şefaat (1)

'Dini Programlar' forumunda sleza tarafından 27 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. sleza

  sleza Üye

  şefaat (1) konusu Allah ın adıyla
  ''Öyle bir günde korkun ki o günde hiç kimse başkası için ödemede bulunmaz hiç kimseden şefaat kabul edilmez fidye alımaz onlara asla yardım yapılmaz''Bakara48
  Yukarıdakı ayetin işaret ettiği gün kıyamet günüdür. o gün Allahın izini verdikleri dışında hiç kimse kimseye şefaat edemiyecektir.Her insan yaptığını karşılığını noksansız görecektit.Kuranı kerimin ve islam Peyğamberinin şefaatı ile ilgili olan ayet ve hadisleri konumuza delil olarak şefaatın olup olmayacağını hakkında gerçek bir bilgiye ve hakikata kavuşmuş olalım.
  kuran ve şefaat meselesı
  şüphesız ilahi cazaların ister bu dunyada ister ahırette her hangi bir intikamı yoktur.Belki ınsanların tekamül edip kemalete ermeleri için ilahi kanunlara itaat içindir.İlahi kanunlar insanların insanca yaşamasını ve insani degerlerini korumalarını sağlayan ve insanlar arasında adaleti eşitliği hürriyeti ve bağımzılığı tesis eden toplumsal bir düzendir.İlahi cezalar insanların can mal ve namusu emniyyetini sağlanması için konulmuştur ki insanlar temiz ve günahsız Alla a dönmüş olsunlar.Şefaat gerçek manası fıtratı ile tanıştıran bir vesiledir.Şefaatı yanlış anlayanlar onun insanları tembelleştirerek günah işlemelerine vesile olduğunu inanırlar.Bu nedenle şefaatı tüm yönleriyle incelemeyen ve ondaki gerçeği görmeyenler şefaatın münkeri olurlar ve şefaatı fırkacılık ve insan kayırma anlamında degerlendirirler. bazılarıda yukarıdaki ayeti delil alır ve şefaatı inkar ederler.Şefaatı inkar edenler şu iddiada bulunurlar:1-İnsanlar ruhen tembelleşir. 2-Şefaat geri kalmış ülkelerde genelde daha çok görülmekte. 3-Şefaat insanı günah işlemeye sevk eder. 4-Şefaat bir nevi şirktir bir çok ilahlar edinmeye benzer.
  Genel olarak şunu söyleye biliriz ki şefaatla ilgili bu iddiaların Kurani anlayışta şefaatle münharif olan halk arasındaki şefaat anlayışını bir birine karıştırmalarındandır. halbuki şefaatı ister isbatı yönden ister olumsuz yönden Kurani kerim en güzel bir şekilde izah etmiştir.

  ŞEFAAT İLE İLGİLİ DELŞLLER
  Kuranı kerim otuza yakın ayeti şefaata delil olacak şekilde zikredilmiştir.bu ayrtler muhtelif sürelerde insanların zihinlerinde oluşan şefaat anlayışını izah etmektedir. Yanlış şefaat anlayışını zihinlerden silerek doğrusunu beyan etmiştir.kuranı kerim deki şefaatla olan ilgili ayetleri izaha çalışalım.
  '' Öyle bir günden korkun ki o ginde hiç kimse başkası için herhangi bir ödemede bulunmaz hiç kimseden şefaat kabu edilmez fidye alınmaz onlara asla yardım da yapılmaz''Bakara 48.
  bu ayette şekillenen şefaat şudur ki o gün hiç bir şefaatçının şefaatı kabul edilmeyecek iman ve salih amelden başka yardımcı da bulunmayacaktır.
  Diğer bir ayette ise ''Artık şefaatcıların şefaatı onlara fayda vermez.''Mğdessir48.
  ''Ondan başka ne bir dost nede bir şefaatcı vardır.Artık düşünüo öğüt almaz mısınız?''Secde4.
  ''De ki Bütün şefaat Allah tandır.Göklerin ve yerin hükümranlığı onundur sonra ona döndürüleceksiniz.''Zümer44.
  Bu guruptaki ayetlerin şefaatin mutlak olarak Allah a ait olduğunu haber vermektedir.Şüphesiz mutlak yardımcı kurtarıcı ve şefaat edici Allah olduğu müslümanlarrın temel akidesidir.bunun zıddına düşünmek şirk ve küfürdür.
  ''İzin olmadan onun katında kim şefaat edebilir.''Bakara255.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - şefaat Forum Tarih
Yozgat Şefaatli Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Yozgat Tanıtımı 14 Aralık 2012
Şefaat Nedir - Şefaat Ne Demektir? Dini Terimler Sözlüğü 23 Ekim 2012
Peygamber Efendimizin Şefaati Peygamber Efendimiz (S.A.V) 9 Aralık 2011
Şefaat Ya Resulallah İlahisi - Hasan Dursun Dini Videolar 22 Temmuz 2011
Şefaat İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 23 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş