20 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı

'Yurt İçi Haberler' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  20 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  20 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı


  METEOROLOJİK GÖRÜNÜM


  Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinde aralıklarla yağış geçişleri bekleniyor. Yağışların; yarın (Pazar) akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın batısı (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir'in Ayvalık, Edremit, Burhaniye ilçeleri ve İstanbul'un batı çevreleri) ve Kuzey Ege kıyılarında, gece (Pazar gecesi) İstanbul başta olmak üzere Marmara bölge genelinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Güney Ege (İzmir, Aydın, Muğla) kıyılarında gökgürültülü sağanak, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu (Sivas, Yozgat, Kayseri'nin yüksekleri), Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri (Bolu, Kastamonu), Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile yarın (Pazar) akşam saatlerinden sonra Trakya'da (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ-Çorlu) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın bu gece saatlerinden itibaren güney, iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

  HAVA SICAKLIĞI :Lodosla birlikte güney, iç ve batı bölgelerde 6 ila 8 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

  RÜZGAR :Genellikle güney ve güneybatı, Karadeniz kıyı kesimlerinde batı ve kuzeybatı yönlerden orta kuvvette, bu gece saatlerinden itibaren güney, iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

  UYARILAR

  YARIN (PAZAR) AKŞAM SAATLERİNDEN İTİBAREN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Ülkemiz genelinde aralıklarla görülecek yağışların; yarın (Pazar) akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın batısı (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir'in Ayvalık, Edremit, Burhaniye ilçeleri ve İstanbul'un batı çevreleri) ve Kuzey Ege kıyılarında, gece (Pazar gecesi) İstanbul başta olmak üzere Marmara bölge genelinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Lokal su baskını, sel, taşkın, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar) tedbirli olunması gerekmektedir.

  LODOS FIRTINASI UYARISI: Rüzgarın bu gece saatlerinden itibaren güney, iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Baca gazı kaynaklı zehirlenmeler, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, deniz ulaşımında aksamalar vb.) tedbirli olunması gerekmektedir.


  BÖLGELERİMİZDE HAVA

  MARMARA
  Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yarın (Pazar) akşam saatlerinden itibaren batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir'in Ayvalık, Edremir ve Burhaniye ilçeleri ile İstanbul'un batı çevreleri), gece (pazar gecesi) bölge genelinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, yarın (Pazar) akşam saatlerinden sonra Trakya'da kar şeklinde olacak. Rüzgar bu gece saatlerinden itibaren güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek. En Düşük (°C) En Yüksek (°C)


  EGE
  Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak, Güney Ege kıyıları gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. yağışların yarın (Pazar) akşam saatlerinden itibaren Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar bu gece saatlerinden itibaren güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.


  AKDENİZ
  Parçalı çok bulutlu, Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş) ile bu akşam saatlerinden sonra Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) aralıklı yağmur ve sağanak, kıyı kesimleri gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar bu gece saatlerinden itibaren batısında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.


  İÇ ANADOLU
  Parçalı çok bulutlu, bu gece saatlerinde batısı (Eskişehir, Çankırı, Ankara, Konya) ile Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale çevreleri, yarın (Pazar) kuzey kesimleri (Eskişehir, Çankırı, Ankara, Kırıkkale, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kayseri) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, Sivas ile Kayseri ve Yozgat'ın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar bu gece saatlerinden itibaren güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.


  BATI KARADENİZ
  Parçalı çok bulutlu, bu gece saatlerinden itibaren Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, zonguldak ve Bartın çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; Yağmur ve sağanak, bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar bu gece saatlerinden itibaren batısında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.


  ORTA ve DOĞU KARADENİZ
  Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kıyıları ile Gümüşhane, Bayburt ve Artvin, yarın(Pazar) Amasya, Tokat, Çorum, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar yarın (Pazar) Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice esecek.


  DOĞU ANADOLU
  Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde bölge geneli, gece Van, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak çevreleri, yarın (Pazar) iç ve batı kesimleri (Erzincan, Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Erzurum, Bitlis)aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; Malatya, Elazığ, Erzincan ve Iğdır çevrelerinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.


  GÜNEYDOĞU ANADOLU
  Çok bulutlu, bu akşam bölge geneli, gece Siirt, Batman, Mardin çevreleri, yarın (Pazar) batı kesimleri (Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman) aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.


  DENİZLERDE HAVA

  FIRTINA: Kuzey Ege'de kuvvetli fırtına, Güney Ege ile bu Akşam Doğu Akdeniz ve yarın sabah Marmara'da fırtına, Batı ve Orta Karadeniz ila Doğu Karadeniz açıklarında fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

  KARADENİZ
  Çok bulutlu ve bu akşam saatlerinde Doğu Karadeniz ile Batı Karadeniz'in batısı, yarın (Pazar) Batı Karadeniz'in batısı yağmurlu, Rüzgar: Batı Karadeniz'de güney ve güneydoğudan 4 ila 6 gece 5 ila 7, doğusu kuzeybatı gece güneydoğudan 5 ila 7, Doğu Karadeniz'de doğu ve güneydoğudan 4 ila 6 gece kuzeyi 5 ila 7 kuvvetinde Dalga: 1,5 ila 2,5m, Görüş: iyi, yağış anında orta.

  MARMARA
  Çok bulutlu, geneli aralıklı yağmurlu geçecek. Yağışların yarın (Pazar) akşam saatlerinden sonra kuvvetli olacak. Rüzgar: güney ve güneydoğudan 4 ila 6 gece güneybatıdan 5 ila 7 sabah 6 ila 8 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 1,5m gece 2,5m yarın kuzeyi 3,0m Görüş: iyi, yağış anında orta.

  EGE
  Çok bulutlu ve öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların yarın (Pazar) akşam saatlerinden sonra kuzeyinde kuvvetli olacak. Rüzgar: Kuzey Ege'de güney ve güneydoğudan 7 ila 9, Güney Ege'de güney ve güneydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde, Dalga: 3,0 la 4,0m kuzeyi zamanla 5,0m Görüş: Orta.

  AKDENİZ
  Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz'de Antalya körfezinde güneydoğudan 3 ila 5 açıklarında güneybatıdan yarın güneydoğudan 4 ila 6, Doğu Akdeniz'de güneybatıdan 6 ila 8, gece 4 ila 6 yarın 3 ila 5 kuvvetinde Dalga: 1,0 ila 2,0m akşam kadar doğusunda 3,0 ila 4,0m Görüş: iyi, yağış anında orta.

  VAN GÖLÜ
  Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı, Rüzgar: güney ve güneybatıdan 4 ila 6 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m Görüş: iyi, yağış anında orta.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aralık 2009 Günlük Forum Tarih
30 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 29 Aralık 2009
29 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 29 Aralık 2009
28 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 27 Aralık 2009
27 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 26 Aralık 2009
25 Aralık 2009 Günlük Hava Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 24 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş