0-4 Ay Arası Bebeklerin Beslenmesi

Eylül

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
0-4 Aylık bebeğin beslenme önerileri
bebeklerde 0-4 ay arası beslenme
Bebek ve Beslenme

Anne sütünün mükemmel bir besin kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz Anne sütü besin içeriği ile kolay hazmedilir, etkili bir biçimde kullanılır. Çocuğğunuzu hastalıklardan korur, mamalarla beslenmeden daha ucuza mal olur. Bunun ötesinde emzirmek suretiyle, anne ile çocuk bağının kurulması kolaylaşır, yeni bir hamileliğin gecikmesi ve annenin sağlıklı kalmasıda mümkün olur.

Doğumdan sonraki ilk 4 ayda yalnızca anne sütüyle beslenen bebekler ishal ve zatürree gibi bulaşıcı hastalıklara, alerjik rahatsızlıklara daha az yakalanırlar, daha sağlıklı büyürler.

Biberon maması seçiminde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirim sistemini düzenleyen “prebiyotik lif” içerenler tercih edilmelidir. Anne sütü ve/veya biberon maması ile beslenen bir bebeğin ilk 4 ay başka hiçbir ek besine ihtiyacı yoktur.

İlk 4 ay bebeğinizi tek başına anne sütüyle besleyiniz. Bu aylarda anne sütüyle birlikte verilen ek besinler bebeğin anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller.
Ancak sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması nedeniyle bebeklerde bu aylarda sıkça gaz sancısı görülür. Bu hem bebeği hem de ailesini huzursuz edebilir. Bu gibi durumlarda hem gaz sancısını hafifletmek hem de rahat uyutabilmek için bebekler için özel olarak hazırlanmış bitki (rezene, papatya gibi) çaylarını bebeğinizin beslenmesine engel olmayacak şekilde, beslenme aralarında istenilen sıklık ve miktarlarda verebilirsiniz.
 

Üst