128 yıllık sır çözüldü

'Yurt Dışı Haberler' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. 128 yıllık sır çözüldü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rusya'da Baykal Gölü üzerinde her kış oluşan kocaman yuvarlak buz kütlelerinin nasıl oluştuğu bilim insanlarını tam 128 yıldır meşgul ediyordu. Ancak yedi yıllık bir çalışma gerçeği ortaya çıkardı.

  [​IMG]

  Yuvarlak buzları ilk defa 1882 yılında bir Rus bilim insanı fark etti. Yuvarlak buz kütlelerinin nasıl oluştuğunu araştırmaya başlayan Rus bilim insanı, o günkü bilgiyle bir sonuca ulaşamadı ve bu durumu "gizemli bir olay" olarak nitelendirdi.

  Bu olaydan 121 yıl sonra bu defa 2003 yılında Baykal Gölü'nün uydu fotoğraflarında aynı yuvarlak buz kütlelerine rastlandı. Kilometrelerce yuvarlak buz kütleleri oluşmuştu.

  Rus bilim insanları, buzun nasıl oluştuğunu anlamak için bir daha kolları sıvadı. Bu defa çalışmalar 7 yıl sürdü. Uzun süren çalışmalar sonrası buz kütlelerinin yuvarlak şekilde oluşmasına gölün altında bulunan doğalgaz kaynaklarının neden olduğu ortaya çıktı.

  Kış aylarında suyla karışan gaz, sıcak buhar oluşturuyor ve bu da yuvarlak dalgalara neden oluyor. Bu yuvarlak dalgalar yukarıya doğru çıktığında iyice soğuyarak buz kütlesine dönüşüyor.  (Hürriyet)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - yıllık sır çözüldü Forum Tarih
İznik çinisinin 400 yıllık sırrı El Sanatları 7 Şubat 2009
Kuran'ın 1300 Yıllık Sırrı Bu Taşta ! Dini Sohbetler Dini Forum 3 Aralık 2008
Efendimiz'in 1400 yıllık mektubu sır oldu Yurt İçi Haberler 4 Eylül 2008
Dünyanın yıllık hareketinin sonuçları madde madde Uzay ve Gökyüzü 18 Ocak 2017
Miladi Takvim bir yıllık süresi belirlenirken esas alınan olay Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş