“Denize Dökülenler” 2009-2010 yılında tekrar seyirciyle buluşuyor

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  “Denize Dökülenler” 2009-2010 yılında tekrar seyirciyle buluşuyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  İstanbul Tiyatro Atölyesi “Denize Dökülenler” 2009-2010 yılında tekrar seyirciyle buluşuyor...

  İstanbul Tiyatro Atölyesi’nin (İSTAT) ülkemiz coğrafyasında yaşanmış ve etkileri halen sürmekte olan insan göçlerini incelemek ve birinci elden hikaye anlatıları temel alınarak oyun metinleri oluşturmak üzerine şekillendirdiği “Göç Hikâyeleri” projesinin ikinci ayağı “Denize Dökülenler” 2009-2010 yılında tekrar seyirciyle buluşuyor.

  “Denize Dökülenler” İstanbul Tiyatro Atölyesi’nin 2006 yılının yaz aylarında başladığı “Göç Hikayeleri” projesinin ikinci adımını oluşturuyor. Bu proje kapsamında hazırlanan ilk oyun olan “Turnalar” 2006-2007, 2007-2008 tiyatro sezonlarında sergilenmişti ve 1960’lı yıllarda Almanya’ya göç eden insanların tanıklıklarına, İstanbul Tiyatro Atölyesi kadrosundaki oyuncuların kişisel anı ve gözlemlerine, Almanya’ya göç olgusu üzerine yapılmış edebi ve kuramsal çalışmalara dayanıyordu. “Denize Dökülenler” ise, Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminden kısa bir süre sonra, 1923’te, Lozan’da alınan mübadele kararı doğrultusunda Anadolu’dan göç etmeye zorlanan insanların hikayelerine odaklanır.

  “Denize Dökülenler”e hayat veren unsur, milliyetçi bir tarih yazımının ve milliyetçi söylemce yapılandırılmış bakış açısının dışına çıkarak kendi geçmişimize bakabilme ve onunla yüzleşebilme arzusudur. “Denize Dökülenler” önyargılı ve kimlik temelli yaftaları bir tarafa atarak, tiyatronun sağladığı olanaklar yoluyla, denize dökülmenin insani deneyimine yoğunlaşır. Böyle bakıldığında, denize dökülen ve kaybedilenlerin aynı zamanda kendimizden, kendi insanlığımızdan yitirdiklerimiz olduğu belki fark edilebilir. Ve çoğu zaman, yeniden insan olabilmemiz için insan uygarlığının yarattığı vahşetlerle yüzleşmemiz ve unutmamamız gerekir.

  Oynayanlar:
  Seda Ballıkaya, Seher Eylem Kaya, Sibel Sağlam, Yasemin Uzun, Emel Yürek, Demet Yürük

  Metin Düzenleme ve Sahne Yönetimi: Kerem Karaboğa
  Oyun tarihi ve yeri: 26 Aralık Cumartesi Saat: 19:00
  Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi ( Adres: Zeytinoğlu Cad. No:8 Etiler/ Beşiktaş)

  kaynak :tiyatrodan​
   

Bu Sayfayı Paylaş