150 milyon kişi dijital medyaya yasa dışı ulaşıyor

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 6 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  150 milyon kişi dijital medyaya yasa dışı ulaşıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Geniş bant internet hizmeti alan her üç kişiden birinin, yasa dışı şekilde film, müzik ve televizyon programı elde ettiği belirlendi. DSL hatlarının hem hızlanması hem de yaygınlaşması ve 3G (Üçüncü nesil) mobil iletişimin imkanları ile kürsel ölçekte çok büyük veri transfer hareketleri başladı. Hızlı internet erişimi, beraberinde yüksek ölçekli video, müzik ve program gibi yazılımların paylaşımını da hızlandırdı.

  Ancak bu hızlanmaya paralel olarak telif hakları kapmasındaki ürünlerin yasa dışı paylaşımı da birçok ülke ve firma için maddi kayıp yarattı. Dünya çapında milyonlarca kişi kopya ürünlere yöneldi. Söz konusu kişiler, yaptıklarının suç olduğunu bildikleri halde bundan vazgeçmiyor. Küresel geniş bant internet abone sayısının, mobil abonelerle birlikte 500 milyon civarında olduğu düşünülürse 150 milyondan fazla abone, telif hakları gibi yasal düzenlemeleri önemsemeden bilgisayarlarına müzik, televizyon ve video benzeri programları yüklüyor.

  Bu konuda yapılan araştırmada evlerinde kendi televizyonları da olan geniş bant internet abonelerinin video indirme/yükleme (download) alışkanlıkları incelemeye alındı. Araştırmaya yazılımlar dahil edilmedi. Telif hakkı olan medya ya da yazılımların izinsiz kullanılmaması için ''Çalmamalısın'' başlığıyla özellikle yurt dışında birçok kampanya yapıldı. Ancak bu kampanyalara rağmen, ''Çok uluslu medya endüstrisi kendi propagandalarını izletiyor, kendi artistlerini parlatıyor, kendi kazançlarını düşünüyor'' sloganıyla yürütülen karşı kampanyalar da bulunuyor.mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - milyon kişi dijital Forum Tarih
Milyonda bir kısım (ppm) ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 24 Şubat 2013
1 milyon 707 bin kişiye KEY ödemesi yapılacak Ekonomi Ve Borsa 5 Mart 2010
25,1 milyon kişi 2009'da THY'yi seçti Ekonomi Ve Borsa 13 Ocak 2010
Latin Amerika`da 2,2 milyon kişi işsiz kaldı Ekonomi Ve Borsa 12 Ocak 2010
Facebook 350 Milyon Kişiye Ulaştı! İnternet ve Network 3 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş