18 Aralık 2010 Günlük Hava Durumu Tahmini Haritalı

'Yurt İçi Haberler' forumunda SeLeN tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  18 Aralık 2010 Günlük Hava Durumu Tahmini Haritalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  18 Aralık 2010 Günlük Hava Tahmini Haritalı


  METEOROLOJİK GÖRÜNÜM
  Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülke genelinde aralıklarla görülecek yağışların, bu akşam saatlerinde Doğu Akdeniz'de kuvvetli olması bekleniyor.


  HAVA SICAKLIĞI :Marmara'da 5 ila 7 derece olmak üzere, batı bölgelerimizde artacak, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında 3-5 derece olmak üzere yurdun kuzeydoğu kesimlerinde azalacka.


  RÜZGAR :Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), ilk saatlerde Marmara'da kuzey ve doğu, Batı Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden yönlerden orta, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli (40-60 km/saat), Orta ve Doğu Karadeniz'de yer yer kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esecek.


  UYARILAR


  KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, bu akşam saatlerinde Doğu Akdeniz'de kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, sel, taşkın, su baskını vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.


  BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Trakya ile yurdun iç ve doğu kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


  SOBA VE BACA GAZI ZEHİRLENMESİ UYARISI: Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu'nun batısında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


  KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu'nun batısında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.


  HAFTA BAŞINDAN İTİBAREN HAVA SICAKLIKLARI ARTACAK


  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, hava sıcaklıklarının hafta başından itibaren İç Anadolu ile Doğu Anadolu bölgelerinde mevsim normallerinin 6 ila 8, Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 2 ila 4 derece üzerine çıkacağını bildirdi


  Çağlar, halen yurdun büyük bölümünde etkili olan soğuk ve yağışlı havanın, yarın akşam saatlerinden sonra yurdu terk edeceğini, batı bölgelerin ise Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine gireceğini söyledi.


  Bugün, soğuk ve yağışlı havanın, yurdun büyük bölümünde etkisini sürdüreceğini belirten Çağlar, Antalya'nın Alanya, Serik, Gazipaşa, Manavgat, İbradı ve Finike ilçelerinde ''aşırı'', Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Erzincan ile Muğla'nın Fethiye ve Dalaman ilçelerinde ''kuvvetli'' yağış beklendiğini ifade etti.


  Çağlar, yağışların, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında gökgürültülü sağanak, Trakya, Marmara'nın güneydoğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, İç ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceğini, rüzgarın Marmara'nın kuzeyinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceğini bildirdi. Mehmet Çağlar, yarın ve pazar günü ile hafta başında beklenen hava durumuna ilişkin şunları söyledi:


  ''Yarın, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülecek yağışlara ilave olarak, Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege akşam saatlerinden sonra Orta Akdeniz'den gelen yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girecek. Rüzgar, Marmara ve Kıyı Ege'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esecek.


  Pazar günü Marmara, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Elazığ ve Bingöl çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak şeklinde olacak.


  Hava sıcaklıklarının batı bölgelerimizden başlamak üzere ülke genelinde artarak, hafta başından itibaren Marmara, Kuzey Ege, Karadeniz, İç Anadolu ile Doğu Anadolu bölgelerinde mevsim normallerinin 6 ila 8, Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 2 ila 4 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.''


  Öte yandan, Çağlar, bugün aşırı ve kuvvetli yağış ile fırtına şeklinde esecek rüzgarın oluşturacağı sel, su baskını, heyelan, yıldırım, soba zehirlenmeleri, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini
  bildirdi.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aralık 2010 Günlük Forum Tarih
25 Aralık 2010 Günlük Hava Durumu Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 25 Aralık 2010
17 Aralık 2010 Günlük Hava Durumu Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 16 Aralık 2010
16 Aralık 2010 Günlük Hava Durumu Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 16 Aralık 2010
15 Aralık 2010 Günlük Hava Durumu Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 15 Aralık 2010
12 Aralık 2010 Günlük Hava Durumu Tahmini Haritalı Yurt İçi Haberler 11 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş