2010 SBS-PYBS İşlemleri

'SBS - ÖSS - Sınavlar' forumunda Dine tarafından 9 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  2010 SBS-PYBS İşlemleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  T. C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
  2010 Yılı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) ile Seviye Belirleme Sınavları (SBS) Bakanlığımız Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yurtiçi ve yurtdışı sınav yerlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezi sistemle, aynı anda gerçekleştirilecektir.


  Sınavlar;
  *5, 9, 10 ve 11’inci sınıflar PYBS 02 Mayıs 2010 Pazar,
  *8’inci sınıflar SBS ve PYBS 05 Haziran 2010 Cumartesi,
  *7’nci sınıflar SBS ve PYBS 06 Haziran 2010 Pazar,
  *6’ncı sınıflar SBS ve PYBS 12 Haziran 2010 Cumartesi günü yapılacaktır.

  A. Seviye Belirleme Sınavı için;
  1) Başvurular 08–26 Mart- 2010 tarihleri arasında yapılacaktır.
  2) Başvuru için 10 (on) TL sınav ücretinin e-başvuru kılavuzunda belirtilen bankalardan birisine öğrencinin T.C. Kimlik numarası ile yatırılmış olması başvuru için yeterli olacaktır.


  B. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı için;
  1) PBYS başvuru işlemleri 22 Mart–02 Nisan 2010 tarihleri arasında başvuru e-kılavuzunda belirtilen hükümler doğrultusunda yapılacaktır.


  2) 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri PYBS’ye başvurmaları halinde, ayrıca bir sınava girmeyecek SBS sonuçlarına göre PYBS puanı hesaplanacaktır.


  3) PYBS için başvuru yapacak öğrencilerin başvurularını okul müdürlüğü elektronik ortamda onaylayarak başvuru belgesinin aslını okulda saklayacak bir örneğini öğrencinin velisine imza karşılığı verecektir.

  C. Diğer hususlar:
  1) Sınavlarla ilgili ayrıntılı bilgilere T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve M.E.B Ortaöğretime Geçiş Sistemi adreslerinde yayımlanan e- Başvuru Kılavuzlarında yer verilmektedir. Ayrıca okul müdürlükleri velilere ve öğrencilere kılavuzun daha iyi anlaşılması için rehberlik edecektir.

  2) Polis Koleji için başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler 15–26 Mart 2010 tarihleri arasında T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, M.E.B Ortaöğretime Geçiş Sistemi ile https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde açılacak olan başvuru ekranından öğrenim gördüğü okul müdürlükleri tarafından başvuruda bulunacaktır. Bu öğrenciler SBS’ ye girmek zorunda oldukları için SBS başvuru döneminde sınav ücretini yatıracaklar bunun dışında bir ücret ödemeyeceklerdir. Polis Koleji başvurularını okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır.

  3) Yatılı İlköğretim Bölge Okullarının (YİBO) 8’inci sınıfında yatılı öğrenci olarak öğrenim gören ve YİBO kontenjanından yararlanarak sınavsız ve parasız olarak ortaöğrenimlerine pansiyonlu okullarda devam etmek isteyen öğrencilerin başvuruları 22 Mart–02 Nisan 2010 tarihleri arasında T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, adresinden okul müdürlüğünce yapılacaktır. Okul müdürlüğü e-Okul sisteminde başvuruyu onaylayacak 2 (iki) nüsha çıktısı alınarak veliye inceletip imzalattırılacaktır. Daha sonra her iki nüsha da mühürlenerek 1(bir) nüshası veliye teslim edilecek, diğeri okul müdürlüğünde saklanacaktır.

  4) Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda eğitim gören öğrencilerden başvuru yapmak isteyenler; T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile M.E.B Ortaöğretime Geçiş Sistemi adreslerinde yayımlanan e-başvuru kılavuzunda yer alan EK-1 formu ile başvuruda bulunacaklardır. Form; Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği veya Konsolosluk Yetkililerince onaylanacak ve başvuru süresi içinde, T.C. Ziraat Bankası A.Ş Beşevler/ANKARA Şubesinin TR190001000799054952215001 nolu hesabına 10 (on)TL sınav ücretinin yatırıldığını gösteren dekont ve bir adet öğrencinin vesikalık fotoğrafı ile Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Açık Öğretim Kurumları Daire Başkanlığı- 06500 Teknikokullar ANKARA adresine APS veya dengi posta yoluyla gönderecektir. Faksla gelen formların aslı gelmediği sürece başvuru yapılmış sayılmayacaktır.

  5) İlköğretimin 6’ıncı, 7’nci ve 8’inci sınıflarının tamamını veya bir kısmını yurt dışında Bakanlığımıza bağlı olmayan eğitim kurumlarında gören öğrenciler, öğrenim belgesiyle başvurarak SBS’ye katılabilirler. Bir ya da iki sınıfın SBS’sine katılmayan öğrenciler bir sonraki yılın SBS ile birlikte katılmadıkları sınıf veya sınıfların SBS’sine katılabilecektir.

  6) Okul müdürlükleri, sınavlarda özel hizmet alması gereken özürlü öğrenci varsa, bu öğrencileri bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne yönlendirerek özür bilgilerinin MEBBSİS-RAM Modülüne işlenmesini sağlayacaktır.

  7) Özürlü öğrencilerin beyan ettiği rapor ya da belgenin bir nüshası Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde saklanacaktır. Bu öğrencilere ait özür durumlarını gösteren belgeler Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne gönderilmeyecektir.

  8) Fotoğraflı sınav giriş belgesi; SBS için 24 Mayıs 2010, PYBS 5,9,10 ve 11’inci sınıflar için 20 Nisan 2010 tarihlerinde, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı veyaM.E.B Ortaöğretime Geçiş Sistemi adreslerinden okul müdürlükleri tarafından kesinlikle renkli alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

  9) Adaylar, başvuru ve tercih dönemlerinde okul müdürlüğüne, kırtasiye, internet bağlantısı, fotokopi, kılavuzların çıktıları vs. giderleri için okul aile birliği makbuzu karşılığında 5 (beş) TL ödeyeceklerdir.

  10) Internet bağlantısı olmayan veya başvuru süresince teknik bir sebeple internet bağlantısı çalışmayan okullar, en yakın ADSL bağlantısı olan bir başka okuldan veya bağlantı sorunu olmayan ilçe/il millî eğitim müdürlüğünden başvuru onaylama işlemlerini yapacaktır.


  11) Sınavlarla ilgili tüm bilgiler ve duyurular http://oges.meb.gov.tr internet sayfasında sürekli olarak yayımlanacaktır. Adayların, velilerin ve okul yöneticilerinin sözü edilen internet sayfasını takip etmeleri gerekli görülmektedir.

  12)Tüm başvuru işlemlerinin yapılmasından adayın velisi, doğruluğundan okul müdürlüğü sorumlu tutulacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 2010 PYBS İşlemleri Forum Tarih
2010 PYBS Soru ve Cevapları SBS - ÖSS - Sınavlar 2 Mayıs 2010
1927 ile 2010 yılı sonuçlarına göre kır nüfusu oranının azalıp kent nüfusunun artmasının nedenleri Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Bosch TTA2010 Çay Makinası Özellikleri Ev Teknolojileri 5 Aralık 2011
WWE SmackDown vs. Raw 2010 Oyunu Hileleri Oyun Hileleri 18 Haziran 2011
Lys4 Soruları 2010 SBS - ÖSS - Sınavlar 9 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş