2.2 milyon emekliye 310 TL maaş

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  2.2 milyon emekliye 310 TL maaş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, 2.2 milyon emeklinin yüzünü güldürecek bir açıklama yaptı.


  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, dün kurum faaliyetleri konusunda basına bilgi verdi. Emekliler arasındaki maaş farklılıklarının giderilmesine yönelik davaların Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasını değerlendiren Zararsız, “Maalesef bu maaş konusu fazla abartıldı, insanların duyguları sömürüldü” dedi.


  MAAŞ KATLAMA OLMAZ
  Emekli maaşları arasında 13 farklı düzenleme bulunduğunu, özellikle 2000’den sonra emekli olanların sisteme uyumunda sorun yaşandığını belirten Zararsız, şu değerlendirmeyi yaptı: “Maaş konusu Anayasa Mahkemesi’ne geldi, bizim bu noktada bir itiraz yetkimiz yok. Yüce Mahkeme konuyu görüşürken biz savunmamızı sunacağız. Bu düzenleme emeklilerin lehlerine sonuçlansa dahi sanıldığının aksine 9.2 milyon emekliyi değil sadece 2,2 milyon kişiyi ilgilendiriyor.


  KARNE KOLAYLIĞI
  Yıllık maliyetinin de 8,1- 8,2 milyara ulaşacağını tahmin ediyoruz. Maaşın katlanması da söz konusu değil. Mahkemenin kararı çok önemli. İptal edecek mi, hangi gerekçeyle iptal edecek. Öyle bir karar verir ki düzenleme bile yapmaya gerek duyulmayabilir ya da herkesi kapsayacak şekilde olabilir.” Zararsız, “Maliyeti nasıl hesapladınız?” sorusuna, “En kötü senaryoyu baz alarak yaptık” yanıtını verdi. Yapılan hesaplamalara göre SGK’nın tahminlerinin doğru çıkması durumunda bu emeklilerin aylık maaşı ortalama olarak 310 lira civarında artacak. Zararsız, ayrıca borçlu işveren ve Bağ- Kurlular’ın il müdürlüklerine giderek 36 ay taksitlendirme yapabileceğini açıkladı. Zararsız, buna başvuranların ilk taksiti ödemeleri halinde sağlık karnelerinin açılacağını söyledi.


  Her emekliden aidat kesilmedi
  SGK Başkanı Emin Zararsız, emekli derneklerine kesilen üyelik aidatının emeklilerin verdiği mutabakat çerçevesinde yapıldığını söyledi. Her emekliden aidat kesmediklerine işaret eden Zararsız, 9,2 milyon emeklinin 756 bininin maaşından üyesi oldukları derneklere para kesildiğini söyledi. Zararsız, prim alacaklarına ilişkin yeni bir yapılandırma düşünmediklerini, bunun iyi niyetle borcunu ödeyen vatandaşlara haksızlık olacağını söyledi.


  bugün
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - milyon emekliye maaş Forum Tarih
8 milyon emekliye müjdeli haber Haber Arşivi & Gündem 11 Şubat 2010
Milyonda bir kısım (ppm) ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 24 Şubat 2013
Kızıltepe'ye 45 milyon dolarlık Dev Yatırım Mardin Tanıtımı 12 Mart 2011
9 milyon emekliyi ilgilendiren zam kararı Ekonomi Ve Borsa 6 Ocak 2011
Milyonlarca Sığırcık Kuşlarının Görsel Şöleninden Harika Görüntüler Kuşlar 21 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş