10 Devrimsel Bilgisayar ve Bu Günün Süper Bilgisayarı

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda LogSgLe tarafından 4 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. LogSgLe

  LogSgLe Üye

  10 Devrimsel Bilgisayar ve Bu Günün Süper Bilgisayarı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  İngiliz Charles Babbage tarafından 1822'de tasarlanan bu inanılmaz bilgisayar, ancak yakın zamanlarda üretilebildi. Babbage'ın orjinal tasarımları kullanılarak yapılan mekanik bilgisayarlar mükemmel bir şekilde çalışıyor.


  [​IMG]
  Programlanabilen ve saniyede 357 çarpma işlemi yapabilen Amerikan Ordusu'nun Elektronik Nümerik Bilgisayarı (ENIAC) 1946 yılında ortaya çıktığında bilgisayarların neler yapabileceklerine dair bir fikir vermeyi başardı. Fakat 30 tonluk ENIAC'ın içinde 17,478 vakumlu tüp bulunuyordu ve çalışmak için 150 kilowatt enerjiye ihtiyaç duyuyordu.  [​IMG]
  Geniş çevrebirim seçenekleri ve geniş fiyat aralığındaki farklı modelleriyle S/360 1964 yılında piyasaya çıktığında iş dünyasının büyük ilgisini çekti. S/360'ın popülerliği günümüz modern bilgisayar endüstrisinin temellerini attı.  [​IMG]
  Computer Terminal Corp tarafından 1970 yılında piyasaya çıkarılan ilk kişisel bilgisayarlardan Datapoint 2200'ün anısı günümüzde her PC'nin içinde yaşıyor. CTC sistemin ısınmasını engellemek için işlemciyi tek bir çipe indirme konusunda Intel'e tavsiyelerde bulundu. Böylelikle günümüzün Intel tek çipli PC mikroişlemciler ailesi doğmuş oldu. Fakat sistemler ısınmaya devam ediyor.


  [​IMG]
  Pencereleri ve ikonları olan bir grafik arayüzü, imleci kontrol etmek için bir mouse, bir hard disk ve başka bilgisayarlara bağlanmak için Ethernet bağlantısına sahip bir kişisel bilgisayar. Bu cümle büyük ihtimalle şu anda kullanmakta olduğunuz bilgisayarı tasvir ediyor. Aslında 1974 yılındas Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi'nde üretilen deneysel bir bilgisayar bu özelliklerin tümüne sahipti. Fakat Xerox bu bilgisayarı piyasaya sürmeye cesaret edemedi.
  [​IMG]
  1977 yılında üretilen TRS-80, kullanma kılavuzu teknik bilgiye sahip olmayan sıradan insanlar için hazırlanmış ilk bilgisayarlardan biriydi. TRS-80 bu sayede geniş kitlelere hitap etme imkanı buldu ve bilgisayar tarihinde bir klasik olarak yerini aldı.


  [​IMG]
  1977 yılında Apple Computer tarafından piyasaya çıkarılan ve 15 yıl kadar piyasada kalmayı başaran Apple II, kişisel bilgisayarlar için bir pazar olduğunu herkese kanıtladı. Renkli grafikler kullanma konusunda öncülük eden Apple II'nin bu özelliği, eğitim sektörü tarafından ilgi görürken, iş dünyası tarafından gereksiz bulunmuştu.
  [​IMG]
  1981 yılında piyasaya çıktığında belki en hızlı veya en şık bilgisayar değildi, ama IBM markasına sahipti ve donanım ve yazılım dünyasında birçok standardın oluşmasını sağladı. IBM PC'nin çevresinde gelişen yazılım ve çevrebirim pazarı, günümüzün PC dünyasını doğrudan şekillendirdi.
  [​IMG]
  Apple Macintosh 1984 yılında piyasaya sürüldü ve kişisel bilgisayar endüstrisinin standartlarını yükseltti. Grafikli kullanıcı arayüzüne geçmesiyle Apple Macintosh
  ticari olarak da büyük bir başarıya imza attı.


  [​IMG]
  Günümüzde "en hızlı süperbilgisayar" ünvanını uzun süre elde tutmak kolay değil. Ama ENIAC'dan daha büyük olan Roadrunner şimdilik bu ünvana sahip. Tarihe bakacak olursak, yakın gelecekte bu güce sahip kişisel bilgisayarlarımız olacağını düşünmek çok da yanlış olmaz.


  -------------------------------------------------------------------

  Tabi yeni süper bilgisayarlar çıktı ve hazırlanmakta;

  Süper bilgisayarlar arasındaki rekabet tüm hızıyla devam ederken IBM'den dev bir atak geldi. Daha önce duyurduğu ve 4 bin sunucunun bağlanabildiği süper bilgisayarı halen en hızlılar arasında yer alırken, IBM boş durmadı ve daha da hızlısını yapmayı başladı. Sequoia adı verilen yeni süper bilgisayar üzerindeki çalışmalar devam ederken, firma bu yeni süper bilgisayarı 2011'e yetiştirmeye çalıştığını açıkladı.

  Şu anda ABD Minesota'da üzerindeki çalışmaların devam ettiği Sequoia ve ona göre daha küçük bir bilgisayar olan Dawn'ın, nükleer testlerin simüle edilmesi için kullanılacağı açıklandı. IBM, Sequoia'nın bunun dışında gelişmiş hava tahminleri ve petrol arama gibi işlemlerde de çok faydalı olacağı görüşünde. Gücü, tam 2 milyon laptop'un gücüne eşit olan Sequoia, IBM'in iddilarına göre ebatları için oldukça düşük bir enerji tüketimine sahip. Diğer yandan yeni süper bilgisayar 96 buzdolabı büyüklüğünde olacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Devrimsel Bilgisayar Günün Forum Tarih
Bilinçli bir tüketici bilgisayar alırken nelere dikkat eder kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Şubat 2017
Bilgisayar ve internet bağımlılığın belirtileri kısaca Psikoloji 18 Ocak 2017
Bilgisayar oyunlarının yararları ve zararları kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Ocak 2017
Bilgisayar donanımını oluşturan birimler kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 10 Nisan 2016
Whatsapp bilgisayarda kullanma İnternet ve Network 2 Temmuz 2015

Bu Sayfayı Paylaş