0-4 Ay Arası Bebek Beslenmesi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 8 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  0-4 Ay Arası Bebek Beslenmesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  0-4 Ay Arası Bebek Beslenmesi
  0-4 ay bebeğin emerek beslenme evresidir. Bu dönemden önce bebeğin yutma refleksi zayıftır ve süt çocuğu kaşıkla verilenleri yutamaz, ağzından geri çıkarmaya eğilimlidir. 0-4 ay bebek beslenmesinde sadece anne sütü kullanılmalıdır. Süt çocuklarının büyük çoğunluğunda anne sütü ilk 4 ay tek başına yeterlidir. Anne sütü yeterli ise bebeğin suya dahi ihtiyacı yoktur. Yeterli kilo alabilen süt çocuğu bu süreden sonra da sadece anne sütü ile beslenmeye devam edebilir. Anne sütüne ilave gıdaların başlama zamanı, annenin süt salgılama performansı, çocuğun büyüme ve gelişme hızı dikkate alınarak ayarlanmalıdır. Bu dönemde sadece doktor önerisi ile D Vitamini kullanılabilir.

  Anne sütü yoksa, verilemiyorsa ya da yetersizse bebeğinizin beslenmesi mutlaka doktorunuzun önerdiği anne sütüne yakınlaştırılmış bir biberon maması ile desteklenmelidir. Biberon maması seçiminde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirim sistemini düzenleyen “prebiyotik lif” içeren besinler tercih edilmelidir. Anne sütü veya biberon maması ile beslenen bir bebeğin ilk 4 ay başka hiçbir ek besine ihtiyacı yoktur. Biberon mamasıyla beslenen bebeğin ihtiyaçları ayına ve kilosuna göre değişmektedir.

  Doymamaya başlayan ve yeterli kilo alamadıkları izlenen çocuklara en azından bazı öğünlerde uygun ek gıdaların başlanması gerekir. Kaşıkla beslenmeye geç başlanan çocukların bazılarında çiğneme ve katı gıdayı yutabilmek için dilin dönme reflekslerinde gecikme olmaktadır. Bu nedenle büyümesi yeterli olsa bile 4-6. aylarda kaşıkla ek gıda verilmeye başlanması önerilmektedir.

  Sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması nedeniyle bebeklerde bu aylarda sıkça gaz sancısı görülür. Bu hem bebeği hem de ailesini huzursuz edebilir. Bu gibi durumlarda hem gaz sancısını hafifletmek hem de rahat uyutabilmek için bebekler için özel olarak hazırlanmış bitki çaylarını örneğin;rezene, papatya gibi bebeğinizin beslenmesine engel olmayacak şekilde, beslenme aralarında istenilen sıklık ve miktarlarda verebilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arası Bebek Beslenmesi Forum Tarih
0-4 Ay Arası Bebeklerin Beslenmesi Çocuk Yemekleri 12 Ekim 2011
6 - 9 Ay Arası Bebek Beslenmesi Çocuk Yemekleri 22 Eylül 2010
Çiçekler Arasındaki Güzeller - Bebek Resimleri Çocuk - Bebek Resimleri 13 Şubat 2011
20-29 Yaşlar Arasındaki Hamileliklerde Bebek Ölümü Riski Azalıyor Gebelik ve Annelik 7 Kasım 2010
1-2 Yaş Arası Bebek Oyuncakları Oyuncaklar ve Tanıtımları 24 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş