2010 Hac Başvusu Kayıt Şartları

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda DeMSaL tarafından 6 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  2010 Hac Başvusu Kayıt Şartları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hac Kayıt Şartları Nelerdir - Hac Kayıt İşlemleri - Hacı Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Konular - Hac Kayıt İşlemleri Hakkında - Hac Kayıt Şartları 2010 - Hac Kayıt İşlemleri 2010

  Kutsal topraklara gitecek hacı adayları için, kesin kayıtlar yarın başlıyor. Hacı adayları 18 Haziran`a kadar il müftülüklerinin hac bürolarına başvurarak kayıt yaptırabilecek.

  Hac kesin kayıtları 7-18 Haziran tarihleri arasında her ilde ve her bir kategoride Diyanet yüzde 60, acentalar yüzde 40 oranını geçmemek üzere yapılacak. Kesin kayıt sırası gelen hacı adayları, müracaat ettikleri ilin il müftülüğü hac bürosuna başvurarak, kayıt yaptırmak istediği organizasyonla ilgili kayıt belgesini alacak.

  Dağıtılan kontenjanların belirtilen kayıt süresi içinde dolmaması halinde bu kontenjanlar, kategorilerine göre kura sırası gözetilerek 24 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında doldurulacak.

  Hacı adaylarını, kutsal yolculuğa hazırlanmak amacıyla ilan edilecek tarihlerde ve il müftülüklerince belirlenecek mekanlarda hac bilgilendirme kursları düzenlenecek.

  Hac çıkışları, 9 Ekim - 10 Kasım 2010; dönüşleri ise 20 Kasım-21 Aralık 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 2010 yılı hac seferleri, hava yoluyla yapılacak. (CİHAN)

  Hac kura çekiminin ardından ismi kurada çıkanlar 7 ve 18 Haziran tarihleri arasında kesin kayıt işlemlerini yaptırabilecekler.


  Hacı adayları, hac ön kayıtları için müracaat ettikleri il müftülüklerindeki ``Hac Büroları``na başvurarak, kayıt yaptırmak istedikleri organizasyonla ilgili kayıt belgesi alacak.

  Hac kesin kayıtları, 7-18 Haziran tarihleri arasında, her ilde ve her kategoride yüzde 60 Diyanet, yüzde 40 acente oranını geçmemek üzere yapılacak.

  Dağıtılan kontenjanların belirlenen kayıt süresi içinde dolmaması halinde, kontenjanlar kategorilerine göre kura sırası gözetilerek 24 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında doldurulacak.

  Hacı adaylarını, kutsal yolculuğa hazırlamak ve dini vecibelerin yerine getirilişi konusunda eğitmek ve rehberlik yapmak amacıyla ``Hac Bilgilendirme Kursları`` düzenlenecek. Katılımın zorunlu olduğu kurslarda, hacı adayları için devam takip çizelgesi tutulacak.

  Hac çıkışları 9 Ekim-10 Kasım, dönüşleri ise 20 Kasım-21 Aralık tarihleri arasında hava yolu ile gerçekleştirilecek.  Hac Kayıt Şartları

  KAYIT ŞARTLARI 2010

  1- Uçuş tarihlerinde 2-3 gün değişiklik olabilir.

  2- Gerektiğinde kafileler bir başka kafile ile birleştirilebilir.

  3- THY ile uçuşlarda, biletler, Avrupa’dan uçuş tarihinden itibaren 6 ay gecerlidir. Türkiyede kalmak isteyen hacılarımız 50,-€ ilave öderler.

  4- Hac donüşü, Türkiye’de kalmak isteyenler, Türkiye’den dönuş tarihlerini kayıt formunda belirtmeleri gerekir.

  5- Hacc müracaat formu doldurulması. (Bu form Genel Merkez, Bölge Merkezlerimiz ile Şubelerimizden temin edilir. Kayıt işlemlerinizi yaptırırken doldurduğunuz ‘Hacı Kayıt Formu’nun arka kısmını iyice okuduktan sonra imzalayınız.)

  6- Pasaport işlemleri:
  a) Uçuş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmasına,
  b) Oturum suresinin enaz 6 ay olmasına,
  c) Vize tatbik edilir bölumünden en az 2 sayfanın boş olmasına dikkat edilmesi.
  d) Pasaportunuzu vize için vermezden önce -tedbir olarak- önemli sayfalarının fotokopilerini çekerek muhafaza edilmesi tavsiye olunur.

  7- Üç adet vesikalık fotoğraf.

  8- Bu evrakların IGMG Hadsch-Umra Reisen GmbH Şirketine en geç 2 ay uçuşdan önce ulaştırılması gerekir.

  9- Mutlaka kayıt esnasında tüm hacı adaylarımız sağlık raporu vermelidir. (Psikolojik ve Kronik bir hastalıklarının olmadığına, hac seyahati yapa bilir durumda olduğuna dair.) Tekerlekli sandaleyeye muhtaç olan kişiler kayıt yapılmayacak, ancak yanında yeterli refakatcısı olanlar hac şirketinin özel ve yazılı izni ile kayıt yapabilir

  10- Aşı defteri: Hacı adaylarının “mutlaka” yaptıracakları aşı çeşidi : “Mencevax ACYW 135” veya Meningokokken A+C 135 yapıldığı kayıtlı olacak. Bu aşı ev doktorunda yaptırılabilir.

  11- Hac ödemeleri: Mutlaka Hacc öncesi, hatta kayıt esnasında tahsil edilir; hacc sonrasına bırakılmaz. Mutlaka kayıt ücreti olarak tüm hacıadaylarımız 750,-€ ilk taksiti ödemeleri gerekir, 750,-€ tahsil edilmeyen hacı adaylarının şirketimizce işlemleri yapılmayacaktır.(Kayıt formundaki üst bölümde bulunan hac form üye numarası ile ödeme işlemi yapılması gerekir.)

  12- Ön kayıt yaptırdığı tarihden itibaren 3 hafta içinde iptal edenlerden kayıt işlem ücreti talep edilmeyecektir. 3 hafta sonra hac seyahtini iptal eden hacıadaylarımızdan işlem masrafı karşılığı 50,-€ , uçuşdan 2 ay öncesi iptal edenlerden ise 300,-€ kesilerek bakiye kalan meblağ, ilgilinin banka hesabına iade edilecektir.

  13- Vizesi alındıktan sonra iptal eden hacıadaylarımızdan hac bedelinin %70 tahsil edilir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 2010 Başvusu Kayıt Forum Tarih
1927 ile 2010 yılı sonuçlarına göre kır nüfusu oranının azalıp kent nüfusunun artmasının nedenleri Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Bosch TTA2010 Çay Makinası Özellikleri Ev Teknolojileri 5 Aralık 2011
WWE SmackDown vs. Raw 2010 Oyunu Hileleri Oyun Hileleri 18 Haziran 2011
Lys4 Soruları 2010 SBS - ÖSS - Sınavlar 9 Mayıs 2011
lys 1 soruları 2010 SBS - ÖSS - Sınavlar 6 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş