2008 öss Ek Yerleştirme Hakkinda Bilgi

'SBS - ÖSS - Sınavlar' forumunda MaSuK tarafından 1 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. MaSuK

  MaSuK Üye

  2008 öss Ek Yerleştirme Hakkinda Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS’de ek yerleştirmeye ilişkin takvimin henüz belirlenmediğini, ancak geçen yılki ek yerleştirme takvimine yakın tarihler olacağını söyledi.
  Yarımağan, üniversitelere kayıtların 1-8 Eylül 2008 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini kaydetti. Üniversitelerde kayıtlar sonrasında boş kalacak kontenjanların belirlenmesi gerektiğini söyleyen Yarımağan, bu kontenjanlarla birlikte merkezi yerleştirmede boş kalan kontenjanlara yerleştirme yapılacağını ifade etti.
  Bu yıl merkezi yerleştirme sonucunda üniversitelerde yaklaşık 17 bini meslek yüksekokullarında olmak üzere toplam 24 bin boş kontenjan kaldığını ifade eden Yarımağan, bu yıl yerleşen aday sayısının geçen yıla göre yaklaşık 200 bin arttığını, bunlardan 100 bine yakınının Açıköğretime yerleştiğini kaydetti.
  Ek yerleştirme başvuruları geçen yıl 1-4 Ekim tarihleri arasında alınmıştı. Ek yerleştirmeye, merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) başvuramıyor. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, hiçbir yere yerleştirilmemiş veya Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerekiyor.
  Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da ek yerleştirmeye başvurabiliyor.
  ÖSS’de Ek Yerleştirme İşlemi Ne Zaman Yapılır Ve Koşulları Nelerdir?
  · ÖSYS sonuçlarına göre (Sınavsız Geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle boşalan kontenjanlarına Eylül ayının son haftası içerisinde ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme işlemi yapılır.
  · ÖSYM gerek genel yerleştirmede kontenjanı dolmayan, gerekse kaydolmama nedeniyle boş kalan programları ve açık kontenjanları gösteren bir Ek Yerleştirme Kılavuzu hazırlar. Bu kılavuz ile birlikte Ek Yerleştirme Tercih Formunu adaylar ÖSYM sınav bürolarından temin edebilirler.
  · Ek yerleştirmede meslek yüksekokulları programlarına öncelikle Sınavsız Geçiş hakkı olan adaylar yerleştirilir. Bu yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlara lise mezunları ile meslek lisesi mezunları alanları dışında ÖSS puanlarıyla yerleştirileceklerdir.
  · ÖSYS sonuçlarına göre (Sınavsız Geçiş dahil) Merkezi yerleştirme sonunda açıköğretim programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme için başvuramazlar.
  · Ek yerleştirme kontenjanlarına, merkezi genel yerleştirme sonunda her yükseköğretim programı için oluşan en küçük puanların altında alan aday yerleştirilmeyecektir. Bu nedenle her aday kendi puanına eşit veya altındaki yükseköğretim programlarını tercih etmek zorundadır.
  · Sınavsız Geçiş programlarının genel yerleştirme sırasında dolmama veya kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlarına da ek yerleştirme yapılır. Bu yerleştirmede önce kendi alanlarında tercih yapmış meslek lisesi öğrencileri yerleştirme işlemine alınır, meslek lisesi öğrencilerinin kendi alanlarındaki sınavsız geçiş yerleştirilmelerinden sonra boş kalan kontenjanlara lise mezunlarının ve meslek liselerinin diğer alanlarından mezun olanların ilgili puan türünde ÖSS’yi kazanmışlarsa sadece Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilmeleri yapılır.  2008 Ek Yerleştirme Başladımı 22.08.2008 Tarihi İtibari İle Şuan Ek Yerleştirmeye İlişkin Bir Bilgi Bulunmuyor Öcelikle 1-8 eylül Tarihleri Arasında Üniversite Kayıtları Bitecek Ve Boş Yerler Kontenjanlar Belirlenecek Ve Ek Yerleştirme İle 2008 Yılında Adaylar Klavuzlardan Bakarak İstedikleri Bölümleri Tercih Edebileceklerdir
   

 2. UquR

  UquR Üye

  Emegıne Saglık Kardes .Ins Istedıgın yere girersin masuk kardesım .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 2008 öss Yerleştirme Forum Tarih
2008- 2009 Öss Adnan Menderes Üniversitesi Taban Puanları Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
2008- 2009 Öss Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bölümleri Taban ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
2008-Öss'de başarılı Liseler (sayısal-sözel-eşit ağırlık) Liselerimiz 12 Haziran 2009
Hugo Boss 2008/2009 Sonbahar Kış Koleksiyonu Black Serisi Populer markalar & Moda 10 Mart 2009
2008 ÖSS Soru ve Cevapları SBS - ÖSS - Sınavlar 19 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş