2 Milyon ABD'li Gustav Kasırgasından Kaçtı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  2 Milyon ABD'li Gustav Kasırgasından Kaçtı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karayipler’de oluşan Gustav Kasırgası, dün ABD’nin güney kıyılarına ulaştı. Saatte 185 km hızla esen rüzgarlarıyla New Orleans yakınlarında karaya çıkan Gustav’ın "Kategori 2" şiddetine gerilediği bildirilse de bölgede kalanlar, 3 yıl önceki Katrina felaketinin tekrarlanmasından korkuyor. Bölgedeki 2 milyon kişi kuzeye kaçtı.


  2005 yılında New Orleans’ın yüzde 80’ini sular altında bırakıp 1600’den fazla kişinin ölümüne neden olan Katrina Kasırgası’nın yaraları tamamen sarılmadan ABD kıyılarına gelen Gustav Kasırgası, bölge nüfusunun yüzde 90’ını oluşturan 2 milyon kişinin kaçmasına neden oldu. Mississippi, Alabama ve Teksas eyaletlerinde de binlerce kişinin kasırgadan kaçtığı ve ABD tarihinin en büyük tahliyesinin gerçekleştiği belirtiliyor.

  ABD Federal Acil Durum İdare Ajansı Başkan Yardımcısı Harvey E. Johnson, kasırganın "felaket sonuçlar" doğurabileceğini, ancak 1 milyon felaketzedeye üç gün boyunca yetecek gıda, su, buz ve diğer erzağa sahip olduklarını duyurdu. ABD Başkanı George W. Bush da felaket bölgesine yakın Teksas’ta krizi idare ediyor.

  Karayip ülkelerinden geçişi sırasında 94 can alan Gustav, Meksika Körfezi üzerinden ABD’nin Louisiana eyaleti kıyılarına girdi. Felaket sonrası yağmacılıktan korkan 10 bin kadar kişinin ev ve dükkanlarını terk etmeyerek şehirde kalması endişe yaratıyor. Amerikan ordusu New Orleans sokaklarında devriye geziyor. Şehirlerde toplu taşıma araçları seferleri süresiz iptal edildi. Eyalet açıklarındaki petrol platformları zarar görürken, eyaletteki dokuz rafineri faaliyeti durdurdu. Bunun petrol fiyatlarını artabileceği bildirildi.

  Rüzgarın hızı saate 200 km’ye çıkacak​


  Kuzeybatıya doğru ilerleyen kasırganın gözü, bugün New Orleans’ın batısına ulaştığında, rüzgar hızı 200 km’yi bulacak. En büyük sorun, çok şiddetli yağmurlar taşıyan kasırganın New Orleans dışında, okyanus ve ırmak kenarlarında setler bulunmayan taşra bölgelerine doğru ilerleyip, Katrina’dan sağlam çıkan bölgelere sellerle ağır bir darbe indirme ihtimali. Gustav’ın kıyıya vurmadan bir miktar güç kaybetmesi sevindirdi, ama hafta sonuna doğru Tropik Fırtına Hanna’nın da kasırga düzeyine ulaşarak aynı bölgeyi vurabileceği belirtiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Milyon ABD'li Gustav Forum Tarih
Milyonda bir kısım (ppm) ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 24 Şubat 2013
Kızıltepe'ye 45 milyon dolarlık Dev Yatırım Mardin Tanıtımı 12 Mart 2011
9 milyon emekliyi ilgilendiren zam kararı Ekonomi Ve Borsa 6 Ocak 2011
Milyonlarca Sığırcık Kuşlarının Görsel Şöleninden Harika Görüntüler Kuşlar 21 Aralık 2010
New York'ta 5 Minare 3 milyonu geçti Kültür Sanat Haberleri 9 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş