100 kişiden 5'inde taş!

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  100 kişiden 5'inde taş! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  100 kişiden 5'inde taş!

  Taş böbrekte oluşur ve sistemin her yerinde problem yaratır. En çok üreter taş sorun çıkartır. Düşerken dayanılmaz ağrılar yapar..

  İdrar sistemi, dört organdan oluşur. Bunlar esas görevi yapan böbrek, böbrekte yapılan idrarı torbaya indiren üreter ve mesanede depolanan idrarı dışarı atan üretradır. Böbrek ve üreter sağlı sollu ikişer adettir. Mesane ve üretra tektir. Bu idrar sisteminin görevi, vücudun çalışması sonucu oluşan bazı atıkların dışarı çıkarılmasıdır. Böyle üre gibi zararlı maddelerin atılması da böbreklerin oluşturduğu idrar vasıtasıyla olur. İnsanların yüzde 5'inde hayatının bir döneminde taş görülür. Taşlar böbrekte oluşur ve bu organ sisteminin her yerinde problem yaratabilir ama en çok üreter taşları sorun çıkarır. Ya düşerken çok ağrı yaparlar ya da bir yerde takılır kalırlar. Ağrı üreter adelesinin krampı sonucu oluşur. Bu şiddetli ağrı da bulantı- kusmaya neden olur. Taşın oynayıp idrar yolunu zedelemesi ise idrarda kanama yapar. Böbrekteki taşların bir kısmı uzun zaman sessiz ve zararsız kalırken bir kısmı da büyümeye devam eder. Ama taşların çoğu üretere düşer.

  İDRARA DİKKAT
  Böbreklerden çıkan idrarı mesaneye aktaran üreter erişkin insanda ortalama olarak 25 cm. uzunluğunda ve 6 mm. çapında boruya benzer bir yapıdır. Ama idrar bir borudan akar gibi dümdüz ve düzenli akmaz. Bir boğa yılanının tavşanı yuttuğu gibi, boğum boğum kasılmalarla mesaneye iner. Taşlar da böyle kasılmalarla inerler. Üreterin üç tane dar yeri vardır ve taşlar genelde bu darlıklardan zor geçer. Sonuncu darlık tam mesaneye gireceği yerdedir. Bütün üreteri geçerek buraya kadar gelen pek çok taş burada takılır. İdrar depolama görevi yapan mesane genişleyerek 500 cc civarında idrar biriktirebilir. Mesaneye inen idrarın bir daha geri kaçmasını engelleyen mekanizma vardır. Böylece idrar torbası içindeki idrarın veya mikropların böbreklere ulaşması engellenir. Ayrıca idrar yapma sırasında mesane içinde oluşan basıncın da böbreklere baskı yapması engellenir. Mesaneden idrarı dışarı atan üretra ise kadınlarda 4 cm. uzunluğunda kısa bir tüp yapıdır. Erkeklerde ise ortalama uzunluğu 20 cm.'dir çünkü prostatın ve penisin içinden geçerek daha uzun bir yol kat eder.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kişiden 5'inde taş Forum Tarih
İhtiyar Heyeti Kaç Kişiden Oluşuyor? Konu Dışı Başlıklar 14 Ağustos 2011
Apartman Yönetimi Kaç Kişiden Oluşur Konu Dışı Başlıklar 25 Mayıs 2011
100 kişiden 90'ı dişeti hastası Ağız ve Diş Sağlığı 25 Nisan 2010
Bluetooth ile Diğer Kişiden müzik dinleme Msi v1.3 TR by AqLiFe_07 Müzik Çalar Programları 22 Mart 2010
10 Kişiden Birisi Sosyal Fobili Psikoloji 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş