11 Gizli Google Yeteneği - Google İle neler Yapılabilir ?

'Google Hakkında Her Şey' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  11 Gizli Google Yeteneği - Google İle neler Yapılabilir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Google Arşivlenmiş Sayfalar İle Nasıl Herhangi Bir Web Sitesini Ziyaret Edebilirsiniz


  Google,taradığı her bir sayfanın kopyasını alır ve arşivler. Bu "arşivlenmiş"sürümü, son kullanıcıların, siteniz erişilemez olduğunda aranılan sayfaya erişimini mümkün kılar. Arşivlenen bu sayfa, Google'ın sayfanızı taradığı son sürümün birebir kopyası olacaktır. Arşivlenmiş bu sayfalara arama sonuçlarındaki "Arşiv" bağlantısına tıklayarak ulaşabilmeniz mümkün.

  [​IMG]  Eğer tüm web arama motorlarının sitenizdeki bir sayfayı arşivlemesini engellemek istiyorsanız, aşağıdaki kodu <head> bölgesine yerleştirin:

  • <meta name="robots" **********noarchive">
  Eğer diğer arama motorlarına sayfalarınızı arşivlemeleri için izin vermek ancak sadece Google'ın arşivlemesini engellemek istiyorsanız o zaman aşağıdaki kodu kullanmanız gerekmektedir:

  • <meta name="googlebot" **********noarchive">

  Google'dan Birleşik Devletler ve Diğer Bazı Şehirlerin Hava Durumu Bilgilerine Ulaşmak


  Düzenliolarak seyahat eden ya da yakında seyahat etmeyi planlayan birimisiniz? Muhtemelen gideceğiniz yere varmadan önce havanın nasılolduğunu bilmek istiyorsunuzdur. Google bize bu bilgiye ulaşabilmemiz için çok kolay bir yöntem sunuyor.Gideceğiniz şehrin adından önce "weather" kelimesini yazıp ardındanşehrin, eyaletin, Birleşik Devlerler posta kodunun ya da ülkenin adınıyazmanız yeterli.
  [​IMG]

  • Weather {Şehir Adı}
  Basit ve Karmaşık Hesaplamalar İçin Google Hesap Makinesini Kullanmak


  Google pek çoğumuzun düşündüğü kadar basit değildir. Google'ı bir hesap makinesine dönüştürerek basit matematik sorularından gelişmiş hesaplamaların çözümüne ulaşabilmeniz mümkündür. Google'ın hesap makinesi pek çok matematiksel sözdizimi içeren problemleri bileçözebilecek şekilde tasarlanmıştır, bu sebeple bazen matematikselsoruların cevaplarını aramadığınız zamanlarda bile Google'ın bu soruların cevaplarını size gösterdiğine şahit olmuşsunuzdur. Google'ın bütünleşik hesap makinesi özelliğini kullanabilmek için arama çubuğuna doğrudan matematiksel değerleri girmeniz yeterlidir, tıpkı sıradan bir hesap makinesinde olduğu gibi.

  Basit İşlemler
  [​IMG]

  Gelişmiş Hesaplar
  [​IMG]

  Websiteleri Hakkında İlişkili Bilgileri Almak

  Buözellikle SEO uzmanları ve web tasarımcıları gibi kişileri ilgilendirebilecek bir özellik. Eğer bir web sitesi hakkında çabucakbilgi sahibi olmak istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Bu özellik size web sitesinin tanımını gösterecek, arşivlenen sayfasınaulaşmanızı sağlayacak, benzer sayfaları gösterecek, siteye ve siteden gönderilen bağlantılar listeleyebilecek ve aranan adresi içeren sayfalara ulaşabileceksiniz.

  Tek yapmanız gereken info:sitenizinadresi.com terimini Google üzerinde aratmak.
  [​IMG]

  • info:{url} Bu yöntem info ve iki nokta üst üste arasında boşluk girildiği zaman çalışmamaktadır.

  Google İle Döviz Kuru Bilgilerine Ulaşmak


  Pek çok kez kendi kullandığımız para birimini diğer ülkelerin para birimlerine dönüştürmek isteriz. İşte size bu konuda Google'ın verebileceği basit ancak muhteşem bir cevap. Eğer yeni Apple Macbook'unsizin para biriminizde ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız, tekyapmanız gereken 999 USD in TRL olacaktır. Bir veya daha fazla kur üzerinde dönüştürme işlemleri de yapabilmeniz mümkündür.
  Google Kur Dönüştürücüsü, Google Hesap Makinesi'nin Bir Parçasıdır.

  [​IMG]

  • {numaralı ya da numarasız kur} in {dönüştüreceğiniz kur}
  Havayolu Uçuş Durum Bilgilerine Nasıl Ulaşılır?
  İster evde ister işte olun, uçağa yetişmeniz gerektiğinde mutlaka acele ediyorsunuzdur. Ancak endişelenmenize gerek yok, zira
  Google, uçuşunuzun bilgisini size ulaştırmak için hazır bekliyor. Hem geliş hem de gidiş bilgileri için uçuş detaylarına ulaşmak
  Google ile çok kolay. Bunun için havayolu şirketinin adını ve uçuş numarasınıarama kutusuna girmeniz yeterli. Ayrıca havaalanı gecikme bilgilerineulaşmanız da mümkün. Bunun için üç karakterli havaalanı kodunu ya dahavaalanının bulunduğu şehir isminin yanına "airport" ekleyerek bubilgilere ulaşabilirsiniz.
  [​IMG]

  • {havayoluadı uçuş numarası}
  UPS, Fedex ya da USPS Teslimat Bilgilerini Google'dan Takip Edin


  Google bilgileri farklı kaynaklardan gösterebilme özelliğine de sahip. Nasıl mı? Çünkü sadece paket numarasını girerek
  Google üzerinden UPS, Fedex ya da USPS gönderilerinizin durumunu kontrol edebilirsiniz. Google,gönderiniz hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz sayfanınadresine bir bağlantı içeren özet bilgileri sizlerle paylaşacaktır.

  Eğer geçerli UPS ya da FedEx takip numarası girerseniz, Google'ın arama sonuçlarında göreceğiniz ilk sonuç, sizi tam aradığınız bilgiye ulaşabileceğiniz sayfaya ulaştıracaktır.


  Google'ı Birim Dönüştürme İşlemleri İçin Nasıl Kullanabilirsiniz  Google'ı farklı ağırlık, uzunluk ve diğer pek çok ölçü birimleri arasındadönüştürme işlemleri için de kullanmanız mümkün. Sadece aradığınızdönüştürme terimini arama kutusuna girmeniz sizin için yeterliolacaktır, zira gerisini Google halledecektir. Google Birim Dönüştürücüsü, Google Hesap Makinesi'nin bir parçasıdır.
  [​IMG]


  Google, aralarında ağırlık, mesafe, zaman, enerji, sıcaklık gibi pek çok ölçü birimini otomatik olarak algılama kapasitesine sahiptir.

  • {geçerli birim} in {hedeflenen birim}

  Google'ı Sözlük Tanımlamaları İçin Kullanmak


  Birterim ya da kelimenin anlamını görmek için, kelimenin başına "define"(Türkçe'si tanımla) eklemeniz yeterlidir. Pek çok farklı çevrimiçikaynaktan elde edilen tanımlama bilgilerini görebilmek için "define:"kelimesinin ardından öğrenmek istediğiniz sözcük ya da söz öbeğinigirmeniz yeterli olcaktır. Söz öbeği girmeniz durumunda Google'ın söz öbeğinde yer alan kelimelerin tümünün anlamını arayacağını, kelimeleri ayrı ayrı tanımlamayacağını unutmayın.

  [​IMG]

  • define {word}

  Google İle Farklı Şehirlerin Tarih ve Zaman Bilgilerine Nasıl Ulaşılır?  Google günlük iş yoğunluğumuzu azaltmak için pek çok aracın yanısıra, herhangibir ülkenin ya da şehrin zaman bilgilerine ulaşabilmemizi sağlayacakbir aracı da bizlere sunmaktadır. Dünya çapındaki pek çok şehrin saatbilgilerine ulaşabilmek için "time" teriminin ardından şehrin adınıgirmeniz yeterlidir.
  [​IMG]

  • time {şehiradı}

  Google İle İstediğiniz Şehrin Haritasını Görmek


  Eğer bir şehrin ya da ülkenin haritasını görmek istiyorsanız Google'ın sizin için çok kolay bir çözümü var. İstediğiniz şehrin adını ve ardından "map" terimini yazarsanız, Google size o şehrin haritasını gösterecektir. Haritanın üzerine tıklayarak o şehrin dünya üzerindeki konumunu
  GoogleHaritalar
  web uygulaması üzerinde görebilirsiniz.

  [​IMG]

  • {lokasyon} map
  Kaynak: Smashing Apps
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gizli Google Yeteneği Forum Tarih
Google gizli bilgileri deşifre etti Google Hakkında Her Şey 25 Şubat 2010
Gizli Google: Googol! Google Hakkında Her Şey 10 Şubat 2010
Google Maps'in gizli cenneti Google Hakkında Her Şey 8 Nisan 2009
7. sınıf sosyal ada yayınları Gizlilik Kareleri cevapları nelerdir sayfa 19 Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Eylül 2017
1. Dünya Savaşında İmzalanan Gizli Antlaşmalar Nelerdir Tarihi Bilgiler 13 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş