Şuay Alpay Kimdir - Şuay Alpay Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Şuay Alpay Kimdir - Şuay Alpay Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şuay Alpay Biyografi,
  Şuay Alpay Kimdir Özgeçmişi,
  Şuay Alpay Hakkında Bilgi


  Avukat Şuay ALPAY 20 Ekim 1960 yılında ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Alpay ilk ve orta tahsilini Elazığ’da, üniversite tahsilini ise 1985 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlamıştır.

  Şuay Alpay fakülte tahsilini nihayete erdirdikten sonra avukatlık stajını İstanbul’da bitirdi. Ardından rahmetli Turgut Özal’ın 1984-85 yıllarında başlattığı kadrolaşma hareketi bağlamında Ankara’ya çağrıldı. Şu anda siyasetin kurmay heyetinde bulunan ve merkez bürokrasinin en tepeden aşağıya doğru birçok yerinde görev yapan bürokrat arkadaşlarıyla birlikte Hasan Celal Güzel beyefendinin organize ettiği bu kadro hareketinde işverenler sendika uzmanlığı alanında görev yaptı. Daha sonra hâkimlik imtihanında muvaffakiyet gösterip 1986-1988 yılları arasında hakimlik stajını tamamlayıp Ağır Ceza Kürsü Hâkimi olarak meslek hayatına atılmıştır. Yaklaşık 5 sene sürdürdüğü bu görevin ardından memleketine olan özlemi ve hizmet aşkından dolayı hâkimlik görevinden sarf-ı nazar edip Elazığ Barosuna bağlı olarak serbest avukatlık görevine başlamıştır ve hâlen de bu görevini sürdürmektedir.


  Ülkemizin içinden geçtiği bu kaotik ortamda; makamı ve yetkisi ne olursa olsun, kim olursa olsun, her türlü hukuksuzluğa karşı hem hukukçu hem de vatandaş kimliği ile sürekli dik bir duruş sergileyerek üstünlerin hukuku yerine hukukun üstünlüğü prensibini ön planda tutuşuyla her zaman takdir toplayan Alpay hem Elazığ`ın hem Türkiye`nin örnek hukukçusu olmuştur. Zaman zaman bu bağlamda işlenen hukuksuzluklar için sivil tepkisini ortaya koyması ve gerekli adli makamlara suç duyurularında bulunarak milyonlarca vatandaşın duygularına tercüman olması ile ülkenin tanınan söz sahibi avukatlarından biri olmuştur. Özellikle meş’um 28 şubat sürecine giden zeminde insan hak ve özgürlüklerine yönelen haksız hukuksuz muamelelere karşı zulme uğrayan cemaat mensubu yada olmayan tüm mazlum ve mağdurların yanında yer alarak savunma avukatlıklarını üstlenmiştir. 28 şubat sürecinde TCK 312’den yargılanmıştır. Tüm Türkiye’de gerçekleştirilen başörtüsü zulmüne karşı tertip edilen özgürlük için el ele yürüyüşünün ve öncesindeki beyaz gecenin tertip komitesi başkanlıklarını yürütmüştür. Bu yürüyüş sırasında bir üsteğmenin ateş açma emri ile hareket eden askerlerin canına kıydığı 21 yaşındaki Hayati Uslu’nun ailesinin avukatlığını üstlenmiştir. Bu onun için her türlü tehdit ve saldırıya maruz kaldığı sonraki uzun hukuki mücadelesinin başlangıcıdır.

  Onu hiç yılmayan haksızlıklara ve zulme karşı olan mücadelenin içerisinde zaman zaman savunma avukatı zaman zaman sivil toplum örgütlerinin sözcüsü olarak gördük.

  Siyasete girişi ise bilindiği kadarıyla 2001 yılında Ak Partinin kuruluş aşamasında Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile olmuştur.

  3 çocuk sahibi olan Alpay mesleki kimliğinin yanı sıra sosyal ilişkilerindeki sıcaklığı, alçak gönüllüğü bakımından da örnek alınması gereken bir şahsiyettir. Gençlik yıllarında başta futbol olmak üzere atletizm ve masa tenisi dallarında lisanslı sporculuk yaşantısı olduğu bilinmektedir. Yoğun siyasi ve mesleki faaliyetlerinin yanında spor yapmaya ve ailesi ile birlikte etkinliklerde bulunmaya zaman ayırmayı da ihmal etmeyen Şuay Alpay aynı zamanda Mamurat-ül Aziz Yardım ve Dayanışma Vakfının da kurucularındandır. Bütün bunlara ilave olarak Alpay; hayırsever ve toplumsal mesuliyet bilincine sahip kişiliği ile de beğeni toplamaktadır.


  Kaynak: suayalpay.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şuay Alpay Kimdir Forum Tarih
Şuayip Köyü Terme Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Şuaypli Köyü Şile İstanbul İstanbul Tanıtımı 30 Nisan 2010
Kuran-ı Kerimdeki Hz Şuayb'ın Duaları Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 10 Nisan 2010
Nokta Ve Kalem Şuayb Şerefüddin Kitap, Resim ve Dergi 19 Ocak 2010
Ogame Asteroid Bölgesi Roket SilosuAy ve Özel BinalarRadar İstasyonu Diğer Oyunlar 3 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş