1 Aylıktan Küçük Yavru Kedinin BesLenmesi

'Kedi ve Köpekler' forumunda NeslisH tarafından 14 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  1 Aylıktan Küçük Yavru Kedinin BesLenmesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gözleri açılmamış bir yavru kedi 15 günlükten büyük değildir. Yavrunun beslenmesini, bulduğunuz andaki fiziksel durumuna göre sağlanamız gerekebilir. Ayrıca kendi başına beslenemeyeceği için onu doyurmak size düşecektir.
  İlk olarak bir veterinerden yardım isteyin. Götürebiliyorsanız kliniğe götürün ya da telefonla bilgi alın.

  Henüz kendisi beslenemeyen kedilerin beslenmelerini sağlamanın en sağlıklı yolu yavru kediler için yapılmış olan biberonlardır. Biberon temin etmeniz mümkün değilse damlalık veya iğnesiz bir şırınga da işinizi görebilir. Şırınga ya da damlalık temin edemiyorsanız bir plastik eldiven, temiz ve düz bir poşet acil durum çözümü olabilir. Plastik eldivenin sadece bir parmağının ucunu, poşetin bir köşesini iğne ya da makas yardımıyla 1-2 milimetre delmeniz gıdanın gelmesi için yeterlidir. Açtığınız delik küçük olursa yeteri kadar beslenemeyebilir, fazla büyük olursa da boğulmasına yol açabilir. En kısa zamanda biberon temin ederseniz emin olun beslenmesini daha kolay yapacaksınız.

  Şırınga veya damlalık ile beslerken de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gıdayı kediye verirken nazik ve yavaş olmaktır. Gıdayı asla çok hızlı enjekte etmemelisiniz. Şırınga ya da damlalığın açısını çok iyi ayarlamalısınız. Şırıngayı veya damlalığı geriye, boğazına doğru tutarsanız kedinin boğulmasına sebep olabilirsiniz. Şırınganın sadece ucunu, yani bir kaç milimlik bir kısmını kedinin ağzına sokmalısınız.
  Kediyi şırınga veya damlalıkla beslemenin en kolay şekli, yüzü size dönük olacak şekilde dizinize ya da kucağınıza aldıktan sonra ensesindeki deriyi nazikçe geriye doğru çekerek ağzının hafifçe açılmasını sağlamak olacaktır. Direnmeye çalışabilir. Bu durumda biraz sakinleşmesini sağlayın ve beslemeye bir süre ara verin.
  Bu şekilde tutumakta zorlanıyorsanız kedinin başını nazikçe avucunuza alarak dizinizde tutabilirsiniz. Çok fazla hareket etmesine izin vermeden şırıngayı ağzının yan tarafına yerlestirip gıdayı yavaş yavaş enjekte edebilirsiniz. Şırıngayı biberon pozisyonunda da tutabilirsiniz ama emmeye çalışacağı için damağını zedelemesi söz konusu olabilir. Genellikle şırınga ile beslenen yavru kedilerin ağzında yaralar oluşur. Bu duruma meydan vermemek için şırıngayı mümkün olduğunca kedinin damaklarına değdirmemeye çalışın.

  Biberonla besleyecekseniz yaşına en uygun olan biberon ağızlığını tercih etmelisiniz. Petshoplarda yavru kediler için uygun büyüklükte biberonlar bulabilirsiniz. Bebekler için kullanılan biberonları tercih etmeyin. Meme ağızları çok geniş olacağından dolayı yavru yeteri kadar beslenemeyebilir.
  Veterinerinizin tavsiye ettiği şekilde ve miktardaki mamayı biberona doldurduktan sonra kediyi bir havluya sarın. Beslenme sırasında aşırı heyecanlanıp çok hareketleneceği için tırnak darbeleri almanız ve yaralanmanızı engellemek için havlu önlem olabilir. Ayrıca beslenirken dökülebilecek gıdanın da havlu yardımıyla dağılmasını engellemiş olursunuz..

  Dik bir şekilde oturup, kediyi kucağınıza alın. Kediyi tutarak sırtını kendinize yaslayın. Arka patileri kucağınızda ön patileri elinizde olacak şekilde tutun. Diğer elinizde biberonu nazikçe ağzına yerleştirmeye çalışın. İlk anda ne olduğunu anlamayacaktır. Biberonun içindeki gıdadan bir miktar ağzının kenarlarına damlatın. Tadını aldıktan sonra yeniden biberonu ağzına yerleştirmeye çalışın. Bir kaç beceriksiz hamleden sonra biberonu emmeye başlayacaktır. Biberonu emmeye başladıktan sonra ön patilerini serbest bırakın böylece biberonu ön patileriyle tutabilecektir. Bir kaç kez ara vererek dinlenmesini sağlayın ve düzgün beslenip beslenmediğini kontrol edin. Biberonla bile boğulma riski yaşayabilirler.

  Doyduğu zaman biberonu bırakacaktır. İçinde gıda kaldıysa bitirmesi için zorlamayın. Eğer verdiğiniz miktarın yeterli olduğuna eminseniz biberondaki gıdayı bitirdikten sonra tekrar doldurup vermeyin. Beslenmesi bittikten 15-20 dakika sonra tuvaletini yaptırın.  Annesiz bebek kediler günde en az 4 defa beslenmelidir. Beslenmenin hemen ardından bebeğin karnında bir genişleme olabilir ancak bu genişlemenin aşırı olmamasına dikkat edilmelidir. Doğumdan sonra birkaç hafta boyunca bebek kediler yemekten ve uyumaktan başka hiçbirşey yapmayacakları için sürekli miyavlamaları üşüdüklerine veya acıktıklarına işaret edebilir.

  Evde hazırlanan mamalar çoğu zaman bebek kedilerin beslenmesinde tercih edilir. Ancak birebir kedi sütüne bağlı kalınarak hazırlanan ve içinde her türlü vitamin ve minareli barındıran kedi mamalarını da veterinerinizden temin edebilirsiniz (örnek kitty milk ve milkopet). Bebek kediyi sürekli sütle beslemek kesinlikle tavsiye edilmez. Bu tür beslenme şekli ciddi boyutlarda ishale yol açabilir. Ama yinede inek sütüyle beslenecekse laktozsuz olanları tercih edilmelidir.

  Acil durumlarda kalındığında bir kaç öğün ya da gün için örnek mama karışımı şu şekilde olabilir.
  1 su bardağı yarı yarıya sulandırılmış süt 1 tatlı kaşığı şeker 1 çay kaşığı fosfo-kalsiyum granül
  Sütü sulandırmaktaki ya da laktozsuz süt kullanmaktaki amaç, kediye anne sütünden başka bir süt verileceğinden dolayı oluşabilecek alerjik reaksiyonu engellemektir. Laktozsuz süt kullanmak, sütün kedide gaz yapmayacağı anlamına gelmez. Ayrıca sulandırılmış sütle beslenen kedinin raşitik olması kaçınılmazdır.

  Veterinerinize danışarak, prematüre bebek maması, kitty milk veya milkopet toz mamaları paketlerin arkalarında bulunan tarife göre hazırlanarak verilebilir.

  Bu gibi durumlarda kullanılacak en doğru beslenme şekli, premium mama markalarının kediler için ürettikleri bakım mamalarını kullanmaktır. (Örn: Hill's a/d)
  Yine veterinerinize danışarak Multi Tab veya Vidaylin Şurup gibi vitaminlerden bir kaç damla verebilirsiniz
   

 2. zilli

  zilli Yeni Üye

  ben kedilerimi whiskasla besledim. Çok da sağlıklılar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aylıktan Küçük Yavru Forum Tarih
Küçük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016
Osmanlı küçük bir beylikten nasıl büyük bir devlet haline gelmiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Küçük Kemancı Özeti Kısa Kitap, Resim ve Dergi 16 Şubat 2014
Küçük Kemancı kitabının özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 16 Şubat 2014
Maddenin en küçük parçacığına hangi yöntemlerle ulaşabiliriz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş