19 Mayis Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

'Özel Gün ve Geceler' forumunda NeslisH tarafından 19 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  19 Mayis Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  19 Mayıs Atatürk'ün Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta kutlanıyor. Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a çıkışının yıldönümü olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı için tüm yurtta törenler düzenlendi. Atatürk'ün Samsun'a çıkışının bu yıl 90. yıldönümü kutlanıyor.
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma günü nedeniyle Anıtkabir'de düzenlenen törene cumhurbaşkanı ve başbakan katılıyor. Anıtkabir'de şeref defterinin imzalanması sonrası, Ankara 19 Mayıs Stadı'nda bayram törenleri yer aldı. 19 Mayıs bayramı sebebiyle, çeşitli il, ilçe, belde ve diğer yerel birimlerde törenler düzenlendi. Okul öğrencileri bayram ve kutlama gösterilerinde bulunurken, liderler ve yerel amirlerin katıldığı merasimler yapıldı.
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle siyasi liderler de birer mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Gül 19 Mayıs mesajında şunları söyledi: "Zaferlerle dolu bir geçmişe sahip olmanın gururunu, Atatürk'ün gençlerimize armağan ettiği bu Bayramda bir kez daha yaşıyoruz.
  Büyük Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkması, milletimiz için yeni ve dinamik bir sürecin temellerini atmıştır."
  Cumhurbaşkanı Gül, gençlere de seslenerek, "Sevgili Gençler, bugün sizlerin bayramıdır. 19 Mayıs'ın gençlere bayram olarak armağan edilmesi, sizlere verilen değerin yanı sıra, Atatürk'ün ve onun şahsında milletimizin size olan inancını da ortaya koymaktadır. Çünkü sizler bu ülkenin umudu ve geleceğisiniz," ifadesini kullandı.
  TBMM başkanı Köksal Toptan, "Binlerce şehit vererek" kurulan cumhuriyetin gençlere emanet olduğunu hatırlatırken, başbakan Erdoğan, "19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a ayak bastığı, aziz milletimizle birlikte bağımsızlık ve özgürlük yürüyüşünü başlattığı gündür," diyerek, "Dönemin çok ağır şartlarına rağmen, azim, inanç, fedakârlık ve gönül birliğiyle, ülkemizi işgal edenlere karşı durulmuş, tarihte eşine az rastlanır bir destan yazılmıştır. Aziz şehitlerimizin canları pahasına savundukları bu cennet vatan üzerinde kurulan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin istikbali, işte bu istiklal şuuruyla yetişen gençlerimize emanettir," mesajını verdi.
  Ana muhalefet CHP lideri Deniz Baykal da, mesajında, "“19 Mayıs 1919 siyasal tarihimizin dönüm noktasıdır. Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarken, Türkiye’yi ve bölgemizi çok derinden etkileyen bir sayfa açmış, mevcut egemenlik teorilerinin tümüne meydan okumuştur" dedi.
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle cumhurbaşkanı Gül ve başbakan Erdoğan, çeşitli gençlik heyetlerini makamlarında kabul edecekler.  [​IMG]
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş