1 oy alan muhtar kendi oyuyla muhtar seçildi

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  1 oy alan muhtar kendi oyuyla muhtar seçildi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir'in Çeşme ilçesinde, Altınkum Mahallesi Muhtarlığı için yarışan 4 adaydan 3'ünün mahallede yaşamadığı ortaya çıkınca, 1 oy alan Kadri Orak ilçe seçim kurulu tarafından muhtar olarak belirledi.

  Yeni Muhtar Kadri Orak, sonuçtan memnun olduğunu belirterek, ''Hukukun oyu galip geldi'' dedi.

  Alınan bilgiye göre, 29 Martta yapılan yerel seçimlerde Altınkum Mahallesi Muhtarlığı için eski muhtar Cemal Bozkurt, Serkan Canlar, Murat Yurttaş ve Kadri Orak yarıştı. Seçimin ardından yapılan sayımda sandıklardan Serkan Canlar için 15 oy, Cemal Bozkurt için 14 oy, Murat Yurttaş için 9 oy çıkarken, Kadri Orak'a ise sadece 1 oy alabildi.

  Seçimde sadece kendisine verdiği bir oyun sahibi olan Kadri Orak, diğer adayların mahallede oturmadığını öne sürerek Çeşme İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.

  Müracaatı inceleyen ilçe seçim kurulu, Kadri Orak dışındaki adayların mahallede oturmadığını ve bu nedenle muhtar adayı olamayacaklarına hükmederek, bu kişilerin adaylıklarını iptal etti.

  Bu kararın ardından ilçe seçim kuruluna giderek mazbatasını alan Kadri Orak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarından memnun olduğunu belirtti. Orak, Çeşme'de çiftçilik yaptığını, sosyal güvencesi olmadığı için muhtar olmayı istediğini ve seçimlerde aday olduğunu ifade etti.

  -''HUKUKUN OYA GALİP GELDİ''-
  Seçim öncesinde hiç bir seçmenin kapısını oy için çalmadığını dile getiren Orak, ''Seçim günü gittim oyumu attım. Sonra kuzularım vardı onları çayıra saldım. Seçimlerde bir aday 15, diğeri 14, öbürü 9 oy aldı. Bana da 1 oy çıktı. Ertesi gün seçim kuruluna itiraz ettim. Yasal olan benim adaylığımdı. Neticede hukukun oyu galip geldi'' diye konuştu.

  Eşinin ikametgahının Almanya'da olması nedeniyle oy kullanamadığını, oğlunun da askerde olduğunu belirten Orak, ''Bana 1 oy çıktı, ama herkes gelip beni tebrik etti. Ben de onlara teşekkür ediyorum'' dedi.

  Sadece kendi oyuyla seçilmiş bir muhtar olarak mahallenin sorunlarına korkusuzca eğileceğini ifade eden Orak, ''Hiç kimseden çekincem yok. Kaymakama da belediye başkanına da mahallemizin sorunlarını anlatabilirim. O da bir insan, ben de bir insanım, oy kaygım da yok'' şeklinde konuştu.

  Orak, ilk icraat olarak mahallenin bazı yerlerinde bulunan elektrik aboneliği sorunu ele alacağını sözlerine ekledi.

  Seçimi kaybeden adaylardan eski muhtar Cemal Bozkurt, geçen yıllarda kendisinin mahallede oturmadığına yönelik şikayette bulunulmadığını ve bir dönem muhtarlık, bir dönem de azalık yaptığını söyledi. Bozkurt, ''İtiraz olunca diğer arkadaşımız seçilmiş. Ben zaten kaybetmiştim. Bu nedenle konunun üzerine gitmedim. Hayırlı olsun'' dedi.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - alan muhtar kendi Forum Tarih
Ulaşım alanında gelişmeler toplum hayatını nasıl değiştirebilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Düzenli bir yerleşim alanı hangi özelliklere sahip olmalı? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yahudilik'te yer alan on emir nedir kısaca Diğer Dinler İnançlar 18 Şubat 2017
Ülkemizde sağlık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Ülkemizde eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş