2010 Yılının Giyinme Modası Tüyoları

'Populer markalar & Moda' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  2010 Yılının Giyinme Modası Tüyoları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2010 Yılının Giyinme Modası Tüyoları

  Bu yıl rahat giyinmek moda. Ama bu rahatlık abartılmış durumda. Pijamayla dışarı çıkılıyor, spor kıyafetle ev oturmasına gidiliyor. Dünyaca ünlü markaların başlattığı bu akım, özellikle kadınlar için giyimde karmaşaya sebep oldu. Günümüz modasıyla ilgili gelecek nesiller ne düşünecek bilemeyiz ama eskiler bu günü görseydi belki de "Giyinme adabı unutulmuş" derlerdi.

  [​IMG]

  21. yüzyılda modada farklı dalgalanmalar oluyor. Bu dalgalanmaları kısaca şöyle gruplandırabiliriz: Modacıların defilelerle tanıttığı tasarımlar, ünlülerin ortaya çıkardığı tarzlar, sokakta insanların birbirlerinin giyiminden esinlenmesiyle oluşan trendler ve kadınların farklı rolleri gereği giydikleri kostümler. Giyim tarihi kitaplarında ise kadınların kıyafetlerinin kültürel, ekonomik ve politik faktörlerden etkilendiği için değiştiği anlatılır. Bu ilginç kitaplardaki resimlere bakıldığında ise bize komik gelen kıyafetlere rastlarız. Sayfaları çevirdikçe bazı kıyafetler için "keşke bu kıyafetlerin modası hiç geçmeseydi", bazıları içinse "böyle giyildiğine inanmak mümkün değil" demekten kendinizi alamayabilirsiniz. Peki, hiç düşündünüz mü, içerisinde bulunduğumuz 2009 yılında giyilen kıyafetlere yıllar sonra dönüp bakıldığında acaba neler düşünülecek?

  Gelecekten bugün nasıl yorumlanacak bilemeyiz ama geçmişten günümüze baktığımızda fikir beyan edebiliriz. Mesela anneannelerimizin zamanından günümüz kıyafetlerine bakınca bir kere edep kurallarının kaybolduğunu görmek mümkün. Örf ve âdetlerimizdeki değişiklikler kıyafetlerimiz için de geçerli. Eskiden hangi kıyafetin hangi ortamda giyilmesi gerektiği o kadar net ve açık ki. Bu durum kadınlar için büyük bir kolaylıktı. Mesela hanımların ev kıyafetleri, çarşıya giderken giydikleri kıyafetler, gezme kıyafetleri, iş kıyafetleri ayrı ayrıydı. Bunlar için belli kalıplar vardı.

  Günümüz için ne yazık ki aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Öncelikle bütün kurallar altüst olmuş. Yeni tarzlar ve trendler bombardımanına tutulan günümüz kadınları, o mu, bu mu, yenisi mi eskisi mi derken şık olmak uğruna modanın esiri oldu. Aynı zamanda sezon koleksiyonları birbirlerine karıştı. Eskiden sadece yazın giyilen ipek kumaşlar kış koleksiyonlarında, evde giyilen gecelik tarzı kıyafetler ise iş kıyafeti olan ceketli takımın içine bluz olarak kullanılmaya başlandı. Ya da günlük ve spor kıyafetler bir ceket veya kotla kombine edilerek gezme kıyafeti haline getirilmiş. Gezme kıyafetleri ise sokaklarda, pazarlarda giyilir olmuş. Bunda kadınların kıyafetleri üzerine yapılan toplumsal ve psikolojik baskıların da etkisi var. Ne yazık ki kadınlar nerede ne giyeceğini şaşırmış durumda.

  Ev kıyafetleri evde, sokak kıyafetleri sokakta giyilmeli

  Juicy Couture markası, geçtiğimiz yıllarda dünyayı etkileyen büyük bir trende imza attı. Evde giyilen kadife eşofmanların sokakta dışarı kıyafeti olarak giyilmesini sağladı. Sonuç olarak da eşofmanını giyen, UGG çizmeleriyle tamamlayıp sokağa döküldü. Günümüzde de devam eden bu trendin çok hızlı yayılmasının sebeplerinden biri ise rahatlığı. Dünyaca ünlü pijama markası Victoria's Secret ise pijamaların sokakta giyilmesine sebep oldu. Annenizi hiç pijamalarıyla sokağa çıkmış düşünebilir misiniz?

  Sokakta düğüne gider gibi giyinmiş kadınlara rastlamak da mümkün. Eskiden parlak, saten kumaşlardan hazırlanmış kıyafetler önemli günlerde giyilirdi. Şimdi ise çarşıya giderken kadınlar şıklık yarışına giriyor.

  Bütün tasarımcıların onayladığı bir kural var. Eğer gideceğiniz ortamda tam ne giymeniz gerektiğine karar veremiyorsanız şu kuralı uygulayın: Abartılı giyinmek yerine daha resmî ama sade giyinin. Aşırı abartılı, düğüne gidermiş gibi giyinen bir hanımın kıyafeti gittiği ortama uygun değilse komik düşer. Ama sade, abartısız bir kıyafet her ortamda uygundur.

  İş kıyafetlerine dikkat!

  Bir ev davetine giderken özenerek giyinmekte bir sakınca yok. Ev sahibine karşı saygıdır düzgün giyinmek. Tabii ki abartmadan, ev ortamında giyilebilecek bir tarz olmalı, gece elbisesi giyip gitmek komik olur. Aşırı spor da giyinmemek lazım. Zira kimileri "evime ilk defa gelen kişinin kotla gelmesini yadırgarım, saygısızlık sayarım" diyebiliyor.

  Giyimde en kolay uygulamalar aslında iş kıyafetlerinde. Bir iş kadınının etek-ceket veya ceket-pantolon takımları aslında üniforması gibidir. İş kadınlarının tek şikayeti iş kıyafetlerinin monotonluğudur. Ama zarif aksesuarlarla ya da hafif renkli gömlekleriyle takımlarını canlandırabilirler.

  ELİF KAVAKÇI
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 2010 Yılının Giyinme Forum Tarih
2010 Yılının En İyi Oyunları - S40 - S60 2010 Yılının En İyi Oyunları Java Oyunları 21 Aralık 2010
2010 Yılının En İyi Fotoğrafları Diğer Resimler 28 Kasım 2010
2010 Yılının 2. Çeyreğinde Wii ve DS Oyunları Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları 14 Nisan 2010
2010 Yılının En Sağlıklı Besinleri Diyet Beslenme 28 Şubat 2010
2010 Yılının En İyi Oyunları Seçildi! Oyun Haberleri 25 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş