2 bin film depolayabilen DVD

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 22 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  2 bin film depolayabilen DVD konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2 bin film depolayabilen 10 bin GB (10 terabayt)'lık kapasiteye sahip ultra DVD geliştirdi.

  Avustralya'nın Melbourne kentindeki Swinburne Üniversitesi tarafından geliştirilen bu DVD'nin büyüklüğü ve kalınlığı şimdikilerden farksız. Bilimadamları, geliştirdikleri DVD'lerle üç boyutlu televizyonlarda ultra yüksek çözünürlükte görüntünün izlenebileceği müjdesini de verdi. Ultra DVD'lerin gelecek 5 yıl içerisinde piyasada olması bekleniyor.

  Ultra DVD'nin ilk örneği olan 'nano rods', sadece bir yönde hareket eden polarize ışınlar ve gözle görülemeyecek kadar ince altın parçacıklar kullanılarak geliştirildi. Araştırmacılar, Güney Kore'nin Samsung firmasıyla teknoloji transferi konusunda anlaşmaya vardı.

  Buluşunu Nature dergisinde yayımlayan profesör Min Gu, diskin büyüklüğünü artırmadan data kapasitesini nano yapılı materyallerle nasıl yükseltebileceklerini gösterdiklerini belirtti.

  Araştırma ekibinden doktor James Chon ise, polarizasyonun 360 derece döndürülebildiğini, örneğin sıfır derecelik bir polarizasyona bir veri katmanı, onun üzerine de 90 derecelik polarizasyonda başka bir veri katmanı kaydedebildiklerini ve bu katmanların birbirleriyle çakışmadıklarını ifade etti.

  Bir DVD, 8,5 GB'lik bilgi alıyor ve bir film için yeterli görülüyor. Bunun yerini mavi ışınlı 50 GB kapasiteli diskler almıştı. Ancak ultra DVD'ler 10 bin GB yani 10 terabaytlık kapasiteye ulaşmış oldu. Standart DVD'lerin çoğu biri diğerinin yukarısında olmak üzere iki katmandan oluşuyor. Lazer okuyucu, önce birinci katmanı sonrasında ise ikinci katmanı okuyor. Ultra DVD'lerde bunlara ışığın rengi ve yönü olmak üzere iki boyut daha eklendi. Profesör Gu, yeni boyutların, ultra DVD'leri geliştirmede anahtar rol oynadığını aktardı.

  Araştırmacılar, renkler kullanarak gözle görülemeyen altın parçacıklarını diskin yüzeyine kullandılar. Belirli ışık ve renk dalga uzunluklarının birbirleriyle uyumlu olduğunu ve bunun da diskin aynı fiziksel bölgesine farklı renk aralıklarında bilgi kaydetmesine olanak sağladığını tespit ettiler. Yine sadece bir yönde titreşim sağlayan ışın dalgalarıyla destekli polarize ışınlar kullanılarak ekstra bilgi yükleme olanağı da sağlandı. Polarize edilen bu ışınlar, özel bir filtre kullanılarak bloke edilebiliyor.

  Tüketicilerin ultra DVD'leri kullanabilmesi için yeni bir DVD okuyucu almaları gerektiği de belirtildi. Bu teknolojinin 3 boyutlu televizyon ya da ultra yüksek çözünürlük teknolojisinin kullanılmasına ön ayak olacağı da ifade edildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - film depolayabilen Forum Tarih
Röntgen filminin günümüzdeki durumu nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 30 Mart 2014
Aamir Khan Hayatı Filmleri Biyografi & Otobiyografi 11 Mart 2013
2012 Yılı Vizyona Giren Filmler Sinema Film Tanıtımları 16 Eylül 2012
2012 Yılının En İyi Filmleri Sinema Film Tanıtımları 5 Eylül 2012
En Etkileyici Romantik Filmler Hangileridir? Sinema Dünyasından Haberler 26 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş