12 Haziran 2010 da Yapılacak 6. Sınıflar Seviye Belirleme Sınavından Tüyolar

'SBS - ÖSS - Sınavlar' forumunda Dine tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  12 Haziran 2010 da Yapılacak 6. Sınıflar Seviye Belirleme Sınavından Tüyolar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  6.sınıflar Seviye Belirleme Sınavı Tüyoları

  12 Haziran Cumartesi saat 10.00’da başlayacak ve 90 dakika sürecek olan 6.sınıflar Seviye Belirleme Sınavı ile 2010 SBS süreci tamamlanmış olacak.

  [​IMG]

  Seviye Belirlemesınavı sürecinden en çok etkilenen yaşları küçük olması sebebiyle daha çok yıpranan 6. sınıf öğrencilerimize tavsiyeler yapıp sınavlarını kolaylaştıralım istiyoruz. Bu nedenle derslerin uzmanlarıyla geçtiğimiz hafta sonu yapılan 8. sınıflar ve 7. sınıflar SBS’sinin değerlendirmesini yaptık. 6. sınıf SBS’ye daha yakın özellikler taşıyacak olan 7. sınıflar SBS’de branş detaylarına indik ve cumartesi günü yapılacak olan son sınavın ipuçlarını size sunduk.

  Rahat olun sakın endişelenmeyin

  Sınavda müfredat dışı ve sürpriz soru gelmeyecek. Geçen yıldan daha kolay bir sınav olacak. Ümit ediyoruz ki, aynı standartlarda yapılacak olan bu sınav, tüm öğrencilerimize başarılar getirir ve sorunsuz bir şekilde geçer.

  Türkçe’de sorular daha net ve kolay

  2009’daki sorular daha zordu, parçalar daha uzundu, karmaşıktı, çeldiriciydi. Sözcük anlamı soruları daha kapalıydı. Bu yılki sınavda sorular daha netti. 2010’daki sorular genel olarak nispeten daha kolay, daha açık ama seçici ve yanıltıcı idi. Bu yıl sürpriz soru sorulmadı. Soruların düzeyi, geçen yıla göre daha dengeli idi. Dil bilgisi soruları üzerinde bu yıl daha fazla durulmuş, dolayısı ile 6. sınıf sınavında da aynı durum olabilir. Bu yıl, olumsuz soru kökleri, geçen yıla göre daha fazla yer almış. Okurken çok dikkat etmek gerekli.

  Matematikte uzun sorudan korkmayın

  Geçtiğimiz yıla göre bazı konulardan soru sorulmadı ise de müfredat dışına çıkılmadı. Bu yılki sınavda, geçen yıla göre daha az rasyonel ifade kullanılmış. Görsellik geçen yıla göre biraz daha fazla kullanılmış,

  Fen’de sürpriz yok rahat olun

  Bu yılki soruların kalitesi çok güzel... Çok zor ve çok kolay soru yok, seviye orta. Çeldirici soru yok, geçen yıl ile aynı düzeyde sorular sorulmuş. Görsellik geçen yılki gibi devam ediyor. Nispeten daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

  Sosyal’de daha çok bilgi ön planda

  Soruların konu dağılımı,geçen yıl ile aynı hazırlanmış, daha kolay sorular var, yapılma oranı da bu yıl daha fazla olmuştur. Bu yılki şekilli sorular, geçen yıla göre daha az. Görsellik geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam etmiş. Bilgi soruları çoğunlukta olduğu için, yorum yapmamaya dikkat edelim.

  İngilizce’de kelime dağarcığı çok önemli

  Bu yılki sınavda kelime bilgisi, geçen yıla göre daha ağır basmış, görsellik, azalmış. Bu da soruların zorluk derecesini biraz arttırmış.

  Ve sonuç olarak...

  Sorular küçük farklılıklar olsa bile,geçen yıldan çok kopuk değil. Soruların zorluk derecesi, genel olarak geçen yıla göre daha kolay. Uzun metinli sorular var, ancak zor değil... Dikkatli okumak ve şıkları okumaya geçtiğimizde ana metinden kopmamak gerekli. Aksi halde çeldirici şıklara yönlenme olabilir. Görsellik, yeni SBS sisteminde devam ediyor. Bu sorular kolaydır ancak, göz yorgunluğu bizi hataya yönlendirebilir. Geçen haftalarda bahsettiğimiz, dinlenme ve göz antrenmanlarına dikkat etmeliyiz. Geçtiğimiz hafta sonu yapılan sınavların, yukarıda bahsettiğimiz özelliklerinden dolayı, 6. sınıf SBS de aynı özellikleri taşıyacağından, aileler ve öğrenciler olarak stres ve endişeden uzak duralım, moral ve motivasyon depolayalım. Büyük olasılıkla, çok rahat ve başarılı bir SBS geçireceğiz.

  HAZIRLAYAN: Bünyamin ŞAHİN


  Sınavda yaşanabilecek zorluklara karşı ipuçları

  Sınav esnasında kimi zaman sınavla alakası olmayan bir çok düşünce dikkatimizi dağıtabilir. Bu deneyimi hemen hemen bir çok öğrenci yaşamıştır. Aslında bu durum oldukça normal olan fizyolojik bir süreçtir. Beynimiz dakikalarca aynı aktivite üzerinde dikkatini yoğunlaştırdığında kimi zaman kendini dinlendirebilmek için dikkatini dağıtır. Bu durumla karşılaştığınızda panik olmayın. Bu en fazla 30 saniye sürecek olan geçici bir süreçtir.

  PANiK YAPMAYIN!

  Bir çok öğrenrci sınav başladıktan sonraki ilk dakikalarda kolayca sınava adapte olamazlar. Bunun başlıca sebeplerinden birisi de sınavla ilgili yoğun yaşanan heyecan durumudur. Sınavın başında dikkati toplayamamak panik yapılacak bir durum değildir. Sınava konsantre olmak için yoğun çaba harcamayın. Bu zaten kendiliğinden geçecek bir durumdur. Eğe konsantre olmak için yoğun çaba harcarsanız ve başaramazsanız bu sizi daha da kaygılandıracaktır. Kimi zaman sınav esnasında işlerin kötüye gittiğini düşünerek kaygılanabilirsiniz. Örneğin: ‘Bir çok soruyu yapmakta zorlandım, diğerlerinde de zorlanacağım.’ ‘Yaptıklarımın çoğu bence yanlış, başarısız olacağım.’ ‘Bir sürü yapamadığım boş sorum var; diğerlerini de yapamayacağım’ gibi. Bu tür anlarda şunu asla unutmayın; bu sınava yeteri kadar hazırlandıysanız; kimi sorular zor kimileri de kolay gelecektir. Tüm kitapçığı görmeden paniklemeyin, çözemediğiniz sorulara değil; yapabileceklerinize odaklanın. Kimi soruları boş bırakmanız diğer soruları da boş bırakacağınız anlamına gelmez. Kendinize zaman tanıyın.

  KONSANTRE OLMAK iÇiN NE YAPMALI?

  Sınav sırasında yaşadığınız kaygı iyice yoğunlaşır ve konsantre olamaz hale gelirseniz, kalemi ve kitapçığı 10 saniyeliğine bir kenara bırakın. Bu 10 saniye boyunca burnunuzdan karnınızı şişirircesine derin nefes alın ve bu nefesi yavaş yavaş ağzından verin. ‘Sınavda 10 saniye bile kaybetmek istemiyorum’ diyebilirsiniz fakat kaygınızla uğraşarak dakikalar kaybetmek yerine 10 saniye kaybetmek daha akıllıca olacaktır.

  Aysun EROL/ Psikolog

  HERKES KADAR ŞANSLISIN!

  Olumlu düşünmek başarıyı ne kadar artırıyorsa korku da başarıyı aynı oranda düşürüyor. Bu nedenle öğrencilerin sınavdan önce geçmişteki başarısızlıkları bir kenara bırakmalarını tavsiye eden Anafen Dershaneleri’- nden Rehberlik Uzmanı Recep Uysal, olumlu düşünmenin yararlarından bahsetti. Uysal, “Olumlu düşünen öğrenci, sorulara önyargıyla yaklaşmıyor. Böylelikle de soruları okurken dikkatsizlikte kaynaklanan hataları en aza indirebiliyor“ ifadesini kullandı.

  ZEKANIZI ÖLÇMÜYOR

  Sınavın kişiliğin ya da zekanın değil, ders başarısının değerlendirilmesi olduğuna dikkat çeken Uysal, “Bu nedenle sınavı ölüm kalım savaşı, bir şeyin başlangıcı ve sonu olarak görmemek gerekiyor. Kişi kendini başkalarıyla kıyaslamamalı” diye konuştu.

  SİZ DAHA DEĞERLİSİNİZ

  Öğrencilerin genelde kendilerini diğer öğrencilerle kıyasladığını anlatan Uysal, “Öğrenciler, başkalarının daha fazla çalıştığını ve kendilerinden daha fazla çalıştığını düşünür. Bu noktada öğrenci kendisinin de “Herkes kadar çalıştığını ve şanslı” olduğunu hatırlamasını istiyoruz “ dedi.

  HAYATA NASIL BAKARSANIZ ÖYLE GÖRÜRSÜNÜZ

  Sınavda cevapları hatırlayamamanın veya unutmadan kaynaklanabileceği gibi bilgi eksikliğin den kaynaklandığı gibi, kendinizle olan olumsuz diyaloglardan da kaynaklanabilir. Olumlu düşüncelerle bu sorun atlatılabilir.

  Münevver ÇAKIRTAŞ / BUGÜN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haziran 2010 Yapılacak Forum Tarih
Önder Tangolar Haziran Gökleri Altında 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 26 Ağustos 2010
30 Haziran 2010 Çarşamba Günlük Hava Tahmini Resimli Haritalı Yurt İçi Haberler 29 Haziran 2010
TV'de Bugün Ne Var 30 Haziran 2010 Çarşamba Canlı TV Seyret - Radyo Dinle 29 Haziran 2010
TV'de Bugün Ne Var 27 Haziran 2010 Pazar Canlı TV Seyret - Radyo Dinle 27 Haziran 2010
27 Haziran 2010 Pazar Günlük Hava Tahmini Resimli Haritalı Yurt İçi Haberler 27 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş