19.yy da Eski İstanbul Hayatıyla Beyoğlu Çevresinde Sürdürülen Yaşama Biçimi

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 16 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  19.yy da Eski İstanbul Hayatıyla Beyoğlu Çevresinde Sürdürülen Yaşama Biçimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  19. Yüzyılda İstanbul Suriçi ve Beyoğlu

  Bugünkü Eminönü ve Fatih ilçelerini kapsayan Suriçi, klasik Müslüman Osmanlı semtini temsil etmektedir. Bir imparatorluk merkezi olarak 20. yüzyıl başlarına dek bu özelliğini sürdürmüştür. Suriçi'nde camiler ile her türden dini yapılar, bu bölgenin toplumsal ve kültürel örüntüsünde belirleyicidir. Yine Süleymaniye Medresesi'nde yer alan Meşihat, Suriçi'nin dini bir merkez olma özelliğini tamamlar. Suriçi'nde bulunan bir diğer önemli yapı Eyüp Camii'dir. Kara surları ile Haliç surlarının birleştiği yerin dışında yer alan Eyüp Camii ve Türbesi islam dünyasının kutsal yerlerinden kabul edilir.

  Anıt eserleri, camileri, sarayı, Babıali'si, Kapalıçarşı'sı ve diğer özellikleriyle Suriçi, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bir yerdi. Osmanlı'nın kültürel değerleriyle yüklüydü.

  Beyoğlu, öteden beri Osmanlı'da Batı'nın simgesi olmuş bir yerleşim yeridir. 16-19. yüzyıllar arasında Beyoğlu çevresinde mezarlıklar, kırlar, üzüm bağları ve de tek tük yerleşimler vardır. Taksim'den ötesi boştur. Bina toplulukları, Cumhuriyet'te istiklal Caddesi ismini alana kadar Cadde-i Kebir ile iki yanındaki beş on sokaktan ibaretti. Beyoğlu'nda yabancılar ve azınlıklar yaşamıştır, Türk ve müslümanlar yok gibiydi.

  19. yüzyıldan itibaren Beyoğlu büyük bir değişim geçirir. Beyoğlu'nun yaşadığı bu değişimde yangınların etkisi büyüktür. 19. yüzyılda çıkan yangınlar Beyoğlu'ndaki Batı tarzı yapılaşmayı hızlandırmıştır. 1850'li yıllardan sonra yeniden yapılaşmayla bir Avrupa kenti görünümü alan semt, Frenklerle azınlıkların kaynaşmış bir yaşam sahnesidir. Bu, ülke ile ilgisiz, kopuk, ama parlak bir yaşamdır. Oteller, balolar, cafeler, operalar dönemidir. Çok seçkin bir yaşam hüküm sürmektedir. Avrupa'da bir oyun sergileyen dönemin en ünlü sanatçıları, yeni işlemeye başlayan yataklı vagonlara atladıkları gibi, aynı temsil ve konserleri Beyoğlu'nda verirlerdi.

  Padişahlar, saray halkı ve diğer kişiler Suriçi'ni birçok mimari şaheselerle süslemeye gayret etmişler; şehre islami özelliğini veren tipik camili siluetini oluşturmak için birbirleriyle yarışmışlardır. Birçok cami, han, hamam, hayır ve eğitim kurumları inşa edilmiştir. Bunların en ünlüsü ve en eskisi Fatih Külliyesi'nde

  Beyoğlu'nda yabancı elçilikler kurulduktan bir süre sonra bunların etrafında Batılı bir koloni grubunun oluştuğu gözlenir. Böylece yabancı uyruklu önemli bir topluluk Beyoğlu'nun hem nüfuslanma hem de şehircilik açısından gelişmesinde etkili olmuştur. Beyoğlu'nda yaşam bu yabancı elçiliklerin çevresinde biçimlenmeye başlar.

  Beyoğlu'yu İstanbul'un diğer yerlerinden farklı kılan taraflarından birisi de buranın atmosferi ile kaynaşıklık içinde olan kahvehane ve pastahaneler ve meyhanelerdir. Özellikle meyhaneler, eğlence semti Beyoğlu'nun simgelerindendir.

  Türkiye'de modern oteller ilk defa Beyoğlu'nda yapılmaya başlandı. Beyoğlu, özellikle 1870'li yıllardan itibaren güzel otel binalarına kavuşmaya başlar. Bu dönemde oteller genellikle istiklal Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi kenarlarında yer alır. Otellerde daha çok, yabancılar ve gayri müslimler kalır.

  Beyoğlu Batılı görsel sanatların merkezidir aynı zamanda. Tiyatro, sinema, fotoğrafçılık gibi görsel sanatlar ilk olarak Beyoğlu'nda ortaya çıkar, gelişir. Beyoğlu'nda Batılı tiyatro temsilleri Fransız ve italyan gruplar tarafından verilir. Daha sonra yerli tiyatrolarımız kurulur. Batı'nın sahne tekniği, yaşam biçimi, kültürü tiyatro aracılığıyla sunulmaya başlanır.

  Sinemanın serpildiği yer de Beyoğlu'dur. Tiyatro salonları sinema için de kullanılabilirdi. Onun için sinemanın da mayası Beyoğlu'nda tuttu. Genelde istiklal Caddesi'nin iki yanındaki sinemalar tiyatrolara nazaran daha uzun mesafe içine yayılmıştı.

  Tüm bunlar da gösteriyor ki Batı kültürünün, yaşam tarzının etkin olduğu bir yerdi Beyoğlu. Burada özellikle Hristiyan ve Yahudilerin yoğunlukta olduğu yabancı nüfus hakimdi. Suriçi'nde ise Müslüman ağırlıklı bir nüfus hakimiyeti vardı. Suriçi'nde ahşap ve gösterişsiz binalar göze çarpar. Beyoğlu'nda ise Batı mimarisiyle yapılmış, bitişik vaziyette binalar ağırlıktadır. Suriçi'nde islam'ın izleri çok açık bir şekilde görülür. Müslüman halk dinine bağlı bir şekilde, mütevazi bir yaşam sürer. Beyoğlu'nda dini kaygılardan uzak, hareketli, şatafatlı eğlenceye düşkün bir yaşam vardır. Beyoğlu, eğlencenin merkezi olmuştur. Kısacası Suriçi'nin, Doğu (islam) kültürünü; Beyoğlu'nun, Batı kültürünü simgeleyen yerler olduğu söylenebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eski İstanbul Hayatıyla Forum Tarih
İstanbulun eski isimleri İstanbul Tanıtımı 22 Şubat 2011
Eski İstanbul Resimleri - İstanbulun Eski Fotoğrafları Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 1 Şubat 2011
II. Abdülhamid Arşivinden İstanbul Resimleri - Eski İstanbul Resimleri Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 30 Kasım 2010
Tarih Boyunca İstanbul'a Verilen İsimler - Eski İstanbul İsimleri İstanbul Tanıtımı 28 Kasım 2010
İstanbulun Eski Adları - İstanbulun Eski İsimleri Marmara Bölgesi 25 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş