20 Yaş Dişlerindeki Tehlike

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  20 Yaş Dişlerindeki Tehlike konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  20 yaş dişleri - ağız sağlığı - ağız tümörü


  [​IMG]
  Ağrıyı ertelemeyin. Bu dişler tedavi edilmezse önce kist ardından ağız tümörüne neden olabiliyor...
  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Durmuş, halk arasında ''akıl dişi'' olarak bilinen 20 yaş dişinden kaynaklanan ağrıların tedavi yerine ağrı kesicilerle uzun süre geciktirilmesinin öncelikle kiste ve daha sonra da tümöre neden olabileceğini bildirdi.

  Prof. Dr. Durmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 yaş dişlerinin 17 yaşından itibaren çıkmaya başladığını, 20'li yaşlarda da gelişimini tamamladığını ve ağızda en son çıkan diş olduğunu söyledi.

  ''Akıl dişi''nin çoğunlukla kemik veya yumuşak doku içinde gömülü olarak kaldığını belirten Durmuş, ''Bu dişlerin ağrı, şişlik ve ağız kokusu gibi basit şikayetlere neden olması durumunda insanlar antibiyotik ya da ağrı kesici alıyor. Bu şekilde diş hekimine başvuru geciktiriliyor'' dedi.

  TEDAVİNİN GECİKTİRİLMESİ TÜMÖRE NEDEN OLABİLİR

  Bu tür şikayetleri olan hastaların hemen bir diş hekimine başvurmaları gerektiğine dikkati çeken Durmuş, şunları kaydetti:

  ''Halk arasında akıl dişi olarak da bilinen 20 yaş dişindeki ağrıların ilaçlarla geciktirilmesi ilerleyen yıllarda ağız tümörüne bile neden olabilir. Bu aşamaya gelmiş dişler alındıktan sonra çenede kemik kaybına ve komşu dişlerin çekilmesine de neden oluyor. Bütün bu komplikasyonlar göz önüne alındığında çıkmayan gömülü dişlerin bu tarz problemlere neden olabileceği düşünülerek 18 yaşından itibaren cerrahi müdahale ile alınıyor. Aynı zamanda bu dişler çıkarken diğer dişlerin de kapanışını bozmaktadır. Diğer dişlerde de çapraşıklığa neden oluyor. Kliniğe başvuran bu tarz hastaların klinik ve röntgen muayenesi yapıldıktan sonra akıl dişinin normal olarak sürmeyeceğine karar verilmesi durumunda cerrahi işlemle alınmasına karar verilmektedir.''

  Akıl dişlerinin hastanın da isteği doğrultusunda cerrahi olarak alınması gerektiğini vurgulayan Durmuş, düzenli olarak diş hekimine gidilmesi gerektiğini ifade etti.

  ''30 YAŞINDA İLK DEFA DİŞ DOKTORUNA GELEN VAR''

  Kişinin, diş tedavisini zorunla olmadıkça sürekli geciktirdiğini dile getiren Durmuş, sözlerine şöyle devam etti:

  ''30'lu 35'li yaşlarda diş hekimine ilk defa gelen var. Özellikle akıl dişi basit problemler çıkarınca çareyi antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarda arıyorlar. Bu da diş sağlığı açısından çok zararlı. Aileler çocuklarını 3 yaşından itibaren düzenli olarak diş hekiminde muayene ettirmeli. Diş kayıplarının yüzde 80'i diş etinde meydana gelen hastalıklardan kaynaklanıyor. Erken yaşlarda kontrol yaptıranlar hem diş eti hastalıklarının önüne geçiyor, hem de diş ömrünü uzatıyor. Bazı durumlarda diş ve diş eti bölgesindeki rahatsızlıkları sadece dişlerimizi fırçalayarak gidermemiz ya da önüne geçmemiz imkansızdır. Diş hastalıklarının seyri kişiden kişiye de değişebilir. Etrafımızda önceden böyle rahatsızlıklar geçirmiş kişilerden aldığımız tavsiyeler yanıltıcı olabilir. Bu yüzden bu tarz rahatsızlıklar olduğunda ya da öncesinde kontrol amaçlı mutlaka diş hekimlerine gidilmelidir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş