‘Yılmaz Güney dönmeyecek’

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda EbruLi tarafından 8 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. EbruLi

  EbruLi Üye

  ‘Yılmaz Güney dönmeyecek’ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nazım Hikmet’ten sonra oyuncu ve yönetmen Yılmaz Yılmaz Güney’in de vatandaşlığa iadesi gündeme geldi.

  Fatoş Güney, vatandaşlığın kağıt üzerinde bir işlem olduğunu ve Yılmaz Güney’in “Cenazesini kesinlikle oraya getirmeyi düşünmüyorum” dedi. Yılmaz Güney, 12 Eylül döneminde kendi dergisi Güney’deki yazılarından dolayı yaklaşık 100 yıla yakın ceza istemiyle yargılanıyordu. Güney, 1981’de Isparta yarı açık cezaevinden izinli olarak ayrıldı ve yurtdışına kaçtı. Cezaevinden firar ettikten sonra ‘Yol’un kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivali’nde ödül aldı. 12 Eylül döneminde vatandaşlıktan çıkartılan Yılmaz Güney (Pütün), son yıllarını Paris’te geçirdi. 1984’te mide kanserinden yaşamını yitiren Güney, Père Lachaise Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.

  NTV’ye konuşan Fatoş Güney, “Yılmaz daha hayattayken, 1983 yılında Kenan Evren döneminde vatandaşlıktan çıkarıltılmıştı ve bu onu çok üzmüştü. Ama ben bunu hiç önemsemedim. Vatandaşlıktan çıkarılması da, alınması da benim için sadece kağıt üzerinde bir işlemden öteye geçemez” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nazım Hikmet’in vatandaşlığa iadesi ile ilgili kararnamenin ardından, “Yılmaz Güney’in de vatandaşlığı ile ilgili sorunlar varsa düzeltiriz” açıklamasını yaptı. Fatoş Güney, Yılmaz Güney’in vatandaşlığa yeniden alınması girişimi ile ilgili olarak, “Bu noktadan sonra benim açımdan önemi olmayacak. Çünkü ben bu işlemin kağıt üzerinde olduğuna hep inandım. Yılmaz Güney, mücadelesiyle, eserleriyle her zaman Türkiye insanının gönlünde yaşadı ve yaşıyor. Onun için benim herhangi bir girişimim olamaz. Ama kendileri eğer bir girişimde bulunacaklarsa, bu onların sorunudur. Cenazesini kesinlikle oraya getirmeyi düşünmüyorum” dedi.

  FRANKFURT
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ‘Yılmaz Güney dönmeyecek’ Forum Tarih
Güneydoğu şehirleri ve meşhur olan şeyleri nelerdir kısaca G.Anadolu Bölgesi 18 Ocak 2017
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kültürel özellikleri kısaca G.Anadolu Bölgesi 23 Kasım 2016
Güneydoğu Anadolu bölgesi tarım ürünleri kısaca G.Anadolu Bölgesi 2 Ekim 2016
Güney kutup dairesinin özellikleri nelerdir? Uzay ve Gökyüzü 7 Eylül 2016
Pamuklu Dokuma Fabrikaları Neden Güneydoğu Anadolu ve Ege Bölgesinde Kurulmuştur Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 11 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş