10 Kişiden Birisi Sosyal Fobili

'Psikoloji' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  10 Kişiden Birisi Sosyal Fobili konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  10 Kişiden Birisi Sosyal Fobili

  Bazen bir davet olur gitmek amma zor gelir, hazırlan git, orada tanıdık tanımadık, bir sürü kişi ile konuş. "Uf keşke olmasaydı bu davet" dersiniz. Bazen de bir davette dostlarınız sizin için kadeh kaldırır ve sizin de birkaç söz etmeniz gerekir.
  Hiç de hazır değilsinizdir, "Nereden çıktı bu şimdi" der, zar zor sıkıntı içinde birkaç kelime edersiniz. Ama bazı kişilerde bu rahatsızlık ve sıkıntı hali o derece baskın olur ki o zaman "sosyal fobi" den bahsederiz.

  Başka korkuların da nedeni


  Sosyal fobi, her 10 kişiden birinin yaşamını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. İnsanda, aşırı derecede başkaları tarafından izlenme ve değerlendirilme korkusuna neden olan bir durum. Bu korku, basit utangaçlık ve toplum içinde heyecanlanma duygusundan çok daha ciddi boyutlarda bir korkudur. Sosyal fobisi olanlar, ömürleri boyunca, başkaları tarafından izlenebilecekleri durumlara girmekten kaçınırlar.


  Diğer insanlarla ilişkileri, eğitimleri ve iş hayatları bazen büyük oranda zarar görür. Birçoğu korkularını yenmek için ilaçlardan ve alkolden medet umabilir. Alkol, gittikleri partilerde, davetlerde veya topluluklara hitabette yardımcı olabilir ama sonunda sosyal fobi kadar büyük bir problem haline gelebilir.


  Tedavi edilmezse ömür boyu sürebilir


  Sosyal fobi çoğunlukla ergenlik yıllarında başlar. Eğer tedavi edilmezse ömür boyu sürebilir. Tedavi edilmeyen sosyal fobi aynı zamanda depresyon ve agorafobi (topluma açık yerlerde bulunma korkusu) gibi başka rahatsızlıkların da oluşmasına neden olabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kişiden Birisi Sosyal Forum Tarih
İhtiyar Heyeti Kaç Kişiden Oluşuyor? Konu Dışı Başlıklar 14 Ağustos 2011
Apartman Yönetimi Kaç Kişiden Oluşur Konu Dışı Başlıklar 25 Mayıs 2011
100 kişiden 90'ı dişeti hastası Ağız ve Diş Sağlığı 25 Nisan 2010
Bluetooth ile Diğer Kişiden müzik dinleme Msi v1.3 TR by AqLiFe_07 Müzik Çalar Programları 22 Mart 2010
Her 5 kişiden birinin safra kesesi taşlı! Genel Sağlık 19 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş