20. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12-22 Mart

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Siraç tarafından 13 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  20. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12-22 Mart konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  20. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12-22 Mart

  20. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12-22 Mart

  [​IMG]


  Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, 12 - 22 Mart 2009 tarihleri arasında 20. kez sinema severlerle buluşacak. Her yıl, Türk ve dünya sinemasının önemli örneklerini Ankaralı sinemaseverlerle buluşturan Festivalde, uzun filmlerin yanı sıra kısa, canlandırma ve belgesel filmler de izleyici karşısına çıkacak.
  Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması'nda, Türk sinemasına nitelikli ürünler kazandıran sinemacılara çeşitli dallarda toplam 16 ödül veriliyor. Ticari gösterim şansı olmayan kısa film, canlandırma ve belgesel dallarında düzenlenen yarışmalarla da bu türlerin izleyicisiyle buluşması sağlanıyor.

  "Uluslararası Kısa Film Gösterimi" ve "Uluslararası Belgesel Film Gösterimi" bölümlerinde tüm dünyada çeşitli festivallerde ödül almış kısa, canlandırma ve belgesel filmler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Festivalin "Dünya Sineması" bölümünde ise dünyanın hemen her kıtasından yeni filmler ve sinema sanatının önemli eserleri Ankaralı sinema severlerle buluşacak.

  Festival her yıl olduğu gibi Türk ve yabancı yönetmenleri, yapımcıları, senaryo yazarlarını, oyuncuları, sinema eleştirmenlerini buluşturarak Türk sinemasının uluslararası alanda tanınmasına ve etkinliğini artırmasına da hizmet edecek.


  ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI'NDA YARIŞACAK 11 FİLM

  Sinema yazarı Okan Arpaç, Doç. Dr. Barış Bora Kılıçbay ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İnci Demirkol'dan oluşan Ulusal Uzun Film Yarışması Ön Seçiciler Kurulu, başvuruda bulunan 20 film arasından yaptığı değerlendirme sonucunda 11 filmin Ulusal Uzun Film Yarışması'na katılmasına karar verdi:

  Cemal Şan'ın Aşk Üçlemesi'nin son iki filmi Dilber'in Sekiz Günü ve Ali'nin Sekiz Günü;

  Daha çok belgeselleriyle tanınan Kazım Öz'ün yeni filmi Fırtına;

  Bağımsız fotoğrafçı İsmail Necmi'nin gerçekle kurgu, belgeselle kurmaca arasında gidip gelen filmi Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?;

  Tolga Örnek'in yönettiği Türkiye'nin ilk otomobili Devrim'in hikayesini ve karşılaştığı bürokratik çıkmazı gözler önüne seren filmi Devrim Arabaları;

  Bir Mevlevi Derviş'in mistik dünyasını anlatan, Jacques Deschamps'ın Dinle Neyden'i;

  Hüseyin Karabey'in pek çok uluslararası festivalden ödülle dönen ilk uzun filmi Gitmek;

  Raşit Çelikezer'in ilk uzun film denemesi olan ve ona En İyi Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini kazandıran filmi Gökten Üç Elma Düştü;

  Daha çok kısa filmleriyle tanıdığımız Selim Evci'nin ilk uzun filmi İki Çizgi,

  Özcan Alper'in pek çok uluslararası festivalden ödülle dönen ilk uzun filmi Sonbahar;

  Belçika'da yaşayan yönetmen Sümeya Kökten'in farklı kültürlerden iki insan arasındaki sıradışı bir aşkın zorluklarını anlattığı ilk uzun filmi Yasak Hisler.

  Toplam 16 ayrı ödül kategorisinde yarışacak finalistlerin ödülleri festivalin kapanış gecesi olan 22 Martta sahiplerini bulacak.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ankara Uluslararası Film Forum Tarih
21. Ankara Uluslararası Film Festivali Kültür Sanat Haberleri 10 Mart 2010
15. Uluslararası Ankara Karikatür Festivali Kültür Sanat Haberleri 10 Mart 2010
13. Uluslararası Ankara Caz Festivali Kültür Sanat Haberleri 8 Şubat 2010
Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı Ankara Tanıtımı 21 Nisan 2009
Ankarayı tanıtan kısa yazı örneği Ankara Tanıtımı 1 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş