17. ve 18. yüzyıllarda gemiler hakkında bilgiler resimler ve özellikleri

'Hava ve Deniz Taşıtları' forumunda UquR tarafından 8 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  17. ve 18. yüzyıllarda gemiler hakkında bilgiler resimler ve özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  17. ve 18. yüzyıllarda gemiler hakkında bilgiler resimler ve özellikleri

  7. ve 18. yüzyıllar'ın karavela türü yelkenli gemileri, 19. yüzyıl'da tahta gövdelerin yerini önce demir, daha sonra da çelik gövdeler alıncaya kadar, gemi yapım sanatının en başarılı örnekleri oldular. "East Indiamen" (Doğu Hindistan adamları) denen bu gemilerin bazıları 60 m'den uzun, 15 m'den genişti ve 5 güvertesiyle, 2.000 tonu aşmaktaydı.

  [​IMG]
  Bütün bu gemiler, başka ülkelerin savaş gemilerine ve korsanlara karşı korunmak için toplu savaş gemileri gibi 24'lük ve 32'lik borda toplarıyla silahlandırılmıştı. Ayrıca çoğu tavlun direkleri, gabya çubukları, babafingo direkleriyle donatılmıştı ve yolcular için lüks kamaraları olan ilk yelkenli gemilerdi.

  Bu görkemli gemilerden hiçbiri günümüze kalmamıştır; ama 1628'de tamamlanan ve yakın dönemde Stokholm limanının dibinden çıkarılarak, Stokholm'de korunan İsveç savaş gemisi Vasa ile 1778'de tamamlanan, günümüzde İngiltere'de Portsmouth'da kuru bir havuzda korunan Lord Horatio Nelson'un amiral gemisi HMS Victory, neye benzedikleri konusunda fikir vermektedir.
  East İndiamen'e benzer ticaret gemileri, İngiltere ve Fransa tarafından sömürgeleştirilmiş Batı Hint adalarının değerli ürünlerini Avrupa'ya getirmek için kullanılırken, kıyıdan kıyıya ve iç sularda ticaret yapmak için daha küçük tekneler de yapılmaktaydı. Bunlar Newcastle'dan Londra'ya kömür taşımada, iç sularda ve açık denizde balık avcılığında kullanılıyorlardı.
  İlk olarak Hollandalılar tarafından tasarımı yapılan ve 2. Charles tarafından İngiltere'ye getirilen gezi yatları da, bu dönemde ortaya çıkmıştır. Bu tekneler ya iki direkli ya da genellikle tek direkli yapılıyorlardı.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - yüzyıllarda gemiler hakkında Forum Tarih
17 ve 18. Yüzyıllarda Avrupa Devletleri Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 1 Nisan 2012
15-17. Yüzyıllarda Alâiye Kalesi Tarihi Bilgiler 27 Kasım 2008
2o ve 21. yy larda buluşlar - yirmi ve yirmibirinci yüzyıllarda keşifler-İcatlar Diğer Mesleki Bilgiler 21 Ağustos 2008
Fatih Gemileri Karadan Nasıl Yürütmüştür Tarihi Bilgiler 15 Ocak 2014
Fatih Sultan Mehmet Gemileri Karadan Nasıl Yürüttü Tarihi Bilgiler 30 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş