100 TL'ye konut satışı yapılacak iller

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  100 TL'ye konut satışı yapılacak iller konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  İlk aşamada 16 ilde yapılacak 8 bin 804 konuttan almak isteyen vatandaşlar, bu illerdeki valiliklere başvuracak ve 24 Nisan'a kadar yapılan başvurular kabul edilecek.

  TOKİ'nin yoksul vatandaşlara yönelik yapacağı Adana Akkuyu'da 752, Ankara Mamak-Kusunlar'da bin 176, Antalya Çıplaklı'da 448, Ağrı Suçatağı'nda 280, Bursa Karacabey'de 36, Çanakkale Kepez'de 448, Diyarbakır Üçkuyular'da bin 24, Eskişehir Aşağısöğütönü'nde 928, Erzurum Kazımkarabekir'de 456, Gaziantep Şahinbey'de 592, Konya Meram'da 688, Kilis Merkez'de 96, Malatya Merkez'de 360, Sakarya Korucuk'ta 496, Trabzon Bahçecik'te 224 ve Van Kevenli'de 800 konutun satışı için yarından itibaren başvurular alınacak. Aynı kapsamda Bursa Gürsu'da yapılacak 564 ve İzmir Kemalpaşa'da yapılacak 744 konuta ilişkin başvuru takvimleri daha sonra açıklanacak.

  Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek projeler kapsamında 45 metrekare büyüklüğünde, 1 oda 1 salon nitelikte inşa ettirilecek konutlar, peşinatsız, 240 ay (20 yıl) vadeli ile ve 100 liradan başlayan taksitlerle satılacak.

  Konutlara başvuracak olanlarda, TC vatandaşı olması, uygulama il-ilçesinde en az 3 yıldır oturuyor veya il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması ve Sosyal Güvenlik Kurumuna (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı’na) tabi olmaması, TOKİ'den daha önce konut almaması veya kredi kullanmaması, kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün bulunmaması gerekiyor. Başvuranlarda ayrıca, 30 yaş ve üzerinde olma şartı aranacak. Ancak, eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmayacak. Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş yetim bekar bayanlarda yaş şartı 25 yaş ve üzeri olarak belirlendi.

  Yeşil Kart sahipleri, 2022 Sayılı Kanun kapsamında maaş alanlar ve 3294 Sayılı Kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan yararlananlar da konutlar için başvurabilecek. Ayrıca, başvuru şartlarına sahip ve en az yüzde 50 özürlü vatandaşlara, her projede 3 adet kontenjan ayrılacak. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

  Başvuru sırasında, nüfus Cüzdanı fotokopisi, projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde 3 yıldır ikamet ettiğine dair ikametgah ilmühaberi, aile bireylerinin TC kimlik numaraları, özürlü vatandaşlara Özürlüler İdaresi tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu istenecek. Ayrıca, başvuran vatandaşlar, kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının kira, faiz geliri vb. gelirinin olmadığını beyan edecek.

  Konut almaya hak kazananlar, Mayıs-Haziran aylarında çekilecek kuralar ile belirlenecek. Kuralar sonucunda konut almak için asil ve yedek olarak belirlenenler, gerekli evrakları ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklar. Kanıtlayamayanların hakları iptal edilecek.

  Hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar, konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak. Alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde, sözleşmeleri fesh edilecek.

  Satış için talep toplanan konut 18 konut projesinin ihaleleri, Mayıs sonuna kadar tamamlanacak. İhalelerde çıkan maliyetlere göre, konutların taksitleri, 100 liradan başlayarak 125-130 liraya kadar çıkabilecek.

  Toplam 20 yıl vadeli satılacak konutların taksitleri, normal satışlarda her yıl memur maaşına ve TEFE'ye endeksli olarak artırılıyor.

  Yarından itibaren talep başvurularının alınacağı, ''Yoksul Konutu'' projelerinin uygulanacağı iller ve yapılacak konut sayısı şöyle:

  İLLER KONUT SAYISI

  ADANA AKKUYU 752

  ANKARA MAMAK KUSUNLAR 1,176

  ANTALYA ÇIPLAKLI 448

  AĞRI SUÇATAĞI 280

  BURSA KARACABEY 36

  ÇANAKKALE KEPEZ 448

  DİYARBAKIR ÜÇKUYULAR 1,024

  ESKİŞEHİR AŞAĞISÖĞÜTÖNÜ 928

  ERZURUM KAZIM KARABEKİR 456

  GAZİANTEP ŞAHİNBEY 592

  KONYA MERAM 688

  KİLİS MERKEZ 96

  MALATYA MERKEZ 360

  SAKARYA KORUCUK 496

  TRABZON BAHÇECİK 2.ETAP 224

  VAN KEVENLİ 800

  TOPLAM 8.804


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - TL'ye konut satışı Forum Tarih
Bulgaristan'dan 8 TL'ye et gelecek Ekonomi Ve Borsa 28 Nisan 2010
10 bin TL'ye satılan bu villalar kapışılıyor Ekonomi Ve Borsa 14 Nisan 2010
Kontörden TL'ye geçişteki oyun şikayete gidilecek Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 4 Nisan 2010
Kontör'den TL'ye geçişte gizli zam Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 4 Nisan 2010
CNR'da 300 TL'ye swarovski taşlı terlik.. Ayakkabı ve Çanta Dünyası 11 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş