye'de üretilmiş yerli cep telefonlarını kullanmaya başlayacaklardır” diye konuştu.

  Destek verilmeli
  Gölcü, ilk etapta üretim tesisi kurmadan General Mobile ile bu işlemi gerçekleştirdiklerini, bu bağlamda DST 700 adlı cihazın üretimini yaptıklarını kaydetti. 150-200 TL arası, 200-300 TL arası ve 500 TL ve üzeri olmak üzere 3 tipte telefon üretimi yapacaklarını belirten Gölcü, şu anda Türkiye'nin kendi markasını oluşturmadığını ama yerli üretimin desteklenmesi ile yerli bir markanın da oluşabileceğini söyledi. Gölcü de 40 TL'lik maktu verginin bir avantaj olduğunu ancak, malzeme maliyetlerinin düşürülmesi ve SSK primi konusunda destek olunması durumunda yerli telefon üretiminin artacağını söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 2010'da Çıkacak Yerli Forum Tarih
Türkiye, 2010'da Fener'i konuştu Fenerbahçe 21 Aralık 2010
2010'da Ev Dekorayonunda Öne Çıkan Trendler Dekorasyon 7 Mayıs 2010
2010'da Plantin Sarı Saçlar! Güzellik & Bakım 17 Nisan 2010
Kayıtlar başlıyor! 2010'da hacı olma rehberi Oruç-Hac-Zekat 7 Nisan 2010
Miss Rusya 2010'dan görüntüler Populer markalar & Moda 15 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş