1980'ler Türkiyesi'nde Kadın Bakış Açısından Kadınlar - Şirin Tekeli

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  1980'ler Türkiyesi'nde Kadın Bakış Açısından Kadınlar - Şirin Tekeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1980'ler Türkiyesi'nde Kadın Bakış Açısından Kadınlar
  - Şirin Tekeli - Kitap Özet

  Kitap Özet


  Kadınların toplumdaki yeri, 1980'lerde Türkiye'nin gündemine yeniden çarpıcı biçimde girdi. “Kamuoyu”nu oluşturan herkesi yakından ilgilendiren tartışma konularının başında yer alan bu konu, çok yönlülüğünden, çok boyutluluğundan ve karmaşıklığından ötürü, 90'larda da, 2000'lerde de önemini yitirmedi; “kadınların yeri” tartışmaları halen güncelliğini koruyor. Bu derin ve karmaşık konuyu özünde şu ana soruya indirgemek mümkün: Kadınlar toplumun onlara uygun gördüğü konumu benimsiyor ve kabulleniyorlar mı, yoksa onu kendi özlemleri doğrultusunda yeniden biçimlendirmek mi istiyorlar?

  Elinizdeki kitapta, ortak yanları kadınların 1980'ler Türkiyesi'ndeki çelişkili varoluşuna “kadın bakış açısından” bakmak olan yirmi kadın araştırmacı kendilerine bu soruyu sordular ve cevap bulmaya çalıştılar.

  Kadın Bakış Açısından Kadınlar'da; Nora Şeni, Feride Acar, Yeşim Arat, F.Yıldız Ecevit, Ferhunde Özbay, Günseli Berik, Fatma Gök, Yakın Ertürk, Ayşe Saktanber, Hale Bolak, Nükhet Sirman, Lale Yalçın-Heckmann, Ayşe Güneş-Ayata, Fatmagül Berktay, Nilüfer Çağatay, Yasemin Nuhoğlu Soysay, Şahika Yüksel, Arşalus Kayır, Deniz Kandiyoti ve kitabı yayına hazırlayan Şirin Tekeli'nin yazıları yer alıyor.

  Kitap Kapak

  [​IMG]

  1980'ler Türkiyesi'nde Kadın Bakış Açısından Kadınlar
  Şirin Tekeli
  · İletişim Yayınları
  · Basım Tarihi : 02 - 2010
  · ISBN : 9789754700794
  · Sayfa Sayısı : 350
  · Etiket Fiyatı : 21.50 TL
   

Bu Sayfayı Paylaş