2010 Din Görevlisi Alımları ve Atamaları

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  2010 Din Görevlisi Alımları ve Atamaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Din Görevlisi Alımları ve Atamaları - 2010 Din Görevlisi Atama  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, ''Önümüzdeki hafta yaklaşık 2 bin din görevlisinin alımı için ilana çıkacağız'' dedi.  Özafşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 100 bin din görevlisinin başkanlık bünyesinde görev yapmak için talepte bulunduğunu söyledi. Geçen yılki yeterlilik belgesi sınavına yaklaşık 95 bin kişinin başvurduğunu belirten Özafşar, bu adaylardan 42 binin yazılı sınavı geçtiğini, mülakat sonucunda çoğunluğunu Kur'an kursu öğreticilerinin oluşturduğu 20 bin kişinin yeterlilik belgesi almaya hak kazandığını anlattı.

  Halen 5-6 bin civarında yeterlilik belgesi bulunan cami görevlisi olduğunu ve bunların da görev talep ettiğini dile getiren Özafşar, ''Başkanlığın, bunların hepsini aynı anda ne kadrolu ne sözleşmeli olarak alması mümkün. Çünkü Başkanlığa 1992'den beri din hizmetleri sınıfında daimi kadro verilmiş değil. Son yıllarda sözleşmeli kategorisinde verildi. Bir müddet 4/c kategorisinde çalıştılar daha sonra 4/b'ye geçirildiler. Şimdi de sözleşmeli görevli alma imkanı olabilir.''

  Bu yıl için Maliye Bakanlığından sözleşmeli 4 bin imamla bin müezzin-kayyım kadrosu talep ettiklerini bildiren Özafşar, talebin değerlendirildiğini ancak henüz sonuçlanmadığını belirtti.

  Ayrıca geçen yıllarda yapılan atamalarda çeşitli nedenlere doldurulmayan ya da boşalan kadrolara alım yapacaklarını belirten Özafşar, ''Önümüzdeki hafta yaklaşık 2 bin din görevlisinin alımı için ilana çıkacağız'' dedi.

  Özafşar, 10 il için tercihte bulunacak adayların KPSS puanına göre yerleştirileceğini kaydetti.

  DİYANET ÖNÜNDE ÇADIR

  Bu arada imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kur'an kursu öğreticiliği gibi kadrolara atanmak için bekleyen adaylar, ''facebook'' ve ''din görevlileri platformu'' gibi interaktif ortamlarda biraraya gelerek örgütleniyor.

  Yaşadıkları sıkıntıları, birbirleriyle paylaşan ve seslerini duyurabilmek için örgütlenen adaylar, isteklerini alternatif yollara duyurmaya hazırlanıyor. Atama için bekleyen adaylar, ''yakın zamanda alım yapılmaması durumunda'' Diyanet İşleri Başkanlığının önüne çadır kuracaklarını ifade ediyor.

  ''Hafızlık ya da yeterlilik belgesi olmadığı halde sözleşmeli din görevlisi kadrosuna başvuranlar nedeniyle birçok kadronun boş kaldığını'' öne süren din görevlisi adayları, Diyanet İşleri Başkanlığının yeni bir alımla bu kadroları doldurmasını bekliyor.

  Yeterlilik belgelerinin ve 2008 KPSS puanlarının geçerlilik süresinin yıl sonunda dolacak olmasının kendilerini sıkıntıya soktuğunu ifade eden adaylar, önümüzdeki günlerde 4/b kadrolarına yapılacak bir atamayı umutla beklediklerini kaydediyor
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 2010 Görevlisi Alımları Forum Tarih
1927 ile 2010 yılı sonuçlarına göre kır nüfusu oranının azalıp kent nüfusunun artmasının nedenleri Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Bosch TTA2010 Çay Makinası Özellikleri Ev Teknolojileri 5 Aralık 2011
WWE SmackDown vs. Raw 2010 Oyunu Hileleri Oyun Hileleri 18 Haziran 2011
Lys4 Soruları 2010 SBS - ÖSS - Sınavlar 9 Mayıs 2011
lys 1 soruları 2010 SBS - ÖSS - Sınavlar 6 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş