20-29 Yaşlar Arasındaki Hamileliklerde Bebek Ölümü Riski Azalıyor

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  20-29 Yaşlar Arasındaki Hamileliklerde Bebek Ölümü Riski Azalıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfının (TAPV), Taksim Hill Otel'de gerçekleştirdiği ''Doğurganlığın Düzenlenmesi ve Sağlık Hizmetleri'' başlıklı panelde konuşan Aydınlı, Türkiye'deki sağlık kuruluşlarında doğum öncesi ve sonrası bakım ile çocuk sağlığı hizmetlerinin entegre bir biçimde sunulmasına yönelik ulusal programların yürütüldüğünü belirtti.

  Bu çalışmaların temel amacının anne ve bebek ölümlerini azaltmak olduğunun altını çizen Aydınlı, ''20 yaş altındaki annelerin bebekleri arasında bebek ölüm hızının çok daha yüksek olduğunu belirledik. Topluma vereceğimiz eğitimler ile doğum yaşını 20-29 arasına çektiğimizde anne sağlığına katkının yanı sıra bebek ölümleri yüzde 30 azalacaktır'' şeklinde konuştu.

  Doğurganlığın düzenlenmesinin en önemli yolunun bilgi seviyesini arttırmak olduğunu kaydeden Aydınlı, şunları söyledi: ''Bilgi gereksinimlerini belirlemek ve bunların hedef kitlelere ulaşmasının kültürel olarak kabul görecek yönlerini bulmak için bilgi, eğitim, iletişim faaliyetleri güncel araştırmalara dayanmalıdır. Ancak bu şekilde ortak çalışmalar yürüterek, anne, çocuk ve gençlerin sağlık düzeylerinin yükseltilebileceğine ve sağlıklı nesiller yetiştirebileceğimize inanıyorum.''

  TAPV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Baran Tuncer de doğurganlık konusunda ''Güvenli Annelik'' başlığında il sağlık müdürlükleri ile çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Şu anda 9 ilde faaliyetler sürdürdüklerini söyleyen Tuncer, ''Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı ve AÇSAP ile yürüttüğümüz faaliyetlerden çok önemli sonuçlar elde ederek yola devam ediyoruz. Ancak Türkiye bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Aile Hekimliği kapsamında bu faaliyetlerin nasıl sürdürüleceğini göreceğiz'' dedi. Oturumlarda, sosyolog, hukukçu ve tıpçılar, Modern Toplum ve Doğurganlık, Aile Planlaması Hizmetleri ile Medikal Boyut ve Doğurganlık başlıkları altında sunumlar gerçekleştirdi.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaşlar Arasındaki Hamileliklerde Forum Tarih
Peygamber Efendimizin Eşlerinin Yaşları Peygamber Efendimiz (S.A.V) 13 Ağustos 2012
İlyaslar İlköğretim Okulu Bilgileri Kırkağaç Manisa Manisa Tanıtımı 4 Mart 2012
Murat Göğebakan Aşkın Gözyaşları 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 3 Mart 2012
Lyaslar İlköğretim Okulu Bilgileri Bigadiç Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Ocak 2012
Yeliz Demirkaynak Gözyaşlarım Turuncu Albümü 2011 Albüm Tanıtımları 18 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş