1 hafta geçmeyen morluk neyin habercisi?

'Genel Sağlık' forumunda DilzaR tarafından 29 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  1 hafta geçmeyen morluk neyin habercisi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Farkında olmadan gıdaların yararlarını nasıl sıfıra indiriyoruz...

  [​IMG]


  Enzimler sağlığımız açısından hayati önem taşır. Besinler yoluyla aldığımız protein, yağ ve karbonhidrat enzimler olmadan sindirilemez. Enzim yetersizliği yaraların iyileşme sürecini uzatır, mide ve hazımsızlık sorununa, kilo artışına yol açar. Pişirilme biçimleri, hazır yiyecekler, pastörize işlemleri ve bekletilme nedeniyle gününümüzde besinler enzimleri neredeyse yok olmuştur...
  Bir hücrede 3000 farklı enzim bulunur. Enzimler hücre zarının inşasından gıda moleküllerinde enerjinin depolanmasına kadar her türlü işte görevlidir. Besinlerle aldığımız protein, yağ ve karbonhidratlar enzimsiz sindirilemez. Araştırmalar mide, hazımsızlık sorunu yaşayanlarda enzim eksikliğini göstermiştir.
  YAŞLILIĞIN SORUNU
  Enzim eksikliği 40'lı yaşlardan sonra görülür ve yaşlılığın da önemli sorunudur. Enzim eksikliği sonuçlarını görebilmek, enzim eksikliğinin yaşamımızda ne gibi faaliyetleri engellediğini ve şikayet olarak dillendirdiğimizi görmek açısından önemlidir.
  DİYABETE GİDEN YOL
  Tükürükte enzim vardır. Ekmekteki nişasta, tükürükteki enzimle şekere dönüşür. Pankreas bezi önemli enzim kaynağıdır. Salgısıyla protein karbonhidrat ve yağları parçalar. Hatalı beslenme, aşırı gıda tüketimi, stres, pankreası bozar ki, bu da en büyük enzim kaynağının yok edilmesidir. Pankreasın görevlerinden biri de insülin yapımıdır. İnsülin eksilirse şeker hastalığı oluşur.
  BESİNLERDEN NASIL YOK OLUYOR
  Pişirilme biçimleri, hazır yiyecekler, pastörize ve bekletilme işlemleriyle besinler enzimden yana fakirleşmiş, hazır yiyeceklerde doğal enzimler neredeyse yok edilmiştir. Bu da kilo almanıza yol açar; lipaz ve amilaz enzimleri yok edildiğinde, yağları, karbonhidratları sindiremez ve vücutta depolanır. Mesela bir zamanların en büyük enzim kaynağı süt enzimden yoksunlaşmıştır. Pek çok enzim 50 derece ısıda bozulur. Sütün pastörize edilmesi de enzimleri eksiltir.
  BAHÇEYLE MARKET FARKI
  Vücudun enzim yapabilmesi için ihtiyacı olan vitaminler ve eser elementler günümüzde üretilen besinlerde yeterli miktarda yoktur. Bahçelerde yetişen enzim açısından zengin sebze ve meyveler artık marketlerden ya da manavlardan aldığımız; bekleyerek enzimini kaybetmiş besinler haline gelmiştir. Vücudun sağlıklı biçimde enzim üretimini gerçekleştirebilmesi en az besinler yoluyla aldığımız enzim yeterliliği kadar önemli bir konudur. Hastalıklar antibiyotik kullanmanızı gerektiriyorsa akabinde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için enzimden zengin beslenme sistemi geliştirmelisiniz.
  ÇİĞ MEYVE, SEBZE İLE BESLENİN
  Taze, çiğ sebze ve meyveleri bolca tüketin. Sebzeleri pişirmek yerine çiğ tüketmeye çalışın. Vitamin içeriği zengin besinleri tercih edin, fast food tarzı beslenmeden, ve işlenmiş ürünlerden uzaklaşın.
  KAN YAĞLARINI DÜZENLiYOR
  Enzimleri bazıları besinlerin sindirilmesinde önemli gör evler üstlenir. Örneğin laktaz enzimi sütteki laktoz şek erini, tükürükteki amilaz enzimi yiyeceklerdeki nişastalı maddeleri, pepsin midede bulunan ve yiyeceklerdeki pr oteini parçalayan önemli bir enzimdir. Protein parçalayıcı enzimler damar içinde pıhtı oluşumunu engeller, damar içindeki pıhtıları çözer, kanın akıcılığını iyileştirir. Yağları parçalayan lipaz enzimi kan yağları düzeyi düşer.
  Stres yönetimi yapmak faydalı
  Yaş ile birlikte enzim düzeyi düşer. Enzimleri artırmanın yolu da sağlıklı beslenmeden geçecektir. İşlem görmemiş doğal besinlerin seçimi, enzim kalitesini etkileyecek stres gibi olumsuz koşullardan mümkün olduğunca uzaklaşmayı bilmek bir başka deyişle stres yönetimi yaparak sorunlarla başaçıkabilmek, enzimleri korumaya odaklı bir yaşam ve beslenme sistemi geliştirmek bu yolda önem taşır.
  Mucizevi meyve ANANAS
  Ağır proteinleri sindirmeye yarayan bromelain enzimi bakımından zengin olan ananas doğal şekerler açısından enerji kaynağıdır. Ananas besinlerle az miktarda alınan manganezi de içerir. Manganez enzimlerin etkinliğinin görülebilmesi ve antioksidan özelliğinin daha verimli olabilmesi için çok önemlidir.
  Ananas ayrıca B1 vitamini içerir. B1 vitamini enzimatik reaksiyonların tamamlayıcısıdır ve enerji üretimine katkı sağlar. İyi bir C vitamini kaynağı da olan ananas özellikle yaşlanma etkilerine karşı iyi bir antioksidandır
  1 haftada geçmeyen morluklar neyin habercisi?
  Enzim yetersizliği yaraların iyileşme sürecini uzatır. Cilt yüzeyinde vurmalar çarpmalar sonucu oluşan morlukların iyileşme süreci uzuyorsa enzim yetersizliğinin habercisi olabilmektedir. Enzim yetersizliği birbirini tetikleyici süreçleri de ortaya çıkarabilmektedir. Yani enzim yetersizliğiniz varsa ve bu sindirimde yaşanan bir problemse kan pıhtılaşması da risk altında olabilecektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - hafta geçmeyen morluk Forum Tarih
Turizm haftası sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 26 Ocak 2017
Kütüphaneler Haftası hikaye öykü örneği Masallar-Hikayeler-Destanlar 23 Ocak 2017
Kütüphaneler haftası yazı örneği Kitap, Resim ve Dergi 22 Ocak 2017
İnsan hakları haftası kompozisyon örneği Eğitim Bilgileri 3 Aralık 2015
Bilişim haftasıyla ilgili yazı kısa Eğitim Bilgileri 6 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş