1 yılın ardından PC'niz hala tehlikede!

'Spy ve Virüs Haberleri' forumunda Dine tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  1 yılın ardından PC'niz hala tehlikede! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Conficker adlı solucan meşhur olalı ve üzerine kıyamet senaryoları üretileli bir yıldan fazla oldu.

  Bu senaryolar henüz gerçekleşmedi, ama problem tamamen ortadan kayboldu demek de mümkün değil. Çünkü 1000 bilgisayarın 25'inde hala bu solucan bulunuyor.

  2008'in Ekim ayında Microsoft MS08-067 kodlu acil bir güncelleme çıkararak işletim sisteminin açıklarını kapamaya çalışmıştı. Bu güncellemeden birkaç haftasonra Conficker ya da Downadup denen solucan ortaya çıkmış ve Ocak 2009'da söylenenlere göre milyonlarca PC'ye bulaşmıştı.

  [​IMG]


  Solucan o kadar korkutucu olmuştu ki CBS'in meşhur "60 dakika" programı bile konuyla ilgili bir bölüm yaptı.1 Nisan'da botların kendilerini güncelleyeceği iddia edildi, hatta bu tarihte bir çok sistemin kilitleneceği söylendi.


  Üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen korkulan şeylerin hiçbiri gerçek olmadı. Fakat bir güvenlik şirketi, yaptığı araştırmada inceledikleri PC'lerde %2.5 oranında Conficker'a rastladı. Bot her ne kadar unutulmuş olsa da botnet hala faaliyette.

  Amerika İç Güvenlik Bakanlığı botu tamamen yok etmek için bir çalışma başlattı fakat bu çalışma başarısızlıkla sonuçlandı. Çalışmayı yapan grup başarısızlığı kabul etse de bot hakkında çok önemli bilgiler öğrendiklerini iddia ediyorlar. Şimdi, Conficker ile mücadelede yeni yöntemler geliştirilmesi bekleniyor.​
   

 2. avatar

  avatar Üye

  eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş